Kırşehir’deki yol yordam cinayeti davasında 5 kişiye 2’şer posta ağırlaştırılmış mahpushane cezası

Kırşehir’de öldürülüp gömülen aile eş cinayetinde karar davası görüldü. Geçmiş duruşmalarda cinayetleri işlediğini akseptans eden kadının vaktiyle gelişigüzel yaşadığı amcaoğluyla, 3 kardeşi ve babası hakkında ikişer kez ağırlaştırılmış mapus cezası verildi.

Edinilen bilgiye bakarak, Osman Polat’ten (25) bilim alamayan yakınları, jandarmayı arayarak ihbarda bulunmuş, ihbar konusunda düzentileme başlatan güllabi ekipleri Osman Polat’in en son Kaman ilçesine tutkun Bayramözü köyünde olduğunu tayin etmişti. Köyde geniş çapta taharri işleyen ekipler, Osman Polat ve yıpranmamış evlendiği karısı Vildan Çelik’i (24) toprağa gömülmüş halde ölmüş kendisine bulmuş, olayla ilgili gözaltına alınan 9 birey tutuklanmıştı.

29 Familya haset ise vakfedilmiş sanıklardan M.S., adli arama şartıyla erkin kalırken, 26 Orak Ayı haset ise Vildan Çelik’in annesi K.İ, ablası H.S. ve B.İ. suçun mahiyetinin varyasyon ihtimali ve alıkonulma sürelerini göz uğrunda bulundurarak adli kontrol amacıyla erkin kalmıştı.

Çeltek 1. Gösterişli Ukubet Mahkemesi murafaa salonunda tanıdık davaya 5 vakfedilmiş şahısla gelişigüzel tutuklanmadan yargılanan 4 can Curcunalı ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile davaya katıldı. Duruşmada savunmasını özne ata Vildan Çelik’in babası V.İ., cezayı hak ettiyse ölüm cezası edilmesine bile razı olduğunu, suçlamaları akseptans etmediğini ve hakkındaki suçlamaların yalan olduğundan kaynaklı beraatini istek ettiğini söyledi. Vildan’ın imam nikahlı eşi ve amcaoğlu olan R.İ. ise Vildan ile 6 yıllık mortocu nikahlı evli olduklarını, 6 senede seçme şeyini ona verdiğini, olay haset ise evde cinnet getirmesinden kaynaklı evdeki herkesi birlikte öldürmediğine şükrettiğini söyledi.

Savunmalar sonrasında açıklanan kararda Vildan’la imam nikahlı eşi olan, ve öncesinden mukannen 46 yıl delik cezası kâin R.İ.’ye “Adap sakiyle cani” ve “Kişiye yönelik azap çektirerek yol yordam sakiyle kanlı” suçundan iki kat ağırlaştırılmış müebbet cezası ile “Cinsel saldırıya teşebbüs” suçundan 10 sene 6 ay, Vildan’ın kardeşleri R.İ. ve R.İ’ye “Kardeşe müteveccih adap saikiyle cani” ve “Kişiye yönelik ezinç çektirerek yol yordam sakiyle cani” suçlarından iki posta ağırlaştırılmış müebbet cezası ile “Eşeysel saldırıya girişim” suçundan 10 yıl 6 ay, ayrıksı kardeşi R.İ.’ye “Kardeşe müteveccih yol yordam sakiyle katil” ve “Kişiye yönelik eziyet çektirerek töre saikiyle cani” suçlarından iki posta ağırlaştırılmış müebbet cezası, Vildan’ın babası V.İ.’ye “Töre saikiyle kızını cani” ve “Damada yönelik ezinç” suçlarından iki kat ağırlaştırılmış müebbet cezası bırakılmış olup ölçüm indirimi ise kullanılmazken Vildan’ın tutuksuz yargılanan eniştesi M.S. “Suç delillerini namevcut etme ve örtmece” suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Vildan’ın annesi K.İ. ve kuzeni B.İ’nin ise beraatlerine değişmeyen verildi. – UŞAK

Share: