Osmaniye haberleri! Bakan Çokluk Izdıraplı, Osmaniye’de “Dijital Bahar Odası” açılışında konuştu: (2)

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Su Yanık, “Sayısal dünyada bile eşit imkanları katılmak, yaşlılarımızın de bu mecraya katılımını hatırlamak için Sayısal Bahar Odalarımızı kuruyoruz. Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir’dahi hep 5 huzurevimizde dijital bahar odalarını kurmuştuk. Burası 6’ncısı olacak.” dedi.

Üzüntülü, Osmaniye Içtenlikle Yaşlılar Yurdu “Dijital Baharat Odası” açım töreninde yaptığı konuşmada, huzurevlerinde sunulan hizmetlerle ilgili bilgelik verdi.

Huzurevlerini bir nice insanın aklında mütezayit bozuk yapısından çok gitgide bir yere taşıdıklarını aktaran Vekil Yanık, bu kuruluşları eskisinden çokça değişik ayrımsız vizyonla, site, avlu ve tezyifkâr familya tipi atılmak için öz içerisinde 3 ayrı proje tipinde tasarladıklarını söyledi.

Nazır Üzüntülü, kuruluşlarında buğulu odalarını tek ve çift kişilik adına düzenlemelerini, fiziksel şartları iyileştirmelerini en ferah bilenlerin bu hizmetlerden yararlanan yaşlılar olduğunu dile getirdi.

Hizmet kalitesi gereği bakım hizmetlerinin alanında yetişek almış nitelikli personel tarafından sunulduğunu nâkil Kederli, “Ailelerinin beraberinde bakılan yaşlılarımıza çekicilik bakımının yanında gün bakım bakım merkezlerimizde sunduğumuz hizmetlerimizle bile bindi oluyoruz. 37 zaman hizmet sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımız deli dolu namına gün bakım hizmetlerimizden yararlanıyorlar.” ifadesini kullandı.

YADES

Izdıraplı, çağ ve evde hizmet hizmetleri kapsamında evcil dinamikleri harekete geçirerek zayıflık alanında farkındalık düşünmek, yaşlıların ocak ortamlarında desteklenmeleri ve içtimai hayata katılmaları amacıyla Nemli Bindi Programını (YADES) başlattıklarını anımsattı.

Evde kişisel bakımından, eş temizliğine, yemek yapıma kadar bir nice hizmeti bakanlığın destekleriyle yerel yönetimler yoluyla gerçekleştirdiklerini ifade eden Acılı, “Bunlar çok balaban. Münezzeh bakımını yerine getirmekte yahut günlük hayatını devam ettirmekte baskı çekici yaşlılarımızın YADES vasıtasıyla desteklenmesi, onlar açısından haddinden fazla dirimsel değerde. Tığ da vekillik adına bu hizmeti onlara sağlamakla memuruz ve elimizden geldiğince güzel hizmetleri yerli yönetimlerimizle bu arada gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Yanık, Osmaniye’da üstelik hem diyar hem kaymakamlık belediyeleri aracılığıyla YADES’i hayata geçireceklerini duyurdu.

Sosyal yardımlarla dahi yaşlıları desteklediklerini nâkil Yanık, ait yasa kapsamında 765 bini aşkın yaşlıya ağır ezgi olarak maaş verdiklerini ifade etti.

“4 Sayısal Baharat Odası daha kurmayı hedefliyoruz”

Balaban benzeri toplumsal dönüşümün yaşandığını, herkesin elinde uslu telefonların, tabletlerin olduğunu anlatan Nazır Acılı, şöyle devam etti:

“Yani aynı şekilde ırak kalamayacağımız, hayatın ortamında olmasından kendimizi müstakil tutamayacağımız tıpkısı gerçekle alın karşıyayız. Etrafımızdaki sistem, rastgele özdek bu sayısal dünyanın acul akışı içindeyken bulunmaz büyüklerimizin bunun dışında suret, olanı biteni izlemenizi beklememiz türlü değil. Bunun üzere biz dahi neler yapabiliriz diye düşünerek, Türkiye’nin sayısal dünyasına nitelik vuran gruplarla görüşmeler gerçekleştirdik. Onlarla protokoller yapıp sizleri, dijital inkılap sürecine eğlenceli benzeri biçimde karışma etmeyi, dijital okuryazarlık eğitimlerini sağlamayı hedefledik ve başlattık. Bu doğrultuda Turkcell ile çıktığımız yolda hasis domuzuna neticeler elde ettik. Sayısal Baharat Odaları’nı kurduğumuz ayrımlı huzurevlerimizde kıymetli büyüklerimiz çokça dokunaklı tıpkı biçimde ve çokça işlevsel biçimde bu sayısal mecraları kullanmaya başladılar, kullanıyorlar. Bunun yaygınlaştırılması üstelik oradan filhakika. Bize dahi aynı anlamda çırağ tutmuş oldu. Siz büyüklerimizin finansal ve sayısal okuryazarlığını arttırmak amacıyla eğitim içerikleri ve programlar hazırladık. Bu eğitimler kapsamında huzurevlerimizde teknolojik yaklaşımları tanımanız, öğrenmeniz ve gamsız kullanmanız için tehlikesiz genel ağ kullanımı eğitimlerini birlikte antrparantez veriyoruz. Dijital dünyada bile değer imkanları sarılmak, yaşlılarımızın bile bu mecraya katılımını hatırlamak amacıyla Sayısal Baharat Odalarımızı kuruyoruz. Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir’da toplanmış 5 huzurevimizde sayısal ilkbahar odalarını kurmuştuk. Burası 6’ncısı olacak. Osmaniye’den sonraları bu senenin sonuna büyüklüğünde değişik illerimizdeki huzurevlerimizde 4 dijital baharat odası henüz kurmayı hedefliyoruz. Bakanlığımız ve Turkcell hisse senedi birliğiyle hayata sabık projemizle başka huzurevlerimizde de yaşlılarımızın teknolojiyle buluşup kaynaşacakları aynı ortamı oluşturmayı inşallah sağlayacağız. “

Dijital Ilkbahar Odalarında yaşlıların sevdikleriyle görüntülü görüşebileceklerini, e-Mehabet kapsamında işlemlerini gerçekleştirebileceklerini, ant kılmak amacıyla sayısal oyunları oynayabileceklerini belirten Yanık, bu odaların yaşlılar açısından faydalarını anlattı.

Konuşmaların arkası sıra Kederli ve katılımcılar Dijital Ilkbahar Odası’nı kurdele keserek hizmete açtı. Odayı gezen Acılı, VR gözlük taktı, yaşlılar yurdu sakinleriyle arkadaşça etti, yaşlılar yurdu bocce takımıyla alım bahçesinde bocce oynadı.

Törene Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, DOĞRU Parti Osmaniye Milletvekili Alperen Durmuşoğlu, Osmaniye Şehremini Kıymet Esmer ve davetliler katıldı.

Martir ailesine ve Toprakkale Belediyesine müzakere

Kederli henüz sonradan Irak’ın kuzeyindeki El-Kilit Operasyonu’nda teröristlerle çıkan çatışmada martir olan Uzman Çavuş Fatih Kalkan’ın kentteki ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Mülakat basına mecbur gerçekleşti.

Toprakkale Belediyesini birlikte müzakere fail Acılı, buradaki Martir Köşesini inceledi.

Bakan Üzüntülü, Şehremini Mehmet Daşöz’den belediyenin çalışmaları için hikmet aldı.

(Bitti)

Share: