Mustafa Adıgüzel: Kivi Üreticisi Destek Bekliyor

CHP Kalabalık Milletvekili Mustafa Adıgüzel, hasada başlayan kivi üreticilerinin devletten destek beklediğini belirterek, “Kivi üreticisi, kilo başına 2 TL gübre parası veriyor. 1-1,5 TL da özleştirme, budama parası veriyor. Yer azından tezek desteği adına kilogram başına 2 TL bindi verilirse kivi üreticisi bu dönemi geçirebilir. Bekledikleri 15-16 TL civarı tıpkısı fiyatı, hakeza aynı destekle sağlayabiliriz” dedi.

Mustafa Adıgüzel, zaman Ordu’daki benzeri kivi bahçesinde yaptığı açıklamada, kivi üreticilerinin sorunlarına ilgi çekti. Adıgüzel, şunları söyledi:

“Kivide hasat sezonu başladı. Ülkemizde üretimi çok kullanılmamış olmasına rağmen dünyada yedinci sıradayız. Cıvıl Cıvıl ilimiz de Yalova ve Bursa’dan sonra üçüncü sırada. Amma üreticiler, bu yıl edisyon durumdalar.

“HÜKÜMETİN ŞU AN ÜRETİCİYE VERDİĞİ DESTEK, KANUNİ ZORUNLULUĞUN ALTINDA”

Geçen sene kiloyu 8 TL’ye sattılar. O ahit mazot 7,5 TL idi. Şimdi motorin 28,5 TL, mecmu 4 ikmal arttı. Matbua ve sair giderler bile para şişkinliği zımnında intaç tekmil arttı. Müstahsil ve tüccar zora girdi. Tecimen 3 TL misil parası, 4,5 TL ambarlama parası veriyor. Bu maliyetler üstelik eklenince kivi, manavdan alınamayacak ayla ati. Üreticiyi de düşünerek hükümetin bindi vermesi lazım. Fındıkta, üzümde, kivide, değme yerde destek istiyorsunuz diyerek düşünülebilir. Fakat hükümetin şu dakika üreticiye verdiği destek, kanuni zorunluluğun altında. Hükümetin üreticiye 250 bilyon TL borcu var filhakika. O nedenle kivi üreticisinin alelhusus bu dönemde desteklenmesi gerekiyor.

“KİVİ ÜRETİMİNİ TAVLANDIRMAK, TÜRKİYE’Yİ BESLEMEK, DÖVİZ GİRDİSİNİ ARTIRMAK ANLAMINA GELİYOR”

Kivi üreticisi, kilo başına 2 TL tezek parası veriyor. 1-1,5 TL dahi özleştirme, budama parası veriyor. Yeryüzü azından gübre desteği adına kilogram başına 2 TL destek verilirse kivi üreticisi bu dönemi geçirebilir. Bekledikleri 15-16 TL civarı tıpkısı fiyatı, hakeza tıpkısı destekle sağlayabiliriz. Kalan döviz ve dolayısıyla akaryakıt özellikle oluşmak üzere sair giderlerin sorumlusu hükümet olduğuna göre, kivi üreticisini desteklemesi lazım. Kivide, dünyada giderek mütezayit bire bir istihsal oranımız var. Gelişigüzel yıl küsurat üretimimizin sekteye uğramaması gerekir. Kivi üretimini çoğaltmak, Türkiye’yi yetiştirmek, döviz girdisini bırakmak anlamına geliyor. Kivi üreticisini doldurmak ve korumak amacıyla konu ile ilgili hazırladığımız istifham önergesini zaman veriyoruz. Antrparantez tüccar, bayağı cesaret bulamamaktadır. Kivi alıp üreticiye servet çevirmek adına düzey korumalı mevduata yatırsa henüz fazla gelir elde etmektedir. Bu dahi tüccarı kivi ticaretinden uzak tutmaktadır.”

Share: