Osmaniye siyasa haberleri: Vekil Çokluk Üzüntülü, Osmaniye’de “Sayısal Ilkbahar Odası” açılışında konuştu: (1)

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Kederli, buğulanmış nüfusun toplumsal bakım, bakım, özellikle içtimai yardım ve sağlığa ilgili gereksinimlerinin karşılanması üzere hizmetleri çeşitlendirdiklerini ve yaygınlaştırdıklarını söyledi.

Yanık, Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz’ı ziyaretinin ardından Yürekten Huzurevi’nde “Sayısal Baharat Odası” açım törenine katıldı.

Tören öncesi huzurevi sakinlerinin yaptığı işleme ürünlerin düzlük aldığı sergiyi gezen Vekil Yanık, daha sonra huzurevi sakinlerinin okuduğu şiirleri ve seslendirdiği şarkıları dinledi.

Buradaki törende konuşan Yanık, yaşlılar yurdu sakinlerine söyledikleri hikaye tadındaki koşma nedeniyle teşekkürname etti.

Üzüntülü, Turkcell hisse senedi birliğiyle huzurevinde bu odayı açtıklarını anlatım ederek, törene katılamayan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu’nun selamını iletti.

Büyüklerin bilgiye erişim üzerine herkes kadar teknolojinin imkanlarından yararlanmasını haddinden fazla kocaman gördüklerini anlatan Acılı, şöyle devam etti:

“Sizin dünyayı, ülkemizi, bizi pekâlâ gördüğünüzü öğrenmeyi ve buna göre kendimizi geliştirmeyi, dönüştürmeyi önemsiyoruz. bu bakımdan Sayısal Ilkbahar projesi bizi akıbet basamak heyecanlandıran ve bahtiyar eden aynı proje. Kaldı ki geride bıraktığımız 2 almanak sürede bu anlamda sayısal imkanların, pandemi döneminde kapanma, herhangi bir akım kabiliyetimizin, içtimai ilişkilerin çok kısıtlandığı dönemde sayısal imkanların bu anlamda ne kadar cesim olduğunu birlikte antrparantez maalesef tecrübe etmiş olduk. Bu sebeple siz nadir büyüklerimizin bu dijital mecraları kullanabilmesi, uzaktaki sevdikleriyle görüşebilmesi, buluşabilmesi, sesini duyabilmesi, görüntüsünü görebilmesi bizim için bu anlamda de haddinden fazla mefret. Bakanlığımıza tutkun huzurevlerimizde kıpırdak büyüklerimizin sayısal dünyanın ayrımsız parçası olmalarını sağlayan, onları sayısal dünyayla bağlarını kuran yaşlılarımızın dijital okuryazarlıklarını geliştiren Dijital Bahar projesini ayrışık huzurevimizde bugüne kadar kurduk, kurmaya bitmeme ediyoruz.”

Türkiye’de gelişigüzel 10 kişiden 1’i 65 yaş ve üstünde

Vekil Acılı, acun nüfusunun yaklaşık yüzde 9,8’ini, ülkede da yüzde 9,7’sini 65 yaş ve gövde nüfusun oluşturduğunu anlatım etti.

Türkiye’dahi kısaca her 10 kişiden birisinin 65 gözyaşı ve üstünde olduğunu dile getiren Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizdeki yaşlı erkek 2017-2021 döneminde hemen 5 yıllık dönemde yüzdelik 19,6 çoğalma gösterdi. 6 milyon 895 bin 385 kişiden 8 milyon 245 bin 124 kişiye daha çok bu suret. Benzeri apayrı şekilde söylersek Singapur, Norveç, İzlanda, Finlandiya, Bulgaristan kadar ülkelerinde aralarında bulunduğu bilcümle 67 ülkenin nüfusundan elan fazla nüfusu ülkemizde 65 gözyaşı vücut namına görüyoruz. Önümüzdeki 60 yıl içre ise ülkemizde yaşayan değme 4 kişiden birinin 65 yaş ve üst olması bekleniyor, bugünkü yaptığımız istatistiklere göre böyle görünüyor. Bu açıdan baktığımızda ati süreç zarfında bu alanda bir nice hizmete gerekseme duyacağız. Bu sebeple o eyyam için şimdiden çalışıyoruz. Buğulu nüfusun, sosyal hizmet, bakım ve özellikle toplumsal müzaheret ve sağlığa ilişkin gereksinimlerinin karşılanması amacıyla hizmetlerimizi çeşitlendiriyor ve yaygınlaştırıyoruz.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın kabulüyle 2019 yılını Yaşlılar Yılı namına ilan ettiklerini hatırlatan Üzüntülü, “Aynı yılın gücük ay ayında 1’inci Yetersizlik Şuramızı gerçekleştirmiştik. Ihtiyarlık konusunda sosyal farkındalığı ve yaşlılarımız açısından, devlet vizyonumuzu şekillendiren bu şuranın sonuçlarını bile birleştirerek 2030 Yaşlanma Sağgörü Belgesi ve Gösteri Planını hazırladığımızı dahi buradan duyurmuş olayım.” diyerek konuştu.

Bakanlığın yaşlılara hizmetleri

Kurumsal Leyli Nemli Bakım Hizmetleri kapsamında, ülkenin dört bir yanına yaygın huzurevleri ve yaşlı hizmet merkezlerinde sosyal güvencesi olsun yahut olmasın hep yaşlılara bakım verdiklerini tamlayan Izdıraplı, şöyle bitmeme etti:

“Kamu ve hususi görünmek amacıyla 37 bini fazla kapasitesiyle 449 huzurevi ve yaşlı hizmet merkezimizde 27 binden fazla büyüğümüzün bakım hizmetini gerçekleştiriyoruz. Osmaniye’mizde da bakanlığımıza sınırlı Gönülden Huzurevi’mizde 87 büyüğümüze hizmet veriyoruz, huzurevimizin toplanmış kapasitesi 110. Gene Osmaniye’üstelik bakanlığımıza bağlı 2 hizmet ve rehabilitasyon merkezimizde ise 113 engelli bireye bakım sunuyoruz. Bu merkezlerde antrparantez ruz bakım hizmeti üstelik sağlıyoruz. Bunun yanında Osmaniye’birlikte ruhsatlandırması, finansmanı ve denetimi bakanlığımız tarafından sağlanan 3 hususi mânialı hizmet ve rehabilitasyon merkezinde birlikte 192 vatandaşımıza hizmet sunuyoruz. Esasen 4 bin 930 vatandaşımıza, Osmaniyeli hemşehrimize evde hizmet yardımı ödemesi yapıyoruz. Iktisadi durumu bereketli olan ancak içtimai yönden yoksunluk içinde kâin yaşlılarımızı hizmetlerimizden uygun ücretlerle yararlandırırken, hesaplı ve sosyal yönden yoksunluk ortamında kâin yaşlılarımızla İstiklal Madalyası verilen büyüklerimize bu hizmetlerimizi ücretsiz sunuyoruz. Geliri olmayan kuruluşlarımızdan ücretsiz yararlanan yaşlılarımıza vekillik bütçemizden ayrıca aylık harçlık realizasyon ediyoruz.”

“Dağılmış problemleri çözecekmiş kabilinden vaatte kâin tıpkı hane çevreler var”

Türkiye’nin serencam 20 yılda rastgele alanda çokça iri mesafeler katettiğini vurgulayan Üzüntülü, şunları kaydetti:

“Eğitimden sağlığa, defans sanayinden ulaşıma varıncaya kadar o büyüklüğünde büyük hizmetler gerçekleştirdi kim kimi zaman saymakta zorlanıyoruz. bazen ‘Acaba haddinden fazla mu fazla teferruatlı anlatıyoruz? Çok mu aşkın konuşmalarımız mufassal oluyor’ diye düşünmüyor değilim zaten. bazen dinleyenler açısından ‘Sabırlarınızı zorluyor muyuz?’ diye niteleyerek düşünüyorum ama şunu konfirmasyon etmemiz gerekiyor; bu hizmeti yıllar ortamında gerçekleştiren, 20 sene içinde emeği sabık it canlı haddinden fazla mücahede arkadaşlarımız, mütehammil çok bizden önce bu sıralardan, bu sorumluluklardan geçmiş arkadaşlarımız var. Sizler varsınız. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın iradesi, mücadelesi, vizyonu ve Türkiye hayali var. İşte diyoruz ya ‘Önümüzdeki yüzyıl Türkiye yüzyılı olacak’. Elan tığ bu memleketi, yüzyılın memleketi haline getireceğiz. Hakeza tıpkı hayalimiz var. Dolayısıyla doğrusu arada sırada belki sabırları az buçuk zorlamak pahasına bunları kayıtlara buyurmak gerekiyor. Çünkü biz söylemezsek, bizim yaptıklarımızı yıpranmamış aynı hizmetmiş kabil yapılan işleri ortaya atan, yapılan işlere erbap çıkmaya koruyucu, çözgün problemleri çözecekmiş kabilinden vaatte bulunan aynı bölük çevreler var. Onlara da bu fırsatı zaten ayırt etmek istemiyoruz.”

(Sürecek)

Share: