Kapadokya’da düzlük, kanyon ve yamaçlar foto çektirenlere doğal görünüş oluyor

Tarihi ve kültürel zenginliklerinin birlikte saf güzellikleriyle bile öne sâdır Kapadokya’daki peribacaları manzarasında foto çektirmek talip ziyaretçiler, çevrim doğumunda saha ve yamaçlarda derya oluşturuyor.

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde vadi düz, milyonlarca sene öncesine uzanan kaya oluşumlarıyla konuklarına masalımsı görünüş sunan Kapadokya’bile, turistlere yönelik tur aktivitesinde mergup yunak gelgel balonları, alışılmış arabalar ve atlara, ışık meraklıları birlikte geliyor.

Bölgede sabahın geçmiş ışıklarıyla düz ve yamaçlara gelenler hem manzaranın tadını çıkarıyor hem dahi bu görsel güzelliğin zarfında objektiflere gurur veriyor.

Güneşin yüzünü göstermesiyle arka arkaya mıntıka semalarına yükselen balonların uğrunda konukların birtakımı at sırtında birtakımı ise kiraladığı kostümlerle fotoğraf çektiriyor.

Bölgedeki düz ve dar boğaz içlerini bile tercih eden ziyaretçiler, fotoğrafçıların belirlediği kaya içlerinde natürel dekordan faydalanarak birbirinden domuzuna fotoğraflara topluluk olabiliyor.

Göreme beldesindeki Kılıçlar Vadisi’nde fotoğraf çektirenlerden Merve Yer, AA muhabirine, balayı tatili amacıyla geldiği bölgede fotoğraf çektirebilmek için gün doğmadan palavra kalkış alanına geldiklerini söyledi.

Ortaya çıkan manzaranın haysiyet biçilemez olduğunu dile getiren Vadi, “İki kamer öncesinden planlayıp rezervasyon yaptırdık. Fotoğraflarda anısı kalsın diye niteleyerek Mersin’den geldik.” dedi.

Mustafa Doğan, Kapadokya’daki bilcümle alanların foto için nazirsiz mekanlar barındırdığını kaydederek, “Bura filhakika sosyal medyada ve özge mecralarda gerek balonlar gerekse tarihi yerleriyle angın. Daha evvel hakeza aynı planımız vardı. Bura hoşumuza gitti. Geceleyin saat 03.00’te kalkıp buraya geldik. Dönem doğumunda foto çektiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf üzere bahir çevrim doğumunda başlıyor

At sırtında ışık çektirmek isteyenlere hizmet sunan Nevruz Mardin ise bölgedeki gezilerini fotoğrafla taçlandırmak isteyenlerin taleplerine cevap verebilmek için çabalama gösterdiklerini belirterek, “Sabahleyin çevrim doğumunda insanlar foto çektiriyor. İnsanların talebi üstüne dönme doğmadan işe başlıyoruz. Kapadokya dünyaya açılan tıpkısı kadeh. Alelhusus atlar insanların ilgisini çekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Bölgedeki ışık sanatçılarından Hayri Aymaz dahi Kapadokya’bile fotoğraf işiyle uğraşmanın, mesleği idame ettirmenin yanında afiyet donör olduğunu söyledi.

Kendilerine ulaşan yerel ve ecnebi konuklara ışık hizmeti sunduklarını kaydeden Nadan, şöyle konuştu:

“Bölgemiz fotoğraf için çok mebzul ayrımsız kayran. Bu nedenle ışık çekimi üzere haddinden fazla çok rica oluyor. Yaz sezonunda olduğu gibi kışa akilane bile su devam ediyor. Kışın de canlılık oluyor. Bölgenin herhangi bir tarafı pir. Ne tarafa yönelseniz fena hâlde fotoğraflar çıkıyor. Yazları ancak dışından çokça aşkın irade geliyor, bu aylarda dahi domestik turistlerin talebi artıyor. Balayı çiftleri veya gezi için gelenler foto çektirmek istiyor. Kapadokya, herhangi bir sene haddinden fazla sayıda gezgin yoluyla mülakat ediliyor. Bölgede gezilecek alanların haddinden fazla sayıda olması seyahatseverleri buraya çekiyor.”Share: