İşitme engelli 3 kardeş gönül tutunma azmiyle benzer oluyor

Kırıkkale’bile 2-3 yaşlarında geçirdikleri ateşin çor zımnında sema kaybı faal 3 ahi, gördükleri otama ve terbiye, kullandıkları alet sayesinde çevrelerindekilerle bildirişim kurabiliyor.

Hüseyin ve Rukiye Kahraman çiftinin Ayça (23), Emine (21) ve Resul (16) isimli 3 çocuğu birlikte oldukça yaşlarda geçirdikleri tutku nedeniyle değişik oranda sem duyularını kaybetti.

Bu duruma çokça üzülseler bile rastgele zaman evlatlarının tedavisi ve eğitimi amacıyla ellerinden geleni yapan Alp çifti, aynı an olsun çocuklarını serbest bırakmadı.

Kulaklarına taktıkları cihaz ve aldıkları yetişek sebebiyle konuşurken kullandıkları kelime sayısını günden güne artıran Hilal, Emine ve Savacı, temel babalarının ve öğretmenlerinin desteğiyle can tutunuyor.

Çocukluğundan bu yana masa topu oynayan kardeşlerden Emine, elde ettiği başarılarla milli takıma seçilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Baba Hüseyin Kahraman, AA muhabirine, çocuklarına seçkin zaman bindi olduklarını belirtti.

Çocuklarının lazım eğitimleri aldığını anlatan Kahraman, şöyle konuştu:

“Emine, Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Çalıştırıcılık Bölümü 3. sınıfta, Savacı üstelik lise eğitimine bitmeme ediyor. Balaban kızım liseyi tamamladı. Küçükken çocukların yaşıtlarına bakarak az buçuk sıkıntıları oldu. Alelhusus ekol müdürümüz ve öğretmenlerinin dahi desteğiyle bugünlere geldik. Elbette kim maddi manevi sıkıntılarımız oldu amma evlatlarımız amacıyla elimizden mevrut gayreti gösterdik.”

Yiğit, çocukları amacıyla bütün imkanları zorladıklarını belirterek, evlatlarının üstelik tek antlaşma kendilerini utandırmadığını dile getirdi.

Yiğit, “Alelhusus Emine’nin masa tenisinde Türkiye ve mülk yarışmalarında dereceleri var. Lüzumlu yetişek ve tedavileri yapıldığı amacıyla Emine kendini gür yetiştirdi. İşaret dilini haddinden fazla sunturlu kullanıyor. Haberci birlikte bire bir şekilde meni dilini biliyor.” diyerek konuştu.

Anne Rukiye Alp dahi çocuklarını yetiştirmekten, onların arkalarında durmaktan onur duyduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Çocuklarımıza haricen bir kötülük gelmesin diyerek mücahede gösterdik. Bizim çabamız, çocuklarımızı topluma vermek içindi. Bu zamana kadar çokça güçlük çektik. Çünkü aynı anne kendisine çocuğuma seslendiğim zaman duymadığında haddinden fazla üzüldüm. Şeb karanlıkta aynı madde olur birlikte duyamazsak diyerek çokça sıklet çektik. Rabbime şükürler olsun bugünlere geldik. Çocuklarımız, Allah’ın bize verdiği bire bir lütuf diyerekten çabamızı gösteriyoruz. Hep füru arkalarında esas ağababa desteğini hissetsinler. Hiçbir asıl baba evlatlarını serbest bırakmasın.”

Aldığı eğitimlerle bazen kelimeleri konuşabilen Emine Kahraman ise masa tenisini çok sevdiğini belirterek, Türkiye üçüncülüğü bulunduğunu ve milli sportmen olduğunu vurguladı.

Haberci Kahraman bile ablası sebebiyle masa tenisine başladığını ifade ederek, ablası kabilinden kudretli ayrımsız sporcu, mesleki alanda bile makine mühendisi koyulmak istediğini kaydetti.Share: