İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karakılçık Buğdayını Yaygınlaştırıyor

İzmir’de detaylı yıllar sonradan ağababa tohumu karakılçık buğdayının üretimini yeniden özendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2023 sezonu döl dağıtımına Ödemiş’ten başladı. Üreticiden gurur garantisiyle güzeşte yıl 4 bin dönüme ekilen karakılçık buğdayı tohumu, bu sezon İzmir özellikle oluşmak amacıyla Manisa, Burdur ve Denizli’birlikte bütün 11 bin dönümde toprakla buluşacak.

Atalık karakılçık buğdayı, İzmir’in bereketli topraklarıyla buluşmaya devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2023 sezonu tohum dağıtımına Ödemiş’te törenle başladı. Döl dağıtım törenine, Ödemiş Belediye Reisi Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Devlet Meriç, İzTarım SERPMEK Genel Müdürü Hedef Onkardeşler, sedir üyeleri, muhtarlar, kooperatif üyeleri ve çok sayıda dikici katıldı. Törende, Ödemiş’teki 28 üreticiye 8 bin 880 kilo karakılçık tohumu verildi.

Törende konuşan Zirai Hizmetler Dairesi Başkanı Kerem Meriç, “İklim krizi değme geçen çağ üretim şartlarını zorluyor. Ehil olduğumuz arazileri bizden ahir nesillere oldukça akva ve dimdik artırmak zorundayız. Bunun tek benzeri yöntemi var. Doğanın bize verdiği yerel tohumlarla ve yerli hayvan ırklarıyla, bölgenin bize sunduğu yerli imkanlarla çıkarmak zorundayız. 2009’bile Seferihisar’da bir apaz karakılçık tohumuyla yola çıktık ve projeyi büyüterek ilerliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum” dedi.

İzTarım KAZANÇ Genel Müdürü Tasavvur Onkardeşler ise güzeşte yıl olduğu kadar bu sene da üreticiye karakılçık buğdayı tohumu dağıtmanın heyecanı içinde olduklarını belirterek, “Bu istihsal sezonunda İzmir ve ilçelerinde 11 bin dönüm araziye ulaşıyoruz. Bu rakam, babalık tohumlar açısından çokça cümbüş donör aynı misil. Dünyada seçme periyot 12 bilyon kişiye yetecek büyüklüğünde gıda üretiliyor. Fakat dünyada 8 bilyon kayırıcı var. Yani 4 milyarlık azık zarar oluyor. Bize yıllarca, ‘Atalık tohumlarla doyamazsınız, hibrit tohumlarla doyarsınız’ denildi. Amma dünyada kimesne açlığa hal bulamadı.  Pandemi süreci de bize öz tohumlarımızın ne kadar mefret olduğunu gösterdi. Bugün burada kıtipiyoz haddinden fazla bulunmaz benzeri hareket yapıyoruz. Ödemiş halkının gösterdiği bu hoşlanma bizim üzere çok cesim. 29 üreticimize hemen bu sene aldığımız rakamları baz alırsak 1,5 milyon destek sağlamış olacağız. Yükselen enflasyonla gelişigüzel önümüzdeki yılı hesapladığımızda bu cirim elan bile artacak” diye konuştu.

“BU YOLU ÇİFTÇİMİZLE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ”

Ödemiş Belediyesi adına ürünlerin ekim sürecinden bilahare de üreticiyle alay malay cereyan etmeye bitmeme edeceklerini rapor fail Ödemiş Şehremini Mehmet Eriş, şunları söyledi:

“Yıllar önceki Bronz Başkan’ımızın yakmış olduğu meşalenin benzeri kıvılcımını bile burada görüyoruz. Güzeşte yıl ilk teşrin yapmış ve hangi büyüklüğünde akıllıca ayrımsız yatırım olduğunu görmüştük. Atalık tohumlarımıza eş çıkmadığımız sürece birileri bu boşluğu dolduruyor. Teşrinievvel ayının sonuna geldik ve çekicilik 28 mertebe. Toprağa bakarsak banko elan fazlasını veriyor. İzTarım’ın yaptığı çalışmayı biz da gönülden destekliyoruz. Bizim Zirai Hizmetler Müdürlüğü’müz birlikte ekilen gelişigüzel alanda üreticinin yanınızda olacak.”

Atalık tohumlarını alan üreticiler ise belediyeye teşekkürname etti. Emine Ceylan, “Tunç Başkan’ımıza teşekkür ediyorum. Bizlerin da yetiştirici adına katkıda bulunması gerekiyor. Susuz tarım çokça balaban. Genişlik azından ovamızın suyunu beş altı kazanmak gerekiyor. Atalık tohumu ekmemiz oylumlu” dedi.

Cahit Ateş Parçası ise “Ben, temas soy tarımı yaptım, genişlik ekonomik namına bunu buldum. Sulamadan, enerjiden, gübreden, ilaçtan kurtulacaksınız. Bunlar heybetli girdiler. Gelişigüzel dönem maliyetler artıyor. Bu tohumları bütün gelişigüzel çoğaltalım” diye konuştu.

Cahit Altuğ birlikte daha çok karakılçık buğdayı ekimi için elan aşkın yavru olması gerektiğini vurguladı ve ” Ukrayna’dan, Rusya’dan ithal etmeyelim, kişi topraklarımızda yetişsin bu mahsuller. Kavisli tarım politikaları bizi bu noktaya getirdi. İnşallah önümüzdeki yıllarda elan bile büyüteceğiz” dedi.

İZMİRLİ MARKASI İLE TÜKETİCİYE ULAŞTIRILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2022 sezonunda, 80 titrem babalık karakılçık ve rabıt çavdarı tohumunun 4 bin dönümde ekilmesini sağladı. 2022 hasadında tam 350 titrem ürün elde edilerek alım garantisi verilen çiftçilere kısaca 4 milyon liralık destek sağlandı. Hasadı yapılan tohumların tıpkı kısmı, 11 bin dönüme ekilmek amacıyla 2023 istihsal sezonu amacıyla ayrıldı. Ayrımsız kısmı ise taş değirmenlerde öğütülerek İzmir markasıyla karakılçık unu ve makarnası kendisine tüketicilere ulaştırıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin karakılçık projesi, kentin ovalarından çıkarak belde illerdeki çiftçilere de imge olmaya başladı. Bu sene karakılçık buğdayı tohumunun Denizli, Burdur ve Manisa’birlikte de ekimi yapılacak. Karakılçık buğdayının birlikte nohut ve sıska fasulye nesil desteği çalışmaları da devam edecek.

Share: