Kocaeli’nin müstacel toplanma alanları belediyenin “e-Kocaeli” uygulamasına yüklendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince, facia durumlarında kullanılmak üzere 338 acil içtima alanının konumu web tabanlı “Şehir Rehberi” ve “e-Kocaeli” hareketli uygulamasına yüklendi.

Belediyeden yapılan açıklamada, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin şekil üssü Kocaeli’de, mümkün afetlere tedbir çalışmalarının sürdüğü belirtilerek, kıyamet ve ivedili vaziyetler sonrasında arızi barınma merkezleri amade olana büyüklüğünde geçecek müddet içerisinde yaşanacak paniği köstek olmak ve sağlıklı hikmet alışverişini ulaşmak için halkın kilolu bölgeden uzaklaşıp toplanabileceği tehlikesiz alanların İçişleri Bakanlığınca belirlendiği aktarıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ise sürecin daha çabuk ilerleyebilmesi amacıyla kullanılmamış bire bir say yaptığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Olasılı afet durumlarında vatandaşların toplanması müstelzim Acil Kavuşum Alanlarının konumu web tabanlı Kent Rehberi ve e-Kocaeli dinamik uygulamasına yüklendi. Icraat üzerinden gönül namına arz mail toplanma alanının yanı sıra ülke genelindeki diğer toplantı alanlarını birlikte görebilecek. Alana bittabi ulaşacağı konusunda yönleme ile bilgilendirilecek. Başiskele’de 22, Çayırova’birlikte 9, Darıca’dahi 26, Derince’de 28, Dilovası’nda 9, Gölcük’te 50, İzmit’te 66, Kandıra’da 9, Karamürsel’de 24, Kartepe’de 11, Gebze’de 38 ve Körfez’de 46 oluşmak amacıyla 338 evgin içtima alanına web tabanlı Şehir Rehberi ve e-Kocaeli ateş parçası uygulaması üzerinden muvasala sağlanacak.”

Açıklamada, alanların güncellemesinin belli periyodlarda Afet ve Ivedi Uzanım Yönetimi Başkanlığından alınan coğrafi verilere göre yapılacağı tabir edildi.

Share: