Yalova’da huzurevi sakinleri bungalovlarda yaşamlarını sürdürüyor

Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanlığınca Yalova’üstelik “siktirici sülale tipi” modeliyle temas soy konfor bile bile düz yazı edilen Çınarcık Yaşlılar Yurdu Nemli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, sakinlerine doğayla çöz içe huzurlu ayrımsız düzlem sunuyor.

Çınarcık ilçesindeki merkezin kâin binasının yerleşkesindeki alanda 2014 yılında 2+1 ve 1+1 özelliğe cemaat 20 bungalov yapılarak, bağımsız akım edebilen, özlük işini yapabilen, elektronik ocak aletlerini kullanabilen ve afiyet açısından daima gözetime ihtiyaç duymayan yaşlılar burada barındırılmaya başladı.

Odası, salonu, banyosu ve balkonu bulunan, elektronik karı eşyalarıyla donatılan bungalovlarda 38 yaşlılar yurdu sakini yaşıyor. Merkezin binasında ise 71 kişiye özel bakım ve rehabilitasyon hizmeti veriliyor.

Bungalovların sakinleri, çiçeklerle donattıkları balkonları, sebze ve yemiş diktikleri bahçeleriyle ikinci baharlarını doğayla çöz içe bozulmamış havada geçiriyor.

Huzurevinde işyar fizyoterapist Adlar Saf Pehlivan, AA muhabirine, “epey eş tipi” modeliyle Yalova’birlikte yapılan bungalov evlerde kalanlardan olumlu dönüşler aldıklarını söyledi.

Burada mütezayit yaşlıların tamam ihtiyaçlarının karşılandığını, afiyet hizmetlerinin, hikmet otama servisi deli dolu şekilde çalıştığını belirten Pehlivan, şöyle konuştu:

“Hemşirelerimiz kendilerini kontrol ediyor. Evlerinde özlük öz ve kahvelerini yapabiliyorlar. Yemekleri önlerine büyüklüğünde geliyor. Bu evlerde seçme imkan var. Aktiflik, aşındırmak organizasyonu, enstrüman dinletileri, sabah yürüyüşlerini bütün alay malay tıpkı ev üzere yapıyoruz. Bungalovlara yaşlıları afiyet durumları ve akıntı kabiliyetlerine göre seçmece yerleştirdik. Burada kalan biraz evli çiftimiz birlikte var. Talepler çok çok, sonsuz telefonlarımız çalıyor. Yaşlılarımız bahçelerinde kivi, domates, biber yetiştiriyorlar. Ayrıca iki hafta önce yetiştirdikleri domates ve salatalıklarla benzeri haşat etkinliği düzenledik. Çilek, çiçek ekenlerimiz bile var. Toprakla çalışmaları hem fiziki açıdan hem üstelik psikolojik açıdan onlara bahtiyarlık veriyor, onları çalışkan tutuyor, avlu enerjilerini yükseltiyor.”

“tek tıpkısı yaşam tarzımız var”

Huzurevinde 4 yıldır mütezayit Hüseyin Kerim (72) ise bungalovlarda çokça iyicene ahit geçirdiklerini, bahçelerini takım biçebildiklerini anlattı.

Personelden çok memnun olduklarını vurgulayan Eli Açık, “Tıpkı sorunumuz olduğu antlaşma çabucak çözüm üretiyorlar. İyi kim birlikte buraya gelmişim. vahdaniyet bir hayat tarzımız var. Kemirmek, hizmet olsun gelişigüzel konuda haddinden fazla memnunuz.” dedi.

Halil Eraslan (64), günlerinin haddinden fazla bereketli geçtiğini, huy ile iç içe ruhunun dinlendiğini dile getirdi.

Eşi Ertuğrul Altıok (83) ile bungalovda faal Oya Altıok (77) üstelik evliliklerinin 57’nci yılında olduklarını belirtti.

Bu rahatlığı evinde bulamadığını kaydeden Altıok, “Parkinson hastasıyım. Alışveriş yap, gel pişir, sililik yap. Bunları yapamıyordum çıktı. Tanrı razı olsun geldik buraya. Aynı aydır buradayız. Çokça mutluyuz, huzurluyuz. Iyice ayakyolu geçiyor burada. Gezilere gidiyoruz. Yemeğimizi yiyoruz. Haddinden Fazla rahatız.” ifadesini kullandı.

İstanbul’dan 23 sene önceki Yalova’ya barhana ettiklerini nâkil Ertuğrul Altıok, “İstanbul’birlikte kalsaydım bu yaşıma erişemezdim. Burayı gür ki düşünüp hakeza yapmışlar. Aileler üzere çokça sunturlu. Burada haddinden fazla mutluyuz. Tanrı devletimizden, hükümetimizden razı olsun. Evimizi haddinden fazla beğeniyoruz. Kimsenin arayıp bulamayacağı ayrımsız öz. Yaşlılara çok pir bakılıyor. Şimdiden düşünen gelsin sıraya girsin.” değerlendirmesinde bulundu.

“Aile ortamımız bütün”

Hatice Sezer (73), bungalovları duyduğunda Yalova’daki köyünden gelerek başvurduğunu, buna başta çocukları ve komşularının karşı çıktığını tabir etti.

Bu evleri görünce hayran kaldığını, kararını değiştirmediğini söyleyen Sezer, şunları kaydetti:

“Bu yaşıma büyüklüğünde hep hizmet verdim amma demincek hizmet alıyorum ve haddinden fazla memnunum. Burada iyice arkadaşlarımız var. Sülale ortamımız kâmil. İsteğimiz antlaşma yemeğimizi yapıyoruz. İstediğimiz ahit üstelik yemekhaneden yiyoruz. Bahçemi ekebiliyorum. Bakanlığımıza çok çok teşekkür ediyorum. Çokça mutluyum. Vaktiyle ‘huzurevi’ denildiği antlaşma insanlar haddinden fazla farklı algılıyordu. Tığ bile böyle algılıyorduk. Halbuki çok çokça değişik. Herkese tavsiye mektubu ediyorum. Bura bir dinlence köyü, anlatamayacağım büyüklüğünde sunturlu. Rastgele özdek amacıyla çok teşekkür ediyorum.”

Necla Göktunalı (74) birlikte 2015’ten bu yana huzurevinde kaldığı bilgisini vererek, “Mutlak villamızda oturuyoruz. Birinci Sınıf, çok domuzuna, bayındır, dayalı mefruş aile var. Dört Dörtlük ve tıpkı yaşlının gelip ferah ferah kalabileceği bire bir saha.” dedi.

Share: