Mürsel Alban’dan Nazır Kirişci’ye: “Şeb Yangına Engelleme Fail Helikopterlerin Sebep Sözleşmeleri Bitti ve Gönderildi”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla’nın Marmaris ilçesinde geçmiş gün ortası saatlerinde sâdır ve yaklaşık 19 saat sonraları taharri altına alanın yangına geceleyin görüşlü helikopterlerin müdahale etmediğini söyledi. Alban, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci’ye, “Marmaris yanarken ormandan mesul Icra Vekili, özel jetle Adıyaman’da hangi işin var? Bozukluk programını yarıda kesip dönüp gelmedin? Coşkunluk mahalinde şu zaman ki var Orman yerine? Tün yangına engelleme fail helikopterlerin neden sözleşmeleri bitti ve gönderildi” diye sordu.

Marmaris’in Yalancıboğaz mevkiindeki kızılçam ormanında, mazi saat 12: 30 sıralarında yangın daha çok. Dokunaklı rüzgar nedeniyle alevler bölgede süratle yayıldı. Yangına 14 uçak, 35 helikopter, 83 arazöz, 5 hisse senedi makinesi ve 714 orman işçisi müdahale etti. Yangın 19 saat sonraları, bu sabahleyin saatlerinde kontrol altına alındı.

Cuşuhuruş sürerken bölgede tetkik eden CHP Muğla Mebus Mürsel Alban, yangına geceleyin alarga engelleme edilmediğini müstakbel sürdü.

“AKŞAM YANGINA MÜDAHALE EDEN HELİKOPTERLERİN HASTALIK SÖZLEŞMELERİ BİTTİ VE GÖNDERİLDİ”

Alban, dün gece cuşiş bölgesinde yaptığı açıklamada, “Tıpkısı şeyi nikbet ediyorum; Marmaris yanarken ormandan sorumlu Nazır, özel jetle Adıyaman’da hangi işin var? Bozukluk programını yarıda kesip dönüp gelmedin? Ateş mahalinde şu an kim var Orman hesabına? Bu yangını söndürme ile mücadeleyi kimler veriyor? Akşam yangına müdahale eden helikopterlerin illet sözleşmeleri bitti ve gönderildi? Marmaris bibi iklim olarak çok ısıdam. Cuşiş sezonu bitmeme ederken bu helikopterler illet gönderildi? Bunu iptila ediyorum. Siz hususi tepkili uçak bulup Adıyaman’a gitmeyi ve o hususi jetin ücretini karşılamayı biliyorsunuz ama gece yangına müdahale edecek helikopterleri ücretlendirip burada sezonun sonuna büyüklüğünde bekletmiyorsunuz” diye Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci’yi eleştirdi.

“GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ YANGINA HAVADAN HİÇBİR ENGELLEME NAMEVCUT”

Yangına geceleyin alarga müdahale olmadığını söyleyen Alban, “Bu kadar orman yandı. Çıkıp kalem kavgası adına bize yanıt verdiniz. ‘Şu büyüklüğünde helikopter, şu büyüklüğünde uçak var, yangına müdahale ediyor.’ Soruyorum Sayın Nazır, şu zaman saat 23: 50. Şu dakika alarga tek engelleme var mı? Yangına engelleme ediliyor mu? Gördüğünüz kabil yangına alarga tek engelleme yok. Karadan, buralar zaten sert yerler olduğu için elden yerleşme alanlarına gelmesin diye hazırlık alınmış bekleniyor” dedi.

“ŞU DAKIKA ORMANLAR KİM TARAFINDAN KORUNUYOR”

“Bu ormanları şu anda ki koruyor” diye soran Alban, “Ormanların bekçisi var mı? Yoksa ayrılan nazır gibi, ‘Ormanda bire bir tek sigara dumanı tütse biz MOBESE’birlikte izliyoruz, görüyoruz’ dediniz, amma kilolu bütçeler harcayıp o sistemin çalışmadığı net bire bir şekilde ortaya bundan sonra. Bunu sabık sene Muğla’da yaşadık. Sistemin çalışmadığını siz birlikte anlattınız. Şu dakika ormanlar kim marifetiyle korunuyor? Bu yangınlar illet çıkıyor” diyerek konuştu.Share: