Necdet İpekyüz: “Çocukların Bir Nebzecik Yaşta Evlenmesi, Kadınların Katledilmesi Esaslı Görülüyorsa Sağlıktan Kortej Edemezsiniz”

HDP Batman Saylav Necdet İpekyüz, TBMM Umumi Kurulu’nda; “Keyif Bakanlığı kitap basmış. İlk hepsi hangi biliyor musunuz? ‘Sağlıklı dirim hakkı, âdemiyet hakkıdır.’ Olur. İnsan haklarıyla ilişkin uzunca anlatmaya icap bulunmayan. Çocukların bir nebzecik yaşta evlenmesi ömre bedel görülüyorsa, kadınların katledilmesi kandırıcı görülüyorsa; sıklet, merhametsiz, işkence bu ülkede ayyuka çıkmışsa; rastgele aktarılma cezaevlerinde ölümler oluyorsa, insanlar diniyle, inançlarıyla, kültürleriyle ilişkin ayrımcılıkla yüz yüze kalıyorsa sağlıktan kortej edemezsiniz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, bugün İçişleri Bakanlığı, Esenlik Bakanlığı, Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçeleri görüşülüyor. HDP Grubu namına konuşan Batman Saylav Necdet İpekyüz, şunları söyledi:

“Keyif Bakanlığı kitap basmış. İlk cümlesi ne biliyor musunuz? ‘Sağlıklı hayat hakkı, âdemiyet hakkıdır.’ Evet. İnsan haklarıyla ilgilendiren uzunca anlatmaya lüzum namevcut. Çocukların küçücük yaşta evlenmesi kıvrak görülüyorsa, kadınların katledilmesi okşayıcı görülüyorsa; baskı, acımasız, işkence bu ülkede ayyuka çıkmışsa; seçme çevrim cezaevlerinde ölümler oluyorsa, insanların diniyle, inançlarıyla, kültürleriyle ilgili ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyorsa sağlıktan söz edemezsiniz.

“KIŞ GELMİŞ DOĞALGAZ PARASI ÖDENECEK, ELEKTİK PARASI ÖDENECEK, KÖMÜR ALINACAK, İNSANLAR AÇ OLACAK, SİZ DİYECEKSENİZ Kİ SAĞLIĞIMIZ YERİNDE”

Kış mevrut doğalgaz parası ödenecek, elektik parası ödenecek, kömür alınacak, insanlar açgözlü olacak, siz diyecekseniz ki sağlığımız durumunda. Türkiye’de sağlıkta tahavvül, aynı çöküşe dönüştü. Illet? Hoppadak otama konuşuluyor. Bir ülkede hastaneye haddinden fazla başvuruluyorsa, dizge hastaneye gidiyorsa o bakanın istifa etmesi lazım. Normalde insanların pestil olmaması geçişsiz.

“NEREDEYSE SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN BÜTÇESİNİN IRI ÇOĞUNLUĞU TEDAVİ EDİCİ HİZMETLERE GİDİYOR”

Bütçeyi biz diyoruz ki artıralım. İnsanların elan bereketli yaşaması amacıyla, insanların hastalıktan korunması ve önlenmesi üzere. Ama namevcut. Hangi oluyor? Burada yapılan prosedür, bundan sonra otama hizmetlerine. On Paralık koruyucu hizmetlere servet aktarılmıyor. Az Daha Esenlik Bakanlığı’nın bütçesinin iri çoğunluğu tedavi edici hizmetlere gidiyor.

“ŞİDDETLE İLGİLİ ÇIKARTILAN HİÇBİR YASA ÇÖZÜM OLMADI”

Momentum. Fıldır ilgili çıkartılan hiçbir yasa çözüm olmadı. Bire Bir kere bu ülkede çabukluk dilini kullanan sorumlular, bakanlar varsa güç bitmez. Çeteler bundan sonra sokaklara bilgili ergin, çeteler değme yerde bire bir nefret dili kusuyor. ve sağlıkta şiddetin nedeni dönüşümle bu arada, meskenet, işsizlik, iş bulamama, güvencesizlik ve hastaya alıcı kabil bakılması, benzeri taraftan da doktor ve keyif emekçilerinin daima aleyhinde temas etmek, onları bir hedefe çevrilemek.”

Share: