Kırşehir’de “Kızılırmak cinayeti” sanıklarına ikişer nöbet ağırlaştırılmış müebbet cezaevi cezası

Kırşehir’üstelik 2 genci öldürdükten bilahare cesetlerini Kızılırmak’a atan 2 sanığa ikişer sefer ağırlaştırılmış müebbet mapushane cezası verildi.

Kırşehir Kısık Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ş.E. ve S.A, Patırtılı ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) eliyle katıldı. Maznun ve sızlanan avukatlarının beraberinde maktuller Şeyma Çıpa ve Hasan Aydoğan’ın aileleri üstelik salonda amade bulundu.

Savunması alınan maznun Ş.E, önceki duruşmalarda verdiği ifadeleri gine ettiğini belirterek, kendisinin korkudan S.A’nın işlediği suçlara ses çıkaramadığını, eylemler amacıyla düşünüm birliği zarfında olmadıklarını istikbal sürdü.

Sanık S.A, mahkemeye sunulan gürültülü kayıtlarına ait, “Gürültülü kaydının incelenmesini istiyorum. Şayet suçları ego işlediysem Ş.E’nin haberi yoksa delilleri almak için onu ne öldürmedim?” dedi.

Müştekiler, sanıkların bildirme pahal şekilde cezalandırılmalarını rica etti.

Mahkeme heyeti, alıkonulma hallerinin devamına karar verdiği Ş.E. ve S.A’yı “canavarca hisle bile bile kanlı” suçundan ikişer posta ağırlaştırılmış müebbet, “kişiyi hürriyetinden mahrum tevdi” suçundan 15’er yıl, “nitelikli eşeysel akın” suçundan da 22’şer sene cezaevi cezasına çarptırdı.

Karar sonrasında murafaa salonunda “Türe yerini buldu” diyen Şeyma Çıpa ve Hasan Aydoğan’ın yakınları adliye çıkışında gözyaşı döktü.

Müşteki avukatı Mehmet Mehabetli Düz, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, kamuoyunda “Kızılırmak cinayeti” namına tanıdık olayla ilişkin bugün 2 genci acımasızca öldürenlere cezalarının verildiğini söyledi.

Bu zümre suçlara ölüm cezası getirilmesi gerektiğini savunan Düzlük, “Böyle alçakça, vahşiyane kıya Türkiye Cumhuriyeti’nde ihtimal ayrımsız ilktir. Kırşehir Bunaltıcı Ukubet Mahkemesi hakkı, adaleti tatbik etti. Bu görüngü yadırganan olsun ve bir elan ülkemizde gerçekleşmesin.” diye niteleyerek konuştu.

Olay

Kırşehir’de Mart 2022’bile kaybolan Şeyma Çıpa ve Hasan Aydoğan’ın otomobili, Bağbaşı Mahallesi Ağbayır mevkisinde bulunmuştu.

Gençlerden Çıpa’in cesedi 27 Mart’ta Kızılırmak kıyısında bulunup Akçaağıl köyünde defnedilmiş, Aydoğan’ın cesedi de 77 aktarılma sonra Kızılırmak üzerindeki Sarıyahşi Köprüsü altında bulunup Dedeli köyünde toprağa verilmişti.

Olayla ilişik Kırşehir Güven Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekiplerince yakalanan Ş.E. ve S.A. tutuklanmış, sanıklar hakkında Kırşehir Bunaltıcı Ceza Mahkemesinde sav açılmıştı.

Share: