Reisicumhur Erdoğan’dan Putin’i küplere bindirecek Katliam mesajı: Ukrayna’ya iadeli edilmeli

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan , Katliam Platformu Çevrimiçi Liderler Zirvesi’ne video mesajla katıldı. Zirveye katılan Ukrayna Izzet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile gayrı cesamet ve hükümet başkanları ve arsıulusal kurum temsilcilerini nazikâne selamlayan Erdoğan, Katliam Platformu’nun kuruluşunun 1. yıl dönümü vesilesiyle planlı zirvede seslenme etmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

DAVETİ İÇİN ZELENSKİ’YE TEŞEKKÜR ETTİ

Nazik davetleri üzere Ukrayna Celal Başkanı Zelenskiy’e teşekkürname fail Erdoğan, Kırım davasının barışçıl yollardan elan etken benzeri şekilde savunulması amacıyla kurulan platformu yerinde bulduklarını ve desteklediklerini bildirdi. Desteklerini geçen sene Kiev’bile planlı yapılış zirvesine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun şahsen katılımıyla gösterdiklerini anımsatan Erdoğan, önümüzdeki dönemde platformun çalışmalarına gelişigüzel düzeyde ulama vermeyi sürdüreceklerini anlatım etti.

“KIRIM’IN UKRAYNA’YA İADESİ ULUSLARARASI HUKUKUN GEREĞİDİR”

Türkiye’nin Katliam’ın ilhakını tanımadığını, bu adımın evlilik dışı ve ünsiyet dışı olduğunu geçmiş günden beri açıklıkla savunduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu takkadak türel değil aktöresel temelleri dahi olan ilkeli tıpkısı duruştur. Katliam’ın, ayrılmaz parçası olduğu Ukrayna’ya iadesi asıl bakımından arsıulusal hukukun gereğidir. Ukrayna’nın yerey bütünlüğünün, egemenliğinin ve politik birliğinin korunması sadece bölgesel değil global düzenlilik ve istikrar bakımından kritik öneme sahiptir. Kırım’ın yerli halklarından olan Katliam- Tatar soydaşlarımızın güvenlik ve esenliğinin temini dahi Türkiye’nin öncelikleri arasındadır. Kırım Tatarı vatandaşlarımız Katliam’daki gelişmelerin mümasil takipçileridir. Bu vesileyle geçen sene platformun Kiev’deki ilk zirvesine katıldıktan sonra gözaltına alınan Katliam Tatar Milli Meclisi Birinci Başkan Yardımcısı Nariman Devlet ve arkadaşlarının aynı zaman evvel evlerine ve ailelerine kavuşmaları beklentimizi tekrarlıyorum.”

“KIRIM TATARLARININ YANINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Erdoğan, tarih boyunca büyük acılara maruz mütezayit Kırım Tatarlarının öz ana yurtlarında sulh süresince yaşamanın selim mücadelesini verdiklerini, Türkiye’nin bu süreçte Ukrayna hükümetinin ve Katliam Tatarlarının beraberinde olmayı sürdüreceğini dile getirdi.

“ARABULUCULUK FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ”

Reisicumhur Erdoğan, 24 Şubat’tan bu yana devam fail savaşın Ukrayna’nın yer bütünlüğü ve egemenliği temelinde adil tıpkısı barışla sona erdirilmesi gerektiğini savunduklarını belirtti.

Türkiye kendisine bu amaçla diplomasi kanalını işler arkaç beyan etmek amacıyla şişman çaba harcadıklarını, mart ayında Antalya’da yapılan Türkiye-Rusya-Ukrayna Dışişleri Bakanları Toplantısı ve akabinde İstanbul’da sülale sahipliği yaptıkları hazar görüşmeleri ile sonuç yerine tahıl üstüne varılan ittifak kabilinden koca ve somut başarılar elde ettiklerini anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“18 Ağustos’ta Lviv’e yaptığım ziyarette bu tavrımızı ayrımsız sefer henüz ortaya koyduk. Ancak yakalanan ivmenin korunması ve kalıcı sonuçlara dönüşmesi tarafların barış önünde atacağı adımlara bağlıdır. Barışın tesisi doğrultusunda kolaylaştırıcılık ve arabuluculuk gayretlerimizi yılmadan, yorulmadan sürdürmeye kararlıyız. Savaşın bitmesi ve Karadeniz havzasının yeniden sağlık ve istikrara kavuşması takkadak bölgeye değil cemi dünyaya koyu bir kan aldıracaktır. Bu düşüncelerle Katliam dahil Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğimizi tekrarlıyor, bölgemizin sunu gelişmemiş zamanda baştan sulh iklimine kavuşmasını diliyorum. Hepinize çekinmek ve selamlarımı gönderiyor, sunma kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Kalın sağlıcakla.”Share: