Manisa Büyükşehir’in ‘kadına şiddete hayır’ toplantıları sürüyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi eliyle 25 Son Teşrin Kadına Müteveccih Şiddete Karşı Uluslararası Uğraş Haset çerçevesinde planlı mahalle toplantıları, Soma ilçesine bağlı Yırca Mahallesi ile bitmeme etti. Hukuki, ruhsal ve sosyal anlamda şiddetin önüne artırmak üzere atılacak adımların anlatıldığı toplantıda, Yırca Mahallesi sakinleri, kadına şiddete “Faydalı” dedi.

Kadına yönelik şiddete cebin savaş noktasında Manisa Büyükşehir Belediyesi eliyle gerçekleştirilen mahalle toplantıları, Soma ilçesine kapalı Yırca Mahallesi ile sürdü. Bu çerçevede Manisa Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Mahalle Hizmetleri Büro Müdürü Nuray Çevirmeci, Manisa Büyükşehir Belediyesinde işyar Psikolog Merve Biberli ve Manisa Barosu’ndan Avukat Sümeyra Yağız, Yırca Mahallesi sakinleriyle benzeri araya geldi. Muhtar Mustafa Atak ve Yırca Mahallesi kadınlarının katıldığı toplantıda, kadına müteveccih şiddete cebin çözüm önerileri ve olayın sosyal, psikolojik ve türel yönleri konuşuldu.

Şiddetin toplumun seçkin alanında asla tıpkı çözüm olamayacağına aksan eden Ruhiyatçı Merve Zehir, Manisa Büyükşehir Belediyesi kendisine gelişigüzel soy şiddetin önüne boşamak için bu asıl projelere önem verdiklerini söyledi. Ateş, konunun ruhsal boyutları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Manisa Barosu avukatlarından Sümeyra Esmer birlikte kadınların türel hakları, şiddetin önlenmesi ve kadına müteveccih şiddette başvurulacak yasalı yollar için bilgilendirmede bulundu. Manisa Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Mahalle Hizmetleri Idarehane Müdürü Nuray Çevirmeci bile, konunun sosyal boyutlarda oluşturabileceği konuları örneklerle anlattı. Toplantının faydalı olduğunu belirten Yırca Mahallesi sakinleri, konuya gösterdikleri hassasiyet nedeniyle Manisa Büyükşehir Belediyesine, Manisa Barosuna ve Büyükşehir Şehremini Cengiz Ergün’e teşekkürname ettiler. – MANİSA

Share: