Mardin’de susuzluk rekolteyi yüzde 50 oranında düşürebilir

Mardin’de susuzluk rekolteyi yüzdelik 50 oranında düşürebilir

MARDİN – Mardin’de, Kızıltepe Tahıl Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, kuraklığın devam etmesi durumunda rekoltede yüzde 50 oranında düşüş olabileceğini söyledi.

Kızıltepe Tahıl Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, kuraklığın vahim seviyeye ulaştığını değerlendirerek, Nisan ayında durumun daha bile netleşmiş olacağını tabir etti. Şu anda yeşeren tohumun beslenmesi üzere yağmura çokça müstacel gerekseme olduğunu tamlayan Öter, “Mart ve Gücük Ay ayında yağmur yağmazsa bu baskı bitmeme bedel. Şayet yağmur olmamaya bitmeme ederse yalnız Mardin kendisine değil Güneydoğu Küçük Asya bölgesinde rekolte yüzdelik 50’nin altına düşer” dedi.

Geçen yıllara bakıldığı ahit bu sene bati tıpkı kuraklık olduğunu dile getiren Öter, “Bu ay yağış olması gerekiyordu yağmadı. Mardin kentimizde tarımın yapıldığı 4 lime ilçemiz var. Bunlar; Nusaybin, Kızıltepe, Derik ve Artuklu ilçelerimizdir. Bu bölgelerimizde yüzdelik 80 ilk teşrin gerçekleşti. Şu an yağmura haddinden fazla ihtiyacımız var. Çiftçilerimiz kendi imkanlarıyla açmış olduğu kuyularla sulama yapacaklar bu durumda efdal elektrik maliyetine sebebiyet verecektir bu konuda hükümetimizin havari olması gerekiyor. Bu mahsulat kurursa milli servettir, haddinden fazla alçak kayıplara sebep verecektir” diye konuştu.

“Önümüzdeki 15 gün içerisinde yağmur yağmazsa, su ihtiyacı aratacak, kuyular üzerinden sulama yapılacak” diyen Öter, “Şu anda rekolte yağmura sınırlı, hububatın değişik ayrımlı afetleri var bunların bildirme büyüğü ise kuraklıktır. Bu şekilde yağmur yağmazsa gösterişli şekilde etkileyecektir. April ayında uzanım elan üstelik netleşmiş olacak ama şu anda yeşeren tohumun beslenmesi üzere yağmura çok ivedi ihtiyaç vardır. Mart ve küçük ay ayında baran yağmazsa bu sıklet bitmeme değer. Şayet yağış olmamaya devam ederse hoppadak Mardin namına değil, Güneydoğu Anadolu bölgesinde rekolte yüzdelik 50’nin altına düşer” ifadelerinde bulundu.

Share: