Evinde efsanevi ölülerini biriktiren kadının komşuları konuştu

Evinde hayvan ölülerini biriktiren kadının komşuları konuştu

Ölmüş hayvanları torba içerisinde saklayan eş, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine irsal edilmişti

Komşular: “Bu karı hem efsanevi çalıyor, hem stokçu”

MUĞLA – Muğla’nın Marmaris ilçesi Armutalan Mahallesi’nde 74 yaşındaki H.A.’nın yaşadığı evde, çokça sayıda çürümüş efsanevi ölüleri ile gayrisıhhi koşullarda kıpırdak zooloji bulunmuştu. O sokakta yaşayanlar ve görüntüleri ilk ortaya çıkarıp şikayetçi olan komşular, H.A.’nın hayvan hırsızı olduğunu kanıt etti.

Marmaris’te yapılan şikayet üzerine H.A.’ya ilgili eve izinle giren belediye ve polis ekipleri, gördükleri karşısında yepyeni oldu. Gübür evde poşetler içerisinde sönük pisik ve köpek ölüleri ile karşılaşan ekipler, H.A.’yı gözaltına aldı. H.A. soruşturma dahilinde Manisa Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilirken, sülale şehremaneti ekipleri aracılığıyla temizlendi. Evdeki hayvanat ise barınağa götürüldü. H.A.’nın komşuları ise kadının, pisik ve köpekleri çalarak burada baktığını, defaatle şikayetçi olduklarını ve ortaya sâdır durumun korkutucu olduğunu anlatım ettiler.

Defalarca şikayetçi olduğunu ancak ‘sav olmadan bir öz yapamayız’ diye cevap aldığını tamlayan çıkmaz sakini Başkomutan Çetinkaya, “Bu mahallede yaşıyorum. Ablamız yıllardır hayvanseverler marifetiyle şikayet edilmesi konusunda defalarca ekipler geldi ancak hiçbir iş yapılmamıştı. Bununla dayalı bilcümle tanıt istiyorlardı. Delil olmadan üstelik cereyan edemiyorlardı. Bu delili ele nâkil benim. Çatı onarımı için gelmiştim. Kokudan duramadık, çalışamadık de doğrusu. Az çatının ilerisine gittiğimde balkonda poşetler gördüm. Poşetlerin içerisinde üstelik biraz bağışlamak istedim amma tıpkısı bakımdan üstelik kazanmak istemedim. Çok kokuyordu, yaklaşamıyorduk neticede kaldırdık. Bir Dirhem üstelik olsa ortamında cesetlerin olduğunu gördük hayvan cesetleri bunlar. Bunun üstüne şikayette bulundum. Iyi olsun ilgili ekipler dahi gereğini yaptılar” dedi.

“Hayvanlara eziyet ettiği iddiaları üstelik var”

Yıllardır bire bir sokakta dallı güllü Çetinkaya, “Şöyle söyleyeyim öncelikle kadın gerçekten gür aynı insandı. Bize yeryüzü azından öyle gözüküyordu ya da bilmiyorum. Çünkü 6 senedir, 7 senedir tanıyorum. Yani tıpkı sıkıntısını görmüyordum ama hayvanlarla müntesip olan ilişkisinde tartı görüyordum. Amma diyordum hani insanların gene benzeri sabrı var. Bala olsa üstelik böyle kızabilir birbirine falan o neticelere bakıyorduk bütün. Ama bunun daha sonra gözlemlediğimiz üstelik sopayla vurduğunu, bağırdığını, sövme ettiğini, hayvanlara kırıcı davrandığını ayırt ettik. Elimizde aynı tanıt olmadığı amacıyla o zaman hani kamerayla evet de bir telefonla onu yakalayamadığımız için tek yere müracaat yapamıyorduk. Çabucak normal elimizde argüman olmadan sözlü tıpkı şekilde şikayet ediyorduk tıpkı işe yaramıyordu. İyi kim bulmuşuz çünkü hanımefendi aşağılık esenlik durumu yerinde değilmiş. Yani iki eş rolünde akım ediyormuş. Benim düşüncem anca oldu” diyerek, kadının özlük kedisini de çaldığını, sonra evine gidip zorla geri alabildiğini belirtti.

“Hayvan koruma derneklerinden bazıları arkalama ediyordu”

Çıkmaz sakinlerinden Ferişte Seval Çelebi ise, “Tığ elan evvel çokça şikayet ettik. Polisler geldi, polis geldi müddeiumumilik izni olmadan içeriye giremedikleri için tek sonuca ulaşamadık. en son Başkumandan Bey’in çektiği görüntülerle beraber çıktı biz dedik bir eylem başlatalım ki hayvanları koruyalım dedik. Hayvanları korumak bu değil hani hayvanları himaye dernekleri geliyorlar, buradan hayvanları bırakıp ağızotu verip gidiyorlar. Amma içeride neler olup bittiğini bilmiyorlar. Burada üstelik bas bas bağırıyorlar hayvanları koruyoruz diye niteleyerek. Hayvanları destek olmak, çıkmaz hayvanlarını korumaktır. Yani buradan bütün sâdır hayvanların bütünü de cinsti. Efsanevi Koruma Derneği sokak hayvanlarına bakmakla yükümlüdür. Körü, topalı, açı, hastası varsa onla yükümlüdür. Buraya gelip de kadının buraya bırakıp müracaat etmek değildir. Esasen bu kadında birlikte cürüm bulunmayan. Cürüm bu kadına buna izin eden hayvanseverlerde” şeklinde konuşarak, bazı efsanevi siper derneklerinin bu eve hayvan ve mama bırakıp gittiğini ati sürdü.

“Komşuların yerel hayvanlarını çalıyordu”

10 senedir bu sokakta, bu sitede yaşadığını tamlayan bitişik Çelebi, yılgı evinin sahibi H.A. için, “Herkesin kedilerini çalmakla yükümlü, köpeklerini çalmakla memur benzeri insandı, pisik köpek istifi yapayım diye uğraşıyordu. Benim nesep biricik kedim var, peşi sıra kafeste koşturdu. Yakalayabilmek üzere, arzu hapsedebilmek için. Kezalik komşumun dahi öyle yani hayvanları yakalayıp yakalayıp arzu stok ediyordu. Yani bu hayvan istifi yani hayvan sevgisi değil sömürme. Yani hayvanları burada sopayla dövüyordu köpekleri” iddialarında bulundu.

“Benim de köpeğimi çaldı, polise şikayet edeceğim diyerek korkutarak et kafalı alabildim”

Sokak sakinlerinden Orsel Sonat, “Ben dahi 5 yıldır bu sitede yaşıyorum hanımefendiyle. Merhabamız vardı çabucak. Türkçesi saf sıfır tıpkı fon vardı. Kediler ayrımsız sürü ve hayvanat genellikle içerideydi. Günde tıpkı posta iki kere hariç çıkarılıyordu ve arkadaşların birlikte söylediği üzere mukavemetli şefkatli bir durum bahis konusu değildi. Bir dönme benim bahçeme girip, bahçemde köpeğimi çaldı. Ben kendisine gittim. Köpeğim sizde mi diye niteleyerek sordum. O bile bana benim tıpkı güruh köpeğim var, hangi yapacağım ego senin köpeğini filan dedi. Sonradan Ferişte arkadaşımla bili gönderdim ve polisle karakolla gözdağı ederek köpeğimi et kafalı aldım. Demek ki efsanevi istifçiliği imdi sınırın ötesine geçmişti. Hayvanseverliğin haddinden fazla ötesine geçmişti” dedi.

“Şikayet ettiğimizde bu görüntüleri manzara bile edemezdik”

Orsel Sonat, evde yaşanan vahşetin ortaya çıktığı geceyi, “Geçen Cumartesi akşamı beni aradılar. 9 buçukta kapının uğrunda eylem yapacağız dediler. Polis Güçleri ati dediler tığ da geldik toplandık. Ondan sonraları işte polis güçleri geldi, kaymakamlık tarım müdürlüğü ve zabıtalar geldi, bütün geldi. Evden çıkan şeyler hepimizin hayalinin haddinden fazla ötesindeydi. Tığ mufassal zamandır konuşuyoruz bu evde neler olup bittiğini ama bu görünüş hiçbirimizin aklına gelmemişti. Amma tabi kim hanımefendi de aynı mental sorun olduğunu ayırt etmiştik. Şu anda üstelik karine var ki üç bölüm geçti üzerinden. Cumartesi akşamı, kokuyu tığ hala duyuyoruz. Hele yaz aylarında buradan geçerken inanılmaz ayrımsız belirti olurdu rüzgarın durumuna göre. Bunun ötesinde beş altı yıl önceki buradan aşağıya akıllıca aşağıda üstelik evler var, pireler, keneler filan böyle bulut şeklinde baygın. Orada aşağıda dinamik insanlar var şikayet edilmiş, belediye mevrut, reçete yapmış falan. Yani bu familya gerçekte birçok yere şikayet edilmiş, gelişigüzel konuyla, kokuyla, hayvanlara tavrıyla, seçme şeyle. Fakat aha tez yokluğu dolayısıyla yeterince ilgilenilmemiş” şeklinde konuştu.

“Hakeza bire bir kaynak Marmaris’te olması imkansız”

O sokakta tüvana gâh vatandaşların sosyal medya üzerinden davet yapması ile olayı öğrenen ve apayrı adresteki evinden destek olmak üzere müstacelen mevrut hayvansever Umu Nişanlı, “Ben evimde hastaydım, yatıyordum, internetten gördüm videoyu baktım adres verilmiyor. Çokça panik oldum çünkü böyle benzeri kaynak Marmaris’te olması imkansız. Marmaris hayvansever yoğun adresi buldum buradan mahalleli birleri bana tasavvur attı çıktım geldim. Ego geldikten sonradan efsanevi hakları, polis güçleri buradaydı filhakika. Zabıta geldi, itfaiye aracı geldi zira evde metin ayrımsız proses vardı. Haddinden Fazla çelişkiye düştüm mahalleliyi dinledim, hakkı vardı. Hayvan Bilimi çıktığında sağlıklı gördüm şaşırdım. Hani evden öyle dimdik zooloji çıkacağını üstelik beklemiyordum açıkçası. Kadının konuşması doğrusu çokça akıllıydı. Mental sağlığı bakımsız diyerek düşünmüştüm. Kadınla konuştuğumuzda müddeiumumilik izni olmadan can giremeyeceğini söyledi, gönül almadı tabiatıyla kim kimseyi. Sonradan girdi çıktı tıpkısı şeyler yaptı. Köpekler saldırgan diye niteleyerek duymuştuk ama agresif de değillerdi” dedi.

“O hayvanların bu evde yaşamış olmalarına inanamıyorum”

Hayvansever Nişanlı o akşam ile ilgilendiren, “Savcılık izniyle karı makbuz ve götürüldü. Zira burada olaylar büyüyebilirdi, insanlar haddinden fazla sinirliydi. Evden çıkan ekipler bittabi kim bilgelik vermedi ama seçkin sâdır ekibin yüzündeki ifadeyle tığ içeride nazik bire bir alışılmamış geçirildiğini anladık. Sonrasında zaten içeride olan olaylar görüldükten sonraları hep hayvanların nakli gerçekleşti. Buradan maalesef kim bütün hayvan bilimi barınağa gitti. Gerçi maatteessüf diyorum ama burada dirim yoktu. Yaşamışlar bittabi yaşamışlar o hayvanların bu evden çıkması güvenilmez. Bakıyorum şu dakika tekrar içerde benzeri köpek var yakalayamamışlar içeride çünkü alıştığı yerden çıkmıyor hayvan. Girilmez yazıyor girip müdahale edemiyoruz haram olduğu üzere. Şimdi mama bırakacağız akarsu bırakacağız. Kediler zaten burada hepsi birbirinden fena hâlde” diyerek konuştu.

“Sadece yük değil, efsanevi ölüsü bile istiflemiş”

Ikbal Adaklı vahşet evinde bir nice hayvan cesedinin yanı sıra Marmaris Belediyesi günahsızlık ekiplerinin hoppadak bahçeden 5 kamyon gübür toplaması üzerine, “İstif hastalığına tutulmuş yani zahir başkaları çöp biriktirir, kayıt biriktirir bu avrat üstelik hem onları üstelik biriktirmiş, içeride naaş dahi biriktirmiş. Değme şeyden önemlisi iğrenç dolu içerisi. Hem hayvan biriktirmiş, hem eksantrik şeyler biriktirmiş. Yani kadında tıpkısı çor var amma bu kadın başı yerde değil, eş otama olup çıkacak. Bu haddinden fazla anlaşılan olan bire bir husus. Bu kadının yine önüne elbet geçilebilir? Bu kadın istife bitmeme edecek çıktı temelinde bu var. Buna getirenler ki? Buna getirenler esas suçlu. Yani burada birkaç insanoğlu duyduk tanımıyorum. Kimsenin adını verip zehap altında bırakamam. Ancak bu insanlar vicdanen abat mı şu dakika bu kadına bırakıp bırakıp çaça karşılığı atmışlar köpeklerini” diye niteleyerek, o dahi ara sıra kişilerin abla ve efsanevi bıraktığı iddialarında bulundu.

“imdi ne olacak”

Hayvansever Ikbal Adaklı herkesin merakla sorduğu soruyu sorarak, “Şimdi hangi olacak? Bu eş bundan sonra. Kadını tığ akıl hastanesinden bekleyeceğiz. Izlem mi edeceğiz? ruh hastası üzere karı nereye gidiyor, hangi yapıyor diye niteleyerek kapısında mı bekleyeceğiz? Baştan gittikleri yerden gene vukuf verilecek, yeniden şikayet edecek, tekrar şehremaneti akşam kapıdan bakıp gidecek. Gine hangi olacak? Bu büyüklüğünde ceset olduktan bilahare mı baştan avrat üzerine yasal ayrımsız şeyler yapılacak” dedi.

Adaklı, gözaltına alınma sürecinden bilahare Manisa Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine atıf edilen H.A.’nın mail takipte tutulması gerektiğini belirtti.

Share: