Ekincilik ve Orman Bakanlığının 2023 bütçesi Tasrif ve Bütçe Komisyonunda

SELIM Fırka Denizli Mebus Nilgün Ök, “Gelişigüzel zaman çiftçimizin yanı sıra kayran aldık. Sonuç 20 yılda 500 bilyon liraya mail destek sağladık.” dedi.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda Ekincilik ve Orman Bakanlığının 2023 bütçesi görüşmeleri devam ediyor.

İYİ Fırka Erzurum Saylav Naci Cinisli, tarımın milli asayiş sorunu haline geldiğini belirterek “Tığ bir zamanlar tarımın geleceği noktayı gördük ve uyarılarımızı yaptık. Dolara, ithalata istinaden gıda güvenliği sağlanmaz. Kimsenin insanımızı kıtlıkla imtihan etmeye hakkı namevcut. Amma zaman dolarımızın de olmadığını gördük. İthalata mahkum bire bir ekincilik politikasıyla cebin karşıyayız.” dedi.

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, ağızotu, matbu, akaryakıt üzere ekincilik girdilerinin fiyatlarında çoğalma yaşandığını, bu durumun kıygınlık oluşturduğunu, üreticilerin sorunun çözümünü istek ettiğini kaydetti.

Öztürk, çiftçilere verilen motorin ve matbua desteğinin öne alınmasının müjdeli olduğunu, hayvancılıkla uğraşan üreticilerin emeğinin karşılığını alması amacıyla Cilt ve Süt Kurumunun devreye girmesi gerektiğini vurguladı.

DÜRÜST Öğür Balkı Saylav Ekrem Çelebi, Türkiye’nin DOĞRU Tümen iktidarlarında savunma sanayisinde, uzay çalışmalarında, sayısal teknolojilerde ve diğer alanlarda yüz yılına mana kazandıracak adımlar attığını belirtti.

CHP Antalya Mebus Kültürlü Özer, ekincilik üretiminde beğenilen kimyasal ilaçlara dikkati çekerek, “Kullanılan bu ilaçlar zehirdir. Zirai üretimde geçer ilaçlar bodur vadede çözüm namına görünse birlikte tafsilatlı vadede ekolojiye kötülük veriyor. Bu ilaçlar havaya, suya ve toprağa karışıyor. Dolayısıyla ayrıntılı vadede verimi etkiliyor ve zirai kaybımız oluyor. Bu ilaçların tıpkısı kısmı de ürünlerin üstünde kalarak herif sağlığını olumsuz etkiliyor. İhraç ürünler bile düşüncesiz gönderiliyor ve ihracatçılar zarar ediyor. Bunun için tarımsal üretimde biyolojik mücadeleye destek verilmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, elindeki iğ ve matbua mahmul paketi göstererek iğ üreticilerinin yumruk durumda olduğunu, himayesiz kaldığını ve ne yapacaklarını şaşırdıklarını iddia etti.

SELIM Fırka Denizli Milletvekili Nilgün Ök, dünyadaki birçok ülkenin gıdaya ulaşımda takı yaşadığını tabir ederek, “Ülkemizde gıdaya ulaşmada gravite yaşamıyoruz. Dünyadaki azık krizinin çözülmesi üzere üstelik diplomatik adımlar atıyoruz. Açılan koridorla 9,3 milyon ton tahıl taşınmış durumda. Tarım ve Orman Bakanlığımız birçok alanda ilerliyor. Önemli ürünleri önceleyen, yeni terviç modeli, e-ekincilik, yerinde üretim ve durumunda istihlak anlayışıyla onlarca uygulamaya vadi veriyor. Tarımı önemli bire bir sektör namına görüyoruz. Gelişigüzel antlaşma çiftçimizin birlikte kayran aldık. Son 20 yılda 500 bilyon liraya andıran bindi sağladık.” değerlendirmesinde bulundu.

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu da iklim değişikliğinin hastalık olabileceği kuraklığa vabeste besin üretimi sıkıntısına belen etti.

İklim değişikliğinin ısıdam ve kurak bölgelerde balıkçılık, basit ve büyük çıban hayvancılık ile tarım ürünleri üzere riziko dokuma ettiğini dile getiren Kalyoncu, “Efdal flama ve kuraklık nedeniyle zirai verim azalabilir. Akarsu kaynakları ve çayır alanlarının azalmasıyla de hayvancılık inatçı etkilenecektir. Böyle tıpkısı genişlik hayvansal ürünlerin fiyatının yükselmesine illet tür. Türkiye’da, bir nice ülkede akarsu sorunları yaşanmaktadır. Bu ebat suya ihtiyaç duyan bir nice ekincilik ürünün yetiştirilmesine engel olacaktır. Ülkemizdeki ekincilik politikası belirlenirken su ihtiyacı dikkate alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

HDP Şanlıurfa Mebus Ayşe Güdücü, Suriye’birlikte bazen silahlı grupların zeytin ve değişik ekincilik alanları ile ekincilik aletlerine halk koyduğunu ve bunları Türkiye üzerinden pazarladığını iddia etti.

Share: