Eşinin ilaçlarını kabul etmek için girdiği evlerinde 7,6 büyüklüğündeki depreme yakalandı

Adana’nın gestalt Çukurova ilçesinde, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesindeki 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından karısının ilaçlarını ahzetmek amacıyla girdiği apartmanda, tarz üssü Elbistan olan 7,6 büyüklüğündeki ikinci depreme yakalanan kişinin, yıkılan iki binanın enkazı ve oluşan toz bulutunun ortada ilerleyip eşine ulaşması güvenlik kamerasına yansıdı.

Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesi 81189. Sokak’taki Mete Apartmanı ile 81190. Sokak’taki Müstakil Apartmanı’nın yıkıldığı, 16 kişinin hayatını kaybettiği, 6 Şubat saat 13.24’te meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremin peşi sıra bölgede yaşananlara ilişik asayiş kamerası görüntülerine ulaşıldı.

Ayrımsız apartmanın asayiş kameralarınca kaydedilen görüntülere göre, iki binanın peş peşe yıkılmasıyla çevreyi türap bulutu kaplıyor. Depremde yıkılan iki binanın ortasında kalan ve enkazların giriş bölümünü kısmen kapattığı apartmandan 70 yaşındaki Cezmi Kırmızı panikle dışarıya çıkıyor.

Cezmi Al, daha bilahare iki binanın enkazı ve bölgede oluşan toz bulutunun arasında güçlükle ilerleyerek kendisini araçta muntazır eşi Ferdana Al’nın yanına gidiyor.

70 yaşındaki Ferdana Al, AA muhabirine, 6 Gücük Ay’ta saat 04.17’da Pazarcık’ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki önce depreme uykuda yakalandıklarını söyledi.

Yaşadıkları şokla yataktan kalkamadıklarını aktaran Al, “Sarsıntının bitmesinin arkası sıra oğlum ve gelinim aklıma geldi. Şipşak telefonla onları aradım. Oğlum telefona yanıt verdiği sırada ikinci bir zelzele daha oldu. Bunun üstüne eşimle aşağıya indik. Bu sırada dağ baran yağıyordu. Biz üstelik aracımıza binip beklemeye başladık.” diyerek konuştu.

“Eşim yanıma gelince şen ayrımsız kan alabildim”

Kocasının öğle vakti saatlerinde bazen ihtiyaçlarını kabul etmek için üçüncü katta kâin dairelerine girdiğini, kendisinin birlikte apartmanın önünde araçta beklediğini anlatan Kırmızı, şöyle devam etti:

“Döndüğünde tansiyon haplarımı almayı unuttuğunu fark yazar yine içeriye girdi. Bire Bir süre sonradan yeniden yer sarsıntısı oldu. Bu sırada ortamında bulunduğum açacak gelecek kavrayışsız akıntı etmeye başladı. Eşimi düşkünlük yazar araçtan ağmak istediğim sırada yakınımızdaki apartman yıkıldı. Bunun konusunda fenalaşmaya başladım. çabucak etrafı türap bulutu kapladı. Daha sonra ayrımsız apartman elan yıkıldı. Yıkılan ikinci binanın bizimki olduğunu ve eşimin kriz altında kaldığını düşünerek sayha etmeye başladım. Toz bulutu dağılmaya başladığında yakınımızdaki eksantrik aynı binanın yıkıldığını ayırt ettim. Benzeri müddet sonraları da eşim yanıma gelince abat bir dem alabildim.”

Kırmızı, yakınlarındaki iki binanın depremde yıkılmasından güdük müddet sonradan polis güçleri, AFAD ve esenlik ekiplerinin fenomen hesabına gelip göçük altında kalanları aramaya başladığını söyledi.

Bire Bir komşusunu depremde kaybettiğini nâkil Al, olayın şokunu halen atlatamadığını dile getirdi.

Apartmanları üzere “beş altı hasarlı” raporu verildiğini tamlayan Kırmızı, yeni benzeri depremde yıkılmasından bulut duydukları üzere evlerine yerleşmekten korktuklarını sözlerine ekledi.

Share: