HUSUSI) Hırsızlar ilk yakarış etti, bilahare caminin musluklarını hakeza çaldı

– HUSUSI) Hırsızlar ilk dua etti, sonraları caminin musluklarını böyle çaldı

BURSA Bursa’bile camilere dadanan sabıkalı hırsızlar öncesinde camilerin avlularında bulunan yatırlara dua etti. Daha sonraları camilerden mülk edecek kıvrılmış ve cümbüş kablolarını çaldı. O anlar güvenlik kameralarına her an yansıdı.

Bursa’nın forma Osmangazi ilçesi Tahtakale ve Mollafenari Mahallesi’nde bulunan camilere dadanan hırsızlar camilerin musluklarını ve canlılık kablolarını çaldı. İhbar üstüne görüngü adına Güvenlik Yazıhane Müdürlüğüne tutkun Hırsızlık Seksiyon Amirliği ekipleri irsal edildi. Ekipler düzenlilik kameralarını incelemeye aldı. Görüntülerde hırsızların geçmiş camilerin avlularında bulunan yatırlara dua ettiği ve henüz sonrada kıvrılmış ve hayatiyet kablolarını çaldığı belirleme edildi.

Ekipler tahminî 125 düzenlilik kamerasını inceleyerek şüphelilerin kimliklerini belirleme etti. Zanlıların başlangıçta de bir çok suç kaydı bulunan Ö.Y. ve M.K. olduğu belirlendi.

Şüphelilerin ikametlerini belirleme eden ekipler henüz sonradan dominant düzenleyerek iki şüpheliyi gözaltına aldı. Emniyette işlemleri devam eden iki dalavereli daha sonradan adliyeye sevk edildi. Burada bilgili karşısına çıkarılan Ö.Y. ve M.K. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mollafenari Hazretleri kimdir?

Camisinden hırsızlık yapılan ve hırsızların türbesinde yakarış ettiği Molla Fenari Bursa’nın yer büyük alimi namına biliniyor. Ulucami’bile imamet üstelik yapan Molla Fenari Hazretleri Osmanlı Devleti’nin evvel şeyhülislamı ve zamanının müceddidi olan nazik İslam alimi olarak tanınıyor.

Mollafenari Bursa’da müderrislik ve kadılık yaptı. Padişah İkinci Murad Han’ın iltifat ve teveccühlerine kavuştu. Onu müftilik ve kadılık mevkiinin en faziletkâr makamı olan şeyhülislamlık vazifesine ta’yin etti. Padişahın gelişigüzel husüsta bildirme başmaklık müşaviri oldu. Bu erdemli alime cebin halkın gösterdiği saygı ve gocunmak, hayret idi. Ulucami’ye giderken, ahali onu elde etmek için toplanır, o erdem timsalini görmekten şişman tıpkı üzüntü duyardı. Değerlendirme, fıkıh, usül-i fıkıh ve daha bambaşka ilimlere dayalı yazdığı çokça nadir eserleri vardır. Mantık ilmine dayalı olan “İsagüci şerhi”ni bire bir günde yazıp tamamlamıştır.

1431 senesi Receb ayında Bursa’da ahiret yolculuğu etti. Kabri, Bursa’bile Rahip dağı eteğinde, Maksem adı sunulan semtte yaptırdığı mescidin yanındadır ve mülakat edilmektedir. Kabri, Bursa’nın en yüksek semtinde bulunmaktadır. Camiinin yanında tıpkısı birlikte medresesi vardır. Antrparantez bir nice yararlı işleri bile gerçekleştirmiştir.

Share: