Nevşehir’de gezgin sarıklı uygulaması başladı

Nevşehir’dahi seyyar öğretmen uygulaması başladı

NEVŞEHİR – Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı yoluyla ‘Okul Öncesi Eğitimde Ulaşım Modeli’ izlence çerçevesinde, Türkiye’bile ilk kez yapılan ‘Gezici Öğretmen’ uygulaması Nevşehir’üstelik başladı.

Acıgöl Aba Bayan Anaokulu bünyesinde üç köyde oluşturulan esas sınıflarında ‘gezgin öğretmen’ vasıtasıyla eğitim veriliyor. Acıgöl ilçesine sınırlı Yuva, Bağlıca ve Çullar köylerinde bulunan Muhtarlık binalarının ayrımsız odası temel sınıfına dönüştürüldü. Milli Terbiye Bakanlığı tarafından atanan ücretli sarıklı, haftanın muayyen günlerinde köylere anbean 5 yaşındaki çocuklara yetişek veriyor.

Türkiye’de ilk kez yapılan uygulamayı yerinde inceleyen Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Memet Çelik projenin amacının öğrencilere fırsat ve imkan eşitliği arz etmek olduğunu söyledi. Polat “Bu okazyon ve imkan eşitsizliğinin çıktığı ilk bekçi birlikte eğitimin ilk kademesi olan anasınıfları. Bu nedenle Milli Terbiye Bakanlığımız akıbet bir sene içerisinde Türkiye genelinde 5 bin anasınıfı, 2 bin anaokulu açtı. Bu asıl sınıflarının 30 tanesi, ona okullarının da 4 tanesi Nevşehir’da açıldı. Bu sayede Nevşehir’da okullaşma oranını yüzdelik yüze getirmiş bulunuyoruz. Özellikle ilimizde 5 gözyaşı okullaşma oranı de yüzdelik beniz reşit durumda. Bu vesile ve imkan eşitliğini nüfuz etmek için da alelhusus 5 öğrenciden henüz az olan köylerimizdeki çocuklarımıza eğitim talim fırsatı tefrik etmek istiyoruz. Bu proje çerçevesinde de öğretmenimiz haftanın sınırlı günlerinde köylerimize gelerek terbiye veriyor. Eğitim düzlük çocuklarımız dahi geleceğe hazırlanmış oluyor. Bu proje Milli Terbiye Bakanlığımızın özel bire bir projesi. Proje şu zaman bile pilot toprak namına iki ilde uygulanıyor. Bu illerden birisi üstelik Nevşehir” şeklinde konuştu.

Bakanlığın oluşturduğu yaşıt projede çalışmaktan bahtiyar olduğunu söyleyen sözleşmeli okul öncesi öğretmeni Tuğçe Şahin’bile yaptığı açıklamada, “Bu yaşıt projeye Ankara’ya eğitime anbean başladım. Şu anda 5 yaşında olan ve 5 çocuktan bir iki olan üç köye her an çocuklara haftanın belli günlerinde eğitim bilimi veriyorum. Bu projede düz almaktan çokça mutluyum. Çocuklarla vakit geçiriyoruz, onların gelişimini destekliyoruz” ifadesini kullandı.

Köylerine gelen öğretmenden çok mutlu olduklarını söyleyen kollar, haftanın makul günlerinde okula gelerek eğitim bilimi alıyor.

Share: