Depremzede o anları anlattı: “Çatı gidiyor, geliyor. Ben kapıyı bulamadım”

Depremzede o anları anlattı: “Bina gidiyor, geliyor. Ego kapıyı bulamadım”

Kahramanmaraş’ta meydana mevrut depremde evini kaybeden İbrahim Binici:

“Eşim donmuş, yanıt vermiyor”

BURDUR – Kahramanmaraş’ta meydana mevrut depremde evini kaybederek Burdur’a gelip ve bire bir eve yerleşen İbrahim Binici, zelzele anını şu cümlelerle anlattı: “Yapı gidiyor, geliyor. Ego kapıyı bulamadım. Eşime bağırıyorum, eşim camit. Yanıt vermiyor. Balkonun penceresinden atlamaya çalıştım. O psikolojiyle Cenabıhak Cenabıhak dedim. Dört kıvrım bizim oturduğumuz yapı. O tam komşulardan ‘Kaçın deprem oluyor’ diye niteleyerek kapılara vuran oldu.”

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin arkası sıra tıpkısı haddinden fazla depremzede evleri yıkıldığı üzere farklı şehirlere gezmek zorunda kaldı. Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde depreme yakalanan ve Burdur’un Köşe ilçesinde bir eve yerleşen İbrahim Binici hareket takkadak yaşadıklarını anlattı. Binici, “Çokça pres şartlarda geldik. Deminden saat 04.20 gibi oldu. Bina gidiyor, geliyor. Ben kapıyı bulamadım. Eşime bağırıyorum, eşim donmuş. Cevap vermiyor. Balkonun penceresinden atlamaya çalıştım. O psikolojiyle Tanrı Allah dedim. Dört katlı bizim oturduğumuz bina. O tam komşulardan “Kaçın zelzele oluyor” diye niteleyerek kapılara vuran oldu. Biz kapıya çıktık. Kar, fırtına, pabuç ayakta namevcut, üstümüzde pijama var. Saat 08.00’a büyüklüğünde dışarıda dokunaklı yaktık onun başında bekledik. Bilahare teyzemin evine gittik” dedi.

“Tığ bu binanın altında kalsak 25 emanet bedaheten kalacağız”

Teyzesinin evinin iki bükülmüş ahşap bire bir bina olduğunu ve içerde 25 kişiden çok olduklarını söyleyen Binici, ” Evin içindeyken şöyle düşündük; ‘Tığ bu binanın altında kalsak 25 sevimli şappadak kalacağız.’ Ben namaza gittiğim devir ikinci deprem oldu. Onların hepsi füru falanca yalaz ayak esas bariz karın üzerine çıkmışlar amma ego haddinden fazla korktum. Çarşıdaydım. “Efsus!” dedim. Çünkü teyzemlerin kâffesi üstelik oradalar. Vardım ki bellek üstündeler. Başı meydanda alev fut dinleniyorlar. Allah’a şükürler ettim” sözlerine saha verdi.

“Çok fazla kaybımız oldu”

Depremde bir nice yakınını kaybettiğini tamlayan Binici; “Bu Arada teyzemin evi canip yatmış, vehleten çökmemiş. Patlamış herhangi bir tarafı amma bizden can kaybı olmadı. Fakat eşimin kız kardeşi, eşimin kız kardeşinin çocukları, arkadaşlarım… Maraş’ta haddinden fazla kaybımız oldu, Göksun’bile birlikte oldu. Komşunun çocuğu benim yaşımda. Ben daha buraya gelmemiştim, Göksun’daydım. Yani o yadigâr zahir anlatayım? üç katlı bina çözülüm altında kalmışlar. Insan torununu destek olmak için konusunda siper ergin. Eşini ben enkaza varmadan çıkarmışlar, o üstelik hastanede ölüm etmiş. Gelini ölmüş, 25 yaşında gepegenç. Onlara ben yardım ettim, enkazdan çıkardım ikinci sarsıntı olduktan sonradan. Beraber dayımı dahi çıkardık depresyon altından. Dayımın kızının görümcesi öldü dayım yaralı, dayımın kızı gaileli. 2 eğik bina benim boyum büyüklüğünde kalık “açıklamasına meydan verdi.

“Bundan Sonra bu yörüklerin benim başımın üzerinde yeri var”

Kendilerine havari olan Burdur halkı üzere “Bu yörüklerin benim ömrüm boyunca başımın üstünde yeri var” diye onlara duyduğu minneti dile getiren İbrahim Binici; “Demincek kendimizi toparladık. Burdur Yer’a geldik. Sıhhatli olsunlar bize çok apotr oldular. Saat 07.00’birlikte yola çıktık tığ. Kar, sıkıntı içindeydi Kayseri yolu, haddinden fazla kötüydü. Göksun’dan Kayseri’ye kişi arabamızla saat 1’de gelebildik. Esasen Kayseri Göksun yolu iki saat. İşte hesabını siz yapın. Kayseri’den otobüse binip Antalya’ya geldik. Antalya’dahi sıhhatli olsun bizim bir Hayır Köyü muhtarı var, adı İbrahim. O bizi Antalya dahi karşıladı. Burdur’un Köşe İlçesine mecbur Kızılkaya beldesine getirdi. Ev buldu bize ihtiyaçlarımızı karşıladı. Kızılkaya Belediye Başkanı havari oldu. Nahiye’taki toplama merkezindeki ihvan yardımcı oldu” dedi.

“Devletimizden inşaatlarda hile fail müteahhitlerin tespit edilip cezalandırılmasını istiyorum.”

Depremde bire bir çok binanın yıkılmasına tanık olan Binici, “Amma anca binalar var kim sağlıklı duruyor. Almak ki hile yapmamış eş. Erzin’dahi tek yapı yıkılmamış. Zat akrabalarına de iltimas göstermemiş belediye başkanı. Şurası beyan etmek istiyorum. Müteahhitler suçluysa kardeşim çağ yüzü görmesin, devletimiz genişlik alçak cezayı versin.2 yıllık yapı yıkılmış. Allah bu hayırseverlere, devletimize, milletimize müzaheret etsin” ifadelerini kullandı.

Share: