Eşinin ilaçlarını kabul etmek üzere girdiği evlerinde 7,6 büyüklüğündeki depreme yakalandı

Adana’nın tarz Çukurova ilçesinde, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesindeki 7,7 büyüklüğündeki depremin arkası sıra karısının ilaçlarını kabul etmek için girdiği apartmanda, hat üssü Elbistan olan 7,6 büyüklüğündeki ikinci depreme yakalanan kişinin, yıkılan iki binanın enkazı ve oluşan türap bulutunun beyninde ilerleyip eşine ulaşması düzenlilik kamerasına yansıdı.

Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesi 81189. Sokak’taki Mete Apartmanı ile 81190. Sokak’taki Hür Apartmanı’nın yıkıldığı, 16 kişinin hayatını kaybettiği, 6 Gücük Ay saat 13.24’te meydana mevrut 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede yaşananlara ilişik düzenlilik kamerası görüntülerine ulaşıldı.

Bir apartmanın düzenlilik kameralarınca kaydedilen görüntülere göre, iki binanın art arda yıkılmasıyla çevreyi toz bulutu kaplıyor. Depremde yıkılan iki binanın ortasında kalan ve enkazların antre bölümünü kısmen kapattığı apartmandan 70 yaşındaki Cezmi Al panikle dışarıya çıkıyor.

Cezmi Kırmızı, henüz sonraları iki binanın enkazı ve bölgede oluşan türap bulutunun beyninde bata çıka ilerleyerek kendisini araçta muntazır eşi Ferdana Al’nın yanına gidiyor.

70 yaşındaki Ferdana Kırmızı, AA muhabirine, 6 Gücük Ay’ta saat 04.17’da Pazarcık’ta meydana mevrut 7,7 büyüklüğündeki evvel depreme uykuda yakalandıklarını söyledi.

Yaşadıkları şokla yataktan kalkamadıklarını aktaran Kırmızı, “Sarsıntının bitmesinin ardından oğlum ve gelinim aklıma geldi. Alelacele telefonla onları aradım. Oğlum telefona karşılık verdiği sırada ikinci bir zelzele daha oldu. Bunun üzerine eşimle aşağıya indik. Bu sırada şiddetli yağmur yağıyordu. Tığ bile aracımıza binip beklemeye başladık.” diye konuştu.

“Eşim yanıma gelince abat tıpkı dem alabildim”

Kocasının gün ortası saatlerinde ara sıra ihtiyaçlarını ahzetmek üzere üçüncü katta bulunan dairelerine girdiğini, kendisinin de apartmanın önünde araçta beklediğini anlatan Kırmızı, şöyle devam etti:

“Döndüğünde potansiyel farkı haplarımı almayı unuttuğunu ayırt yazar esasen içeriye girdi. Bire Bir süre sonradan yeniden deprem oldu. Bu tam ortamında bulunduğum vesile istikbal vurdumduymaz cereyan etmeye başladı. Eşimi alçalma yazar araçtan inmek istediğim tam yakınımızdaki apartman yıkıldı. Bunun üzerine fenalaşmaya başladım. bir anda etrafı türap bulutu kapladı. Daha sonraları tıpkısı apartman elan yıkıldı. Yıkılan ikinci binanın bizimki olduğunu ve eşimin enkaz altında kaldığını fikren çığlık etmeye başladım. Toz bulutu dağılmaya başladığında yakınımızdaki bambaşka bir binanın yıkıldığını fark ettim. Bir müddet sonraları dahi eşim yanıma gelince bayındır tıpkı dem alabildim.”

Kırmızı, yakınlarındaki iki binanın depremde yıkılmasından kısa müddet sonradan polis güçleri, AFAD ve keyif ekiplerinin fenomen hesabına gelip göçük altında kalanları aramaya başladığını söyledi.

Tıpkısı komşusunu depremde kaybettiğini nâkil Kırmızı, olayın şokunu halen atlatamadığını dile getirdi.

Apartmanları amacıyla “az hasarlı” raporu verildiğini tamlayan Al, kullanılmamış ayrımsız depremde yıkılmasından endişe duydukları üzere evlerine yerleşmekten korktuklarını sözlerine ekledi.

Share: