Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kırım’ın Ukrayna’ya iadesi uluslararası hukukun gereğidir

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan , Katliam Platformu Çevrimiçi Liderler Zirvesi’ne video mesajla katıldı. Zirveye katılan Ukrayna Izzet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile sair mehabet ve hükümet başkanları ve uluslararası düzenleme temsilcilerini saygıyla selamlayan Erdoğan, Katliam Platformu’nun kuruluşunun 1. yıl dönümü vesilesiyle planlı zirvede hitap etmekten sevinme duyduğunu belirtti.

DAVETİ İÇİN ZELENSKİ’YE TEŞEKKÜR ETTİ

Nazik davetleri için Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’e teşekkürname fail Erdoğan, Kırım davasının barışçıl yollardan henüz etken bire bir şekilde savunulması amacıyla kurulan platformu isabetli bulduklarını ve desteklediklerini bildirdi. Desteklerini güzeşte yıl Kiev’dahi düzenlenen bünye zirvesine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bizzat katılımıyla gösterdiklerini anımsatan Erdoğan, önümüzdeki dönemde platformun çalışmalarına seçme düzeyde katkı vermeyi sürdüreceklerini ifade etti.

“KIRIM’IN UKRAYNA’YA İADESİ ULUSLARARASI HUKUKUN GEREĞİDİR”

Türkiye’nin Katliam’ın ilhakını tanımadığını, bu adımın evlilik dışı ve hususiyet dışı olduğunu önce günden beri açıklıkla savunduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu hoppadak hukuki değil ahlaki temelleri bile olan ilkeli benzeri duruştur. Katliam’ın, ayrılmaz parçası olduğu Ukrayna’ya iadesi anne itibarıyla arsıulusal hukukun gereğidir. Ukrayna’nın yerey bütünlüğünün, egemenliğinin ve politik birliğinin korunması çabucak bölgesel değil global güvenlik ve abra itibarıyla ciddi öneme sahiptir. Katliam’ın yerli halklarından olan Katliam- Tatar soydaşlarımızın güvenlik ve esenliğinin temini dahi Türkiye’nin öncelikleri arasındadır. Kırım Tatarı vatandaşlarımız Katliam’daki gelişmelerin mail takipçileridir. Bu vesileyle geçen sene platformun Kiev’deki önce zirvesine katıldıktan sonraları gözaltına alınan Katliam Tatar Milli Meclisi Bir Numara Başbuğ Yardımcısı Nariman Çap ve arkadaşlarının benzeri zaman önceki evlerine ve ailelerine kavuşmaları beklentimizi tekrarlıyorum.”

“KIRIM TATARLARININ YANINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Erdoğan, zaman süresince şişman acılara maruz mütezayit Kırım Tatarlarının özlük anne yurtlarında barış içinde yaşamanın sadık mücadelesini verdiklerini, Türkiye’nin bu süreçte Ukrayna hükümetinin ve Kırım Tatarlarının birlikte olmayı sürdüreceğini dile getirdi.

“ARABULUCULUK FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ”

Cumhur Reisi Erdoğan, 24 Şubat’tan bu yana devam eden savaşın Ukrayna’nın yer bütünlüğü ve egemenliği temelinde adil bir barışla sona erdirilmesi gerektiğini savunduklarını belirtti.

Türkiye yerine bu amaçla diplomatlık kanalını işler kuzuluk yayımlamak amacıyla balaban çabalama harcadıklarını, mart ayında Antalya’da yapılan Türkiye-Rusya-Ukrayna Dışişleri Bakanları Toplantısı ve akabinde İstanbul’da karı sahipliği yaptıkları sulh görüşmeleri ile sonuç adına tahıl üstüne varılan kesim gibi oylumlu ve konkre başarılar elde ettiklerini anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“18 Ağustos’ta Lviv’e yaptığım ziyarette bu tavrımızı tıpkısı kere henüz ortaya koyduk. Fakat yakalanan ivmenin korunması ve temelli sonuçlara dönüşmesi tarafların hazar amacında atacağı adımlara bağlıdır. Barışın tesisi doğrultusunda kolaylaştırıcılık ve arabuluculuk gayretlerimizi yılmadan, yorulmadan sürdürmeye kararlıyız. Savaşın bitmesi ve Karadeniz havzasının yeniden huzur ve istikrara kavuşması yemeden içmeden bölgeye değil bütün dünyaya dip ayrımsız içki aldıracaktır. Bu düşüncelerle Kırım dahil Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğimizi tekrarlıyor, bölgemizin genişlik gelişmemiş zamanda baştan sulh iklimine kavuşmasını diliyorum. Hepinize ocumak ve selamlarımı gönderiyor, yer kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Takı sağlıcakla.”Share: