Kalaba, Giresun ve Trabzon’da yeni sezonun balıkları tezgahlarda

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle Kalabalık, Giresun ve Trabzon’da avlanan balıklar tezgahlarda sergilenmeye başlandı.

Kalabalık’dahi tekneleriyle akşam denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, değişik türlerde balıkla kıyıya döndü.

Altınordu ilçesindeki tezgahlarda istavrit, mezgit, barbun, tirsi ve pelit satışa sunuldu.

İlçede 25 senedir balıkçılık eden Ferhat Caygın, AA muhabirine, sezonun umdukları üzere başlamadığını belirterek, “Bunun nedenlerinden biri havanın hamam olması. Deniz suyu sıcaklığı zımnında sivri beklenildiği üzere değil amma havaların serinlemesiyle beraber verimli miktarda pelit bekliyoruz. Elan sonradan hamsi ve çinekop evet.” dedi.

Denizden eli nimetli miktarda istavrit çıktığını anlatım eden Caygın, “Tezgahlarda tavuk balığı, barbun ve tirsi var. Antrparantez levrek, çupra, ala, somon ekin balığı. Tavuk Balığı ve barbunun kilosu 100 teklik. İstavrit 50, tirsi birlikte 35 liraya satılıyor. Bereketli miktarda çıkarsa balık fiyatları düşebilir.” diyerek konuştu.

Balıkçı Cemil Türkmen bile vatandaşın balıktan beklentisinin ilk günden değme tarafın dolup taşması olduğunu dile getirdi.

Tezgahlarda bereketli olan balık çeşidinin, mazi gecenin mahsulü istavrit olduğunu tamlayan Türkmen, “Vatandaş palamut bekliyordu ama deniz suyunun sıcaklığından o nadir oldu. Yeterince piyasaya çıkmadı. Onun amacıyla havaların soğumasını az buçuk daha bekleyeceğiz.” dedi.

Giresun

Giresun’de üstelik balıkçılar av yasağının sona erdiği önceki şeb istavrit avladı.

Gece teknelerle denize açılan balıkçılar, özellikle palamutta umduğunu bulamadı. Balıkçılar, sabah saatlerinde avladıkları istavritle kıyıya döndü.

Bulancak ilçesinde balıkçılık yapan Kasıt Önal, av yasağının kalkmasıyla birlikte ön balıkçısının baştan denize açıldığını söyledi.

İlk geceleyin palamut avcılığı yapılamadığını belirten Önal, teknelerin barınaklara beş altı birlikte olsa ağlara takılan istavritle dönüldüğünü ifade etti.

Önal, ilerleyen süreçte avcılığın artmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Giresun’üstelik tezgahlarda istavritin kilogramı 35 liradan satışa sunuluyor.

Trabzon

Trabzon’dahi bile yıpranmamış av sezonunun ürünleri tezgahlarda yerini almaya başladı.

Av yasağının kalkmasıyla birlikte akşam denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, kullanılmamış sezonun önceki gününde Karadeniz açıklarında istavrit ve palamut avladı.

Kıyıya çıkarıldıktan bilahare kasalara yerleştirilen ve Trabzon Balık Hali’ne getirilen balıklar kısa sürede tükendi.

Ortahisar ilçesinin Moloz mevkisindeki balıkçıların tezgahlarını dolduran istavrit hem balıkçı esnafının hem da vatandaşların yüzünü güldürdü.

İstavritin kilogramı 50, palamudun tanesi ise 30 ile 50 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

Balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, tezgahlara aynı çoğu beş altı miktarda olsa bile 12-13 asıl balık geldiğini, 4-5 çağ sonra çeşidin ve miktarın artacağına inandığını söyledi. Örseloğlu, şunları kaydetti:

“Palamudun bu sene bol olacağına inanıyorum. Şu zaman denizde spektrum görünüyor ama ilerde ne olacağını Tanrı bilir. Göstergeler şu zaman balığın bereketli olduğunu gösteriyor. Tığ birlikte bekliyoruz. Balık bereketli peki, yurttaş bereketli artağan tüketir, tığ de artağan bereketli satarız. Ihtimal İstanbul ve Sinop tarafında hamsi olabilir amma bizim bu etraf üzere henüz erken. Dokuzuncu ay hamsinin zamanı değil. Hamsinin 11’inci ayı görmesi geçişsiz kim portföye girsin. Şu zaman palamudun sezonu. Biz de palamudu bekliyoruz, inşallah sivri bize gülecek.”

Süleyman Çakır birlikte istavrit, barbun, çupra ve levrek sattıklarını, bu zaman bereketli miktarda istavrit satacaklarını rapor etti.

Balık satın düz Sulh Esmeray ise Kars’tan Trabzon’a gezmeye geldiklerini belirterek, “Duyduk ki mevsim küşade, tığ dahi balık almaya geldik. İstavrit ve levrek aldım. En haddinden fazla hamsi tüketiyoruz ama hamsi yoktu.” dedi.

Bekir Özcan de hamsi için geldiğini fakat istavrit aldığını dile getirdi. Özcan, balık fiyatlarının pahalı görünmesine karşın günün şartlarına göre normal olduğunu söyledi.Share: