Kıbrıs gazilerinden KKTC’ye mülakat

Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanlığının organizasyonuyla Türkiye’nin 7 bölgesinden Kıbrıs Barış Harekatı’na katılmış 7 Kıbrıs gazisi ziyaretlerde yatmak ve gençlerle tıpkı araya katılmak üzere Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gitti.

Bakanlıktan yapılan bağlanmış açıklamaya bakarak, şehit yakınları ve gazilerin iktisadi, sosyal ve kültürel yönden desteklenmesine yönelik etkinlikleri sürdüren Şehit Yakınları ve Gaziler Umumi Müdürlüğü, “Kıbrıs Gazilerimizin Kıbrıs Gençleriyle Gökçe Yurt Buluşması” isimli projeyi hayata geçirdi.

Proje kapsamında, Türkiye’nin 7 bölgesinden Kıbrıs Sulh Harekatı’na kümeli 7 gazi KKTC’ye gitti.

Ankara, Antalya, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Malatya ve Samsun’dan katılan Kıbrıs gazileri, uğruna gazi oldukları toprakları yıllar sonraları baştan ülfet etmenin heyecanını yaşadı.

KKTC’de 2 bölüm sürecek program kapsamında azamet erkanına ziyarette bulunacak gaziler, Kıbrıslı gençlerle söyleşide tıpkı araya gelerek anılarını, yaşadıklarını paylaşacak.

Gaziler, Derbent Şehitliği, 1974 Harekatı Karargahı, Hz. Ömer Türbe ve Mescidi ile Girne, Gazimağusa, Maraş ve Lefkoşa’dahi türlü yerleri ziyaret edecek.

“Gazilerimizle Kıbrıs’ta aktif gençleri benzeri araya getirmeyi hedefliyoruz”

Martir Yakınları ve Gaziler Genel Müdürü Şemseddin Sert de projeye ait şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu projemizle savaşa katılarak yiğitlik unvanı alan ve Türkiye’nin farklı coğrafyalarında kıpırdak gazilerimiz ile Kıbrıs’ta canlı gençlerin ayrımsız araya getirilmesini hedefliyoruz. Ayrıca savaşın yapıldığı yerlerin görüşme edilmesi ve geçmişten küsurat izlerin, zorlukların, kahramanlıkların hafızada tazelenmesi, yaşananların tüvana kuşaklara aktarılması üzere toplumsal bilinç ve duyarlılığın harekete geçirilmesi üstelik bizim üzere önem taşıyor.”

Share: