Erzurum Valisi Okay Memiş: “30 Ağustos Galebe Bayramımız hümayun olsun”

Erzurum Valisi Okay Memiş, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı zımnında bur kutlama mesajı yayınladı.

“Milletimizin bağımsızlık için gösterdiği azim ve kararlılığın eksiksiz dünyaya car edildiği “30 Ağustos Yengi Bayramı” nın 100. yıl dönümünü kutlamanın hava ve mutluluğunu Mefret Türk Milleti yerine hep gelişigüzel yaşamaktayız” diyen Ilbay memiş mesajında şunları kaydetti;

“Gündüz ayrımsız milletin hafızasıdır. 100 yıl geçmiş zaman, kahraman Türk Ordusu, bu ülkenin birliğine, istiklaline kast eden düşmana cebin sunu manidar cevabı vermiş ve büyük zafere imzasını atmıştır. 26 Ağustos’ta Büyük Atak ‘la başlayan ve 30 Ağustos 1922’da şahsen Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün yönettiği Başkumandanlık Meydan Muharebesi ile taçlanan Kurtuluş Savaşımız, sadece bizlere değil, dünyadaki tamam milletlere kere göstermiştir. Yengi Bayramı ile milletimiz, yurt topraklarının katiyen engelleme edilemeyeceğini, ezanların katiyen dindirilemeyeceğini, bayrağın göklerden asla indirilemeyeceğini haykırmıştır.

30 Ağustos Zaferi, bu Kutsal Vatanın tapusunun Necip Türk Milletine ait olduğunun umum dünyaya deklare edildiği benzeri dönüm noktasıdır. Milletimizin hürriyet ve istiklal fikrinin layemut bir abidesi olarak tarihteki yerini alan balaban zaferimiz, aynı zamanda tamlık mazlum milletlerin uyanışına ve benliklerine dönüşümlerinin gerçekleşmesine birlikte komütatör olan mutlu tıpkısı gündür.

Milletçe erbap olduğumuz vatan sevgisi ve bağımsızlığımız seçme zaman olduğu kabilinden bugün dahi Mehmetçiğimizin yiğitlik ve cesaretinde üzeri bulmaktadır. Bu Yengi, bizlere boy yazan kahraman ordumuzun, makro milletimize unutulmaz ve haysiyetli tıpkı armağanıdır. Gücünü ve bekasını inancından, birlik, beraberlik ve kardeşliğinden alan milletimizin, gündüz süresince eke değerler etrafında oluşturduğu bu kenetlenmenin, bundan sonra dahi karşılaşacağımız seçme cins zorlukları ve mücadeleleri, benzeri ruh ve heyecanla, aşacağına yürekten inanıyorum.

“Ordumuz maltalık ve porte mücadelesinde milletin ve milletin gayelerinin yegane dayanağıdır” sözleriyle Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Koca Türk Ordumuzun, milletimizin varlığının esas omurga olduğunu belirtmiştir.

Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk özellikle görünmek için, şehitlerimizi ve gazilerimizi benzeri defa elan yağmur ve minnetle, el ediyor; tekmil Erzurumlu hemşerilerimin Utku Bayramı’nı sunma içten dileklerimle kutluyorum.” – ERZURUM

Share: