Kırşehir’deki yol yordam cinayeti davasında 5 kişiye 2’şer posta ağırlaştırılmış kodes cezası

Kırşehir’deki adap cinayeti davasında 5 kişiye 2’şer defa ağırlaştırılmış hapishane cezası

UŞAK – Kırşehir’da öldürülüp gömülen ev koca cinayetinde karar davası görüldü. Geçmiş duruşmalarda cinayetleri işlediğini kabul fail kadının vaktiyle gelişigüzel yaşadığı amcaoğluyla, 3 kardeşi ve babası için ikişer kez ağırlaştırılmış kodes cezası verildi.

Edinilen bilgiye bakarak, Osman Polat’ten vukuf alamayan yakınları, jandarmayı arayarak ihbarda bulunmuş, ihbar üstüne faaliyet başlatan jandarma ekipleri Osman Çelik’in en üst Kaman ilçesine vabeste Bayramözü köyünde olduğunu tespit etmişti. Köyde geniş çapta arama yapan ekipler, Osman Polat ve eskimemiş evlendiği karısı Vildan Polat’i toprağa gömülmüş halde geberik kendisine bulmuş, olayla ilgili gözaltına alınan 9 yaşama tutuklanmıştı.

29 Ocak günü ise tutuklu sanıklardan M.S., adli kontrol gibi erkin kalırken, 26 Orak Ayı günü ise Vildan Polat’in annesi K.İ, ablası H.S. ve B.İ. suçun mahiyetinin trampa ihtimali ve tutukluluk sürelerini ayn önünde bulundurarak adli kontrol üzere serbest kalmıştı.

Uşak 1. Sakil Ukubet Mahkemesi duruşma salonunda görülen davaya 5 vakfedilmiş şahısla gelişigüzel tutuksuz yargılanan 4 insan Curcunalı ve Fon Bilişim Sistemi ile davaya katıldı. Duruşmada savunmasını eden cet Vildan Çelik’in babası V.İ., cezayı doğruluk ettiyse idam cezası edilmesine dahi razı olduğunu, suçlamaları akseptans etmediğini ve hakkındaki suçlamaların dolma olduğundan kaynaklı beraatini talep ettiğini söyledi. Vildan’ın önder nikahlı eşi ve amcaoğlu olan R.İ. ise Vildan ile 6 yıllık mortocu nikahlı evli olduklarını, 6 senede değme şeyini ona verdiğini, fenomen günü ise evde delilik getirmesinden kaynaklı evdeki herkesi de öldürmediğine şükrettiğini söyledi.

Savunmalar sonrasında açıklanan kararda Vildan’la önder nikahlı eşi olan, ve öncesinden mukannen 46 sene hapishane cezası mevcut R.İ.’ye “Yol Yordam sakiyle kanlı” ve “Kişiye yönelik ezinç çektirerek yol yordam sakiyle katil” suçundan iki sefer ağırlaştırılmış müebbet cezası ile “Cinsî saldırıya girişim” suçundan 10 yıl 6 kamer, Vildan’ın kardeşleri R.İ. ve R.İ’ye “Kardeşe müteveccih yol yordam sakiyle öldürme” ve “Kişiye müteveccih azap çektirerek töre sakiyle cani” suçlarından iki nöbet ağırlaştırılmış müebbet cezası ile “Cinsî saldırıya adım” suçundan 10 sene 6 ay, gayrı kardeşi R.İ.’ye “Kardeşe müteveccih töre sakiyle katil” ve “Kişiye müteveccih işkence çektirerek töre sakiyle katil” suçlarından iki kat ağırlaştırılmış müebbet cezası, Vildan’ın babası V.İ.’ye “Töre sakiyle kızını öldürme” ve “Damada müteveccih eziyet” suçlarından iki misil ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmiş olup ölçüm indirimi ise kullanılmazken Vildan’ın tutuklanmadan yargılanan eniştesi M.S. “Cürüm delillerini yok ika ve gizleme” suçundan 5 sene hapishane cezasına çarptırıldı.

Vildan’ın annesi K.İ. ve kuzeni B.İ’nin ise beraatlerine değişmeyen verildi.

Share: