Kocaoğlan ailesi münezzeh çiftliğini bastı… Bal kırcı kovanları yiyip dağıttılar

Kocaoğlan ailesi günahsız çiftliğini bastı… Bal mahmul kovanları yiyip dağıttılar

BURSA – Bursa’nın Orhaneli ilçesinde salt kovanlarına dadanan ayılar, balları yemekle kalmayıp, işletmeyi perişan etti. Kesim sakinleri ayılara yonga takıldığını, çiplerdeki sinyal kesilince polislerin aramaya çıktığını öne sürdüler.

Orhaneli ilçesi Sadağı Mahallesi Çırpıcı Köprüsü mevkiinde arıcılık özne Sami Doğan ve eşine ilgili arıcılık işletmesi ayılar aracılığıyla tefviz edildi. Kovanlardaki balları yiyen arılar, işletmeyi kullanılamaz hale getirdi. Fut izlerinden tıpkısı büyük kocaoğlan ve 2 yavrusunun olduğu belirlendi.

6 yıldır arzulu arıcılık işleyen Sami Doğan, “2 sene ilk bu tesisi kurdum. Burası arıcılık açısından çokça bereketli, kaliteli bal akımı fail bir nahiye. Bölgede şeker hastalığı ve şerbete tek lüzumlu olmuyor. Doğrusu katışıksız bu ensesi kalın doğada polen ve çiçekleri buluyor ve çok güzelce bal üretimi yapıyor. Çok yıllık emeğimiz boşa gitti. İki, üç ayı tesisimizi darmadağın ederken, balları ve arıları yiyerek uzaklaşmışlar. Milli Parklar yetkililerinin bu tehlikeye cebin tedbir almasını bekliyor, zararımızın karşılanması ve bu çekingen hayvanat konusunda benzeri hal bulmasını istiyoruz” dedi.

“Bir ayda 20 hayvanım telef oldu”

Bir bölgede çobanlık fail Hüseyin Zihni dahi küçükbaş hayvanlarının ayılar ve kurtlar yoluyla öldürme edildiği iddia ederken, “Biri akşam biri gündüz kalkmak üzere iki hayvanım ayı ve kurtlar aracılığıyla öldürme edildi. Bir ayda mecmu 20 hayvanım telef oldu. Bunların zararını ki karşılayacak? Oran ayıları, kurtları koruyor, hayvanlarımız telef edilerek yeniliyor. Ayılarda yonga varmış, kurtlarda var mı, bilmiyorum. Ayılardaki çiplerden sinyal gelmeyince karakola bildiriyorlar. Polisler buraya ayı aramaya geliyor. Orhaneli ve dolay karye sakinlerinin can ve mal güvenliği kalmadı. Yetkililerden ayrımsız zaman önce bu konuya hal bulmasını istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Orhaneli İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Baytar hekimleri, arıcılık işletmesinde kötülük tespitinde bulundular.

Zarar gören işletme havadan dron ile birlikte görüntülendi.

Öte yandan Uludağ ve bölgedeki kocaoğlan ailesi birlikte bir süre evvel fotokapanla görüntülenmişti.

Share: