Meteoroloji’den İstanbul ve Ankara karışma 17 ile solgun kodlu ihtar! Bedaheten baskın ve su baskınları amacıyla tedbirli olunması istendi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden gelen son çekicilik raporlarına göre yarın günün geçmiş saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanağın, Marmara’nın güney ve doğusunda İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale’nin doğusunda, Batı Karadeniz’de Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’bile, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın kuzey ve batı ilçelerinde aralıklı ve evcil yerine sağlam yağış bekleniyor.

İSTANBUL DAHİL 17 İLE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 17 diyar için soluk kodlu ikaz verildi. Bu iller arasında Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce vadi alıyor.

SEL VE SU BASKINI UYARISI

Hava Bilgisi’den yapılan açıklamada “Yağışların; Marmara’nın kuzey ve doğusu, Günindi Karadeniz (Sinop dünya), Çanakkale’nin iç kesimleri, Eskişehir çevreleri ile Ankara ve Çankırı’nın kuzey ve batı kesimlerinde yer yer akva olması beklendiğinden baskin, su baskını, ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara cebin tedbirli ve titiz olunması gerekmektedir” denildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği bile toplumsal iletişim araçları hesabından uyarma mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Hava Bilgisi’ye göre; erte evvel saatlerden itibaren İstanbul’da sağanak ve asuman ses bora yağışların; espaslı ve evcil olarak sağlam olması bekleniyor. Şakkadak baskin ve akarsu baskınına alın titiz ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Öte yandan Genel Müdürlük, hava sıcaklığında şanlı bir başkalık olmayacağını üstelik açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde gün batısı ve güneybatı yönlerden hafif, arada bir orta kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Sarı, havada “gizil tehlike durumu”na belen ediyor. Hesap Pusulası edilen meteorolojik hikâye olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek işler üstüne titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: