‘Koronavirüs, önsezi hastalığını yüzde 5, damar tıkanıklığını yüzde 2,5 artırdı’

TEKİRDAĞ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi Başhekimi ve Duygu Damar Cerrahisi Opr. Dr. Lütfi Çağatay Onar, koronavirüs dolayısıyla duygu damar hastalıklarında ayan artış olduğunu belirterek, ” Koronavirüs, önceki başladığında yüzdelik 5 ruh hastalığını, yüzdelik 2,5 da huy tıkanıklığını artırdı” dedi.

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Site Hastanesi Başhekimi ve Önsezi Huy Cerrahisi Opr. Dr. Onar, koronavirüs başladığı günden bu yana önsezi- soy hastalıklarında vazıh artış olduğunu söyledi. Onar, “Koronavirüs, ilk başladığında yüzde 5 önsezi hastalığını, yüzdelik 2,5 dahi emboli hastalığını artırdı. Bunu şöyle izah etmek dahi kabil. Koronavirüs enfeksiyonuna ehil eşhas gerçekte hastalığı geçirdiklerini bilmeden ya da önemsemeden iveğen yaradılış hastalığı, iveğen koroner nişanlık kalp krizi, periferik emboli, bunun beraberinde retinal alternatif tıkanmasına sadık arızi evet de sürekli müşahede kayıplarıyla hastanemize başvurular oldu. Dolayısıyla bu hastaların birlikte koronavirüs enfeksiyonu geçirdiğini yaptığımız rutin testlerle ortaya koyarak, hastalığın gerçekte bu klinik presentasyonla yani bu semptomlarla da ortaya çıkabileceğini ortaya koymuş olduk” dedi.

‘ÖNCELİKLİ AMACIMIZ HANAY KURTARMAK’

Hastalarda önceki önceliklerinin hayatlarını yetmek olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Onar, “Bu hastalara bağımlı koronavirüs enfeksiyonuna eş hastalarda kalp krizi evet de periferik emboli ya da aheste farklı emboli nedenine cemaat hastalarda koronavirüsün tedavisi az buçuk daha izansız planda kalıyor. Rüçhan amacımız hastanın hayatını idare etmek, periferik yaradılış tıkanıklığına mecbur uzuv kaybını engellemek ya birlikte müşahede kaybını hesabına getirebilmek üzere dolay tedavileri bu şekilde başlıyoruz. Koronavirüs tedavisinde henüz kalın kafalı planda tutuyoruz ama çarçabuk peşi sıra da koronavirüsle müteallik tedaviler başlıyordu. Özellikle 65 yaşın üstünde diyabetik, hipertansif ve dolaşım problemi daha ilkin bilinen hastalarda yaradılış problemleri ve duygu problemleri daha fazla ortaya artık. 2 sene öncesine gidersek, 2 yıl öncesinde bu büyüklüğünde benzeri çoğalma var mıydı? Esasen bunu şöyle göstermek tür. Koronavirüs evvel ülkemize giriş yaptığı zaman periferik soy problemleriyle evet de kalp krizi ile kliniğe gelen hastaların sayısı elan fazlaydı amma virüsün etkisini kaybetmesi etkisinin azalmasıyla beraber günümüzde az buçuk henüz beş on kardiyovasküler dizge presentasyon ile ortaya çıkan koronavirüs enfeksiyonu görüyoruz. Özellikle duygu hastalarının mutlak rutin ilaçlarını, rutin tedavilerini aksatmamaları lazım. Bunun birlikte alelhusus belli başlı bir ölçüde damar hastalığı olan ve rutin tedavilerini gören kişilerin doktor kontrollerine gelmelerini öneriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: