Fendoğlu, “Rustik bölgeye yatırım destekleri verilmeli”

Ulusalcı Akım Partisi (MHP) Malatya Milletvekili ve partinin MYK üyesi Mehmet Fendoğlu, TBMM’bile yaptığı konuşmada, “Kırsal bölgeye envestisman destekleri verilmeli” diye niteleyerek, çiftçilerin sevgili ve taleplerini dile getirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi üstüne MHP Grubu hesabına yaptığı müzakere özne Fendoğlu, “Karı yetiştirici, maraba ve avrat çobanlara içtimai güvence desteği sağlanmalı. Genç müteşebbis çiftçiler ve üreticiler imdi desteklenmeli; Kırsaldan göçün ve işsizliğin önüne geçilmeli. Girdi maliyetindeki artışlar çok olduğunda dahi etraf dengesi oluşturulmalıdır” dedi. Fendoğlu, Malatya ile ait ekincilik ve sulama ilişkin projeleri birlikte dile getirdi.

“Tarımla ait herkesin sigortalanması lazım”

Fendoğlu, ” Küsurat şehirleşme, hızlı ve dijital transformasyon, salgınlar, maatteessüf, yeni neslin topraktan ve tarımdan ırak yetişmelerine hastalık olmuştur. Toprağın değerini bilen nesillerin yetişmesi için icraat başlatmalıyız ve biliyoruz kim biz, çocuklarımıza toprağın değerini anlatabilirsek yer bile ati nesillere bakacak. Sonuçta ati toprakta, toprağımız birlikte emin ellerde olacak. Bugünkü yeğin felaketlerinin ve afetlerin ekolojik sistemin bozulmasıyla ilişik olduğunu hepimiz biliyoruz. Yediklerimizin başımıza farklı amal açacağını ve ilaçlara mahküm bırakacağını birlikte biliyoruz. Kül bunların kökü, yediklerimizden yani topraktan geliyor. Toprağın burada suçu yok, tığ ne yaparsak karşılığını veriyor; bu sebeple toprakla barışmamız lazım. Gıdayla ilişkin ne yapacağımıza toprakla barıştıktan bilahare karar vermemiz gerekiyor. Köylerde, eskimemiş tarım politikalarında imge vadeden gelişmeler var. Tarımla ilişik herkesin sigortalanması lazım. Bir hayat köyde yaşıyorsa bu kişiye ekstra gelir sağlanmalı; bu, önümüzdeki dönemi kurtaracak tıpkı yatırımdır.

Tarımda dışa bağımlılığı kaldırıp kendi iç dünyamıza güç yatırımlar yapabilecek, özlük vatandaşına yetebilecek, bunun haricinde birlikte daraç dışına ürün satabilecek güçte tıpkısı ülkeyiz. Bitki, iklim, yerey, su, huy tıpkı zincirin halkalarıdır ve bütünü önemli öneme sahiptir; halkalardan biri kötülük görürse zincirin bütünü bundan damarı bozuk etkilenir. Yaş sonuç ve sebze ürünlerinin pazarlanmasında meydana mevrut bedel dalgalanmaları sektörü inatçı etkilemektedir. Havzalara bakarak üretim planlaması yapılarak oluşturulan havza bazlı işaret sübvansiyon programları ekincilik ürünlerinin temininde karşılaşılacak sıkıntıları sona erdirmeye yöneliktir. Ancak, ekincilik ürünlerinde, hasat öncesinden hasat sonrasına, kamu aşamaları içeren yapılar geliştirilmelidir; bunun, işletmelerin istihsal maliyetlerini düşürmelerine birlikte müspet katkıları olacaktır. Tarımsal üretimde erkenciliğe, geçciliğe, kuraklığa dayanabilen, verim ve kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalara de ehemmiyet verilmelidir. Zira bilinçsizce yapılan tarım sürdürülebilirliği öldürebilir” ifadelerini kaydetti.

“GES proje ve desteklerine ehemmiyet verilip heveslendirme edilmelidir”

Fendoğlu, “Tarımsal işletmelerde altyapı ve mekanizasyon sorunları bu alanlara yapılacak yatırımlarla iyileştirilebilir. Ekincilik işletmelerinin ve hayvancılıkla ilişik işletmelerin yeni teknolojiye erişmeleri motivasyon edilmelidir. Tarımın gelişmesi sanayimizin gelişmesi demektir. Bu evolüsyon, hem tarıma dayalı sanayide hem birlikte gayrı kollarında üretim artışını isteklendirme etmektedir. İşsizliğin ve rustik kesimden kentsel kesime akla yatkın olan göçlerin azalmasına müspet katkılar sağlayacaktır. Kırsalın gelişmesi için köy mahalle statüsü, karye okulları lehçe olsa bile açılması ve mevzuatın ahenkli arkaç getirilmesi gerekir. Maya hayvanların alımı desteklenmeli ve deneyli hayvanlar kesilmemeli; plato ve meralardaki sosyal ihtiyaçlar amacıyla proje desteği verilmeli; meraların düzeltme projelerine artık destek verilmeli; cılız ve kalıntı arazilerimizdeki yemleme, nebat çeşitliliği artırılmalı ve imdi desteklenmeli; avrat üretici, rençper ve karı çobanlara sosyal güvence desteği sağlanmalı; tüvana girişimci çiftçiler ve üreticiler imdi desteklenmeli; kırsaldan göçün ve işsizliğin önüne geçilmeli; girdi maliyetindeki artışlar çokça olduğunda üstelik piyasa dengesi oluşturulmalıdır. Fahiş fiyat artış ve spekülasyonların önüne geçilmesi gerekir. Kırsalda amiyane eş işletmelerine değişik hususi destek ve bakım verilmelidir. GES proje ve desteklerine ehemmiyet verilip motivasyon edilmelidir.

Seçim bölgem Malatya amacıyla, 2023 yatırım programına planlama ve proje kendisine. Malatya Yarımcahan pompalama sulaması, rehabilitasyonu proje yapımı. Malatya Darende Gökpınar sulaması, optimizasyon işi proje yapımı ve daha ilkin birlikte taleplerimiz olan Hekimhan İğdir, Kuluncak Alvar, Yazıhan Epreme, Kuluncak Kızılhisar, Doğanyol Kutan göletleri ile yaklaşık 40’a mümasil köyümüzdeki begayet esirgeme yapımlarının 2023 proje içerisine alınmasını Bakanımızdan irade ederiz” şeklinde konuştu.

Malatya ile ilişik ayrıksı talepler

Malatya ile ait taleplerini dile getirmeyi sürdüren Fendoğlu, “Yatırım programında olup de ihalesinin yapılmasını istediğimiz iri akarsu işlerimiz var.Yoncalı sulaması. Yazıhan ve Battalgazi Ovası’nı ilişkin sisteme çevirecek Boztepe pompaj sulaması. Yazıhan’a hayvancılık besi tevhit endüstri bölgesinin kurulumunun ve vadi tahsislerinin çabuk şekilde yapılması. Malatya’bile toplanmış 200 bin ton buğday ve rüşvet hasat edilmektedir. Mevcut Yer Mahsulleri Ofisi silosunun fiziki şartları güçlükle olup TMO’nun bünyesinde tarım OSB’nin yanına 30 bin ton eskimemiş sarpın yapılması şehrimiz ve tarım sektörü amacıyla birlikte ehemmiyet genişlik etmektedir. Türkiye’birlikte önce kendisine balıkçılık, akarsu ürünleri ihtisas kombinasyon endüstri bölgesi çalışmaları ilimizde devam ediyor. Bu OSB kurulduğu ahit ilimize ve ülkemize katkısının 1 bilyon ÇAKER doları üstünde olması de hedefleniyor. Bu OSB’nin da envestisman planının alınmasını ve Malatya’mızın muntazır taleplerinin karşılanmasını Sayın Bakanımızdan arzu ederiz. Bu taleplerimize, Bakanlarımızın rabıt alakaları üzere da şahsım ve Malatya yerine teşekkürname ediyorum” dedi.

“MHP Lideri o hedefi 2010 yılında göstermişti”

Tasavvur 2023 ifadesinin 2010 yılında MHP Lideri Ululuk Bahçeli tarafından dile getirildiğini hatırlatan Fendoğlu, “2023’te üstelik tarımda reis devlet Türkiye olsun. Kim sonuç günlerde çokça söyleniyor “2023” “maksat 2023” “şef ülke Türkiye” Elbette “şef ülke Türkiye” vizyonunu Sayın Şevket Bahçeli 31 Ekim 2010 tarihinde, altını çiziyorum 31 Ilk Teşrin 2010 tarihinde, Ankara’üstelik yaptığı Kavim ve Fehamet Bekası için Yavaş Birliği Toplantısı’ndaki konuşmasında Milliyetçi Akım Partisinin hedefinin 2023 olduğunu vurgulamıştı. Bu çerçevede, gelecek on iki almanak döneme ilişik soylu erki, toplumsal ve siyasi politikalarımızı “Uğur 2023, Yükselen Ülke Türkiye” vizyonuyla kamuoyuyla paylaşmıştı ve o gün şöyle seslenme etmişti: “Değerli sav arkadaşlarım, ‘2023’e Makul Yükselen Talih Türkiye’ vizyonumuzun ana hedefi, Milliyetsever Debi Partisinin, Türkiye’yi bölgesinde ve global alanda gelişigüzel bakımdan bir pahal merkezi haline getirmektir. Amacımız, Türkiye’nin politik denge içinde kazançlı nema ve sosyal gelişmesini sağlayarak, milli birliğini koruyarak topyekün benzeri milli seferberlik başlatması ve bilcümle imkan ve kaynaklarını bu şişman hedefe yankılanmak amacıyla harekete geçirmektir. Milliyetçi Cereyan Partisi, cumhuriyetimizin 100’üncü yılını vergi edeceğimiz 2023 yılına kadar bölgesinde şef, toptan alanda tıpkısı kısık merkezi haline mevrut Türkiye idealini hep unsurlarıyla gerçekleştirmeye kararlıdır.” Olur, on üç sene önceki konuşmasında “Erek 2023, Lider Mevki Türkiye Projesi”dir. Liderlik, ülkesi, davası ve fikirleri üzere, insanları kuma ayrımsız hedefe duyurmak için harekete nakil yeteneğidir. Önder, kendisinde mevcut bulunan gücü ve motivasyonu halkına ve sav arkadaşlarına kazandırabilendir. Reis, eylemin sabah yeli kaynağı ve yöneticisidir; on üç yıl ilkin, yılmadan, yorulmadan, bıkmadan öngördüğü hedefi ve sefer haritasını çizendir. O reis Bilge Liderimiz, Genel Başkanımız Büyüklük Bahçeli Bey’dir. Hakim Liderim Kerem Bahçeli’ye Allah afiyet, dürüstlük ve tafsilatlı ömürler kader etsin. Bu vesileyle bütçemize olumlu oy kullanacağımızı ve bütçemizin ülkemize ve milletimize hayırlara anahtar olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim” diyerek konuşmasını tamamladı. – MALATYA

Share: