Mardin’de ürettikleri ürünleri Amerika’ya ihraç ettiler

Mardin’dahi Uran ve Teknoloji Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sınırlanmış Mazıdağı Haddinden Fazla Amaçlı Cemiyet Merkezinde (ÇATOM) kadınlar, aldıkları eğitimler sonrasında ürettikleri ürünleri ihraç ederek karı geçimlerine katkıda bulunuyor.

Mazıdağı’nda ÇATOM’bile anasınıfı, giysi-dizayn ve terzi, gösteriş ve saç bakım hizmetleri, Kur’an-ı Ahi, bir numara etap okuma -çit kursları çerçevesinde terbiye gören ilçedeki kadınlar sosyoekonomik bağlamda kalkındırılıyor. Halk işlerinden dikime yetişek düz kadınlar, ustalık seviyesine geldikten sonradan basitçe hareket bulup hisse senedi yeri açabilme imkanına cemaat oluyor. Öte yandan çevrelerinden havale düz kadınlar elde ettikleri gelirlerle ailelerinin geçimlerine katkıda bulunuyor. ÇATOM Mazıdağı yöneticisi Berrin Çavlı, İstanbul’birlikte gerçekleştirdikleri tıpkısı sergide diktikleri yöresel kıyafetlerin ihracatını yaptıklarını ve elde edilen gelirden masraf masrafları aut elde edilen düşünce kadınlara dağıttıklarını söyledi.

“Amerika’ya dış satım yaptık”

Geçen senelerde Amerika’ya ihracat yaptıklarını hatırlatan Çavlı, adlı birçok markaya birlikte istihsal yaptıklarını kaydetti. Çavlı, “Şu anda, halihazırda devam fail bir nice kursumuz var. Bu kurslar ortada, anasınıfı, giyim-tasarım ve dikişçi, gösteriş ve saç bakım hizmetleri, Kur’an-ı Selek, birinci aşama kıraat -yazma programları kayran alıyor. Programlarımızın eğiticilerini umum eğitim bilimi merkezi aracılığıyla, çatı ve takım giderleri ise GAP İdaresi yoluyla karşılanıyor. Antrparantez, kaymakamlık ve mülk esenlik müdürlükleri ve müftülük işbirliğinde eğitimlerimiz oluyor. Kadınlarımızı bu şekilde bir nice bilinçlendirici hizmetlerle faydalandırıyoruz” dedi.

Bundan birkaç sene önceki İstanbul’üstelik GAP İdaresi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirdikleri bir sergide, tanıştıkları ve aslen Türk olan iş zımnında Amerika’dahi olan bire bir hanımefendi ile tanıştıklarını aktaran Çavlı, “Amerika’bile raks okulu vardı ve kıyafetlerimizi gördüğünde çokça beğendiğini belirtti. Kadınlarımız ile birlikte Mazıdağı genelinde aynı ilki gerçekleştirerek Amerika’ya ihracat yaptık. Amerika’daki müşteriler kıyafetleri haddinden fazla beğendiklerini belirttiler. Ürünlerden gelen gelirlerden aldığımız kumaş ücretlerini ayırıp geriye galan tüm gelirin kadınlarımıza dağıtımı yapıldı” diye niteleyerek konuştu.

“Sergilerimiz olmadığı zamanlarda kadınlarımız çevrelerinden siparişler alarak karı geçimlerine katkıda bulunmuş oluyorlar” diyen Çavlı, “Kurslarımıza ilçedeki kadınlarımızın yanında ilçede fariza işleyen memurin toplumsal etkinlik bakımından ortaklık sağlıyorlar. Güzeşte yıl GAP İdaresiyle yaptığımız çalışmalarla gelişigüzel nazik markalara istihsal yapıldı. Burada istihdam edilen karı sayısı alınan siparişlere bakarak değişiyor. Çünkü sürekli istihsal kayran bulunmayan . Bazen siparişler çok faziletkâr dahi haddinden fazla düşük üstelik olabiliyor. Çokça dizi üretim olmadığı amacıyla halktan ve vatandaşlardan gelen rica doğrultusunda ısmarlama sayımız değişebiliyor” şeklinde konuştu.

“Kadınlar özgüven kazanıyor”

ÇATOM’da tahsil gören kadınların ilkin yüreksiz olduklarını daha sonraları ant geçtikçe özgüven kazandıklarını Kaydeden Çavlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha önceki kaza kaymakamlarımız, çekicilik amirlerimiz ziyaretlere geldiklerinde kadınlarımız çokça çekiniyorlardı. Kaymakamlıklarımız ve hava amirlerimiz destek verdikleri amacıyla kadınlarımız gayet bayındır, yaratıcı benzeri şekilde hem kazançlarına hem de kişisel gelişimlerine katkıda bulunmuş oluyorlar. 2010 yılından beri kurumumuz burada bakım vermekte, burada yetişek düzlük kadınlarımız ve ilçedeki kadınlarımız buraya iştirak sağlamaktalar. Sakil geçtikçe sayımız az buçuk elan artmakta ve kadınlarımızın istihdam edilmesi bizler için çok üstünlük sağlıyor. Kurumumuzdan eğitim bilimi alarak iş bulan ve gelişim kuran avrat sayımız üstelik haddinden fazla. Kadınlarımız çıktı haddinden fazla elan şuurlu ve bu buut bizleri haddinden fazla bahtiyar etmektedir. Bilinçli avrat şuurlu sosyete demektir.”

“Burada terbiye alan tahminî 10 öğrencimiz dışarıda gelişim yeri açtılar”

Dikim öğreticisi Fesleğen Çoko, ÇATOM’de tahsil gören yaklaşık 10 kadının öz hisse senedi yerlerini açtıklarını söyledi. Çoko,”Katılımcılarımız buraya gelip terzilik eğitimi alıyorlar. Kadınlarımız aldıkları eğitimler sonrasında üretim yaparak dışarıya dünyalık satıyorlar. Kadınlar, çevrelerinden aldıkları siparişleri burada üreterek mülk kazanıyorlar, kazanınca da ihtiyaçlarını gideriyorlar. Bizler üstelik onların bu durumdan ufuk seviniyoruz. Burada terbiye kayran kestirmece 10 öğrencimiz dışarıda iş yeri açtılar, bu şekilde eş geçimlerine katkıda bulunuyorlar. Şu anda burada 25 can var. Sabahleyin ve gün ortası olmak üzere iki grup halinde çalışıyoruz” dedi.

Dışarıdan buraya mevrut müşteriler kumaşlarını getirdiğini nâkil Çoko, “Kadınlarımız bile sözleşme ve dikimini yaparak kazanç sağlıyorlar. Sergilerde hazırladığımız ürünleri satıyoruz. Dernekevi kıyafetlerimizi Amerika’ya büyüklüğünde sattık. İstanbul’dahi düzenlenen sergide Amerika’dan mevrut müşteri, dernekevi kıyafetlerimizi gördü ve teklifte bulundu. Tığ de kumaşı buradan ayarladık, diktik ve yolladık. Kadınlarımız burada kendilerini haddinden fazla geliştiriyorlar, sosyoekonomik anlamda özgüven kazanıyorlar. Verilen eğitimlerimiz kazançlarla bedel bulduktan buradaki katılım sayısında artışlar meydana geliyor. Dışarıdaki kadınlar buradaki durumu görünce onlar da buraya iştirak sağlıyor” ifadelerine yer verdi. – MARDİN

Share: