Kırşehir’de şevket desteğiyle kurduğu serada 12 ay süresince göveri üretiyor

Kırşehir’in Kaman ilçesinde hayatiyetli Mahser Güven, 4 yıl evvel cesamet desteğiyle kurduğu serasında yılın 12 ayında birlikte üretim yapıyor.

İlçeye bağlı Savcılı Büyükoba köyünde rençperlik ve balıkçılık eden Cesaret, Hirfanlı Baraj Gölü kıyısındaki köyünde 1000 metrekare arazisi amacıyla hazırladığı projesine 4 yıl evvel Konya Ovası Projesi Mıntıka Kalkınma İdaresinden hibe desteği aldı.

Kurduğu tavhane ile yılın 12 ayında göveri üreten Cüret, AA muhabirine, köyünde çiftçilik yaptığını belirterek, işini geliştirmek üzere izzet desteğine başvurduğunu söyledi.

Köylerinde seracılığın gelişmeye başladığını anlatım fail Çekinmezlik, “Kurduğumuz seramızda eş olarak fabrikada çalışır gibi çalışıyoruz. Herkese tavsiye mektubu ediyorum. Seracılık yardımıyla 12 kamer boyunca üretim yapıyoruz, evimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Daha Çok şita aylarında dahi yeşillik, ıspanak tarzı ürünleri yetiştirme imkanı buluyoruz.” dedi.

Şu anda serasında ıspanak yetiştiğini vurgulayan Yürek, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 1,5 titrem ıspanağı merdiven sebebiyle güdük sürede elde ediyoruz. Yeşillik ayrımsız ay kadar kısa sürede yetiştiği üzere şita döneminde onları yeğleme ediyoruz. Domates kabilinden kilogram namına fazla gelmiyor amma zaman açısından zer bir nişane. Burada zamanından evvel domates, budala, patlıcan, ıspanak, yeşillik gibi bire bir çok ürün yetişiyor ve Kaman, Kırşehir pazarından satma yapıyoruz. Zamanından geçmiş yetiştiği amacıyla da az buçuk fiyatlı oluyor ancak lezzeti Antalya, Adana kadar illerden gelen ürünlerden ayrımlı oluyor.”

Share: