Depremzede o anları anlattı: “Çatı gidiyor, geliyor. Ben kapıyı bulamadım”

Depremzede o anları anlattı: “Çatı gidiyor, geliyor. Ego kapıyı bulamadım”

Kahramanmaraş’ta meydana mevrut depremde evini kaybeden İbrahim Binici:

“Eşim donmuş, yanıt vermiyor”

BURDUR – Kahramanmaraş’ta meydana mevrut depremde evini kaybederek Burdur’a gelip ve tıpkı eve yerleşen İbrahim Binici, yer sarsıntısı anını şu cümlelerle anlattı: “Çatı gidiyor, geliyor. Ego kapıyı bulamadım. Eşime bağırıyorum, eşim camit. Cevap vermiyor. Balkonun penceresinden atlamaya çalıştım. O psikolojiyle Tanrı Cenabıhak dedim. Dört kıvrım bizim oturduğumuz yapı. O tam komşulardan ‘Kaçın zelzele oluyor’ diyerek kapılara vuran oldu.”

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin peşi sıra tıpkı çok depremzede evleri yıkıldığı için farklı şehirlere gezmek zorunda kaldı. Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde depreme yakalanan ve Burdur’un Yer ilçesinde tıpkısı eve yerleşen İbrahim Binici yer sarsıntısı takkadak yaşadıklarını anlattı. Binici, “Haddinden Fazla baskı şartlarda geldik. Demincek saat 04.20 kabilinden oldu. Çatı gidiyor, geliyor. Ego kapıyı bulamadım. Eşime bağırıyorum, eşim camit. Cevap vermiyor. Balkonun penceresinden atlamaya çalıştım. O psikolojiyle Tanrı Allah dedim. Dört bükülmüş bizim oturduğumuz çatı. O tam komşulardan “Kaçın yer sarsıntısı oluyor” diye kapılara vuran oldu. Biz kapıya çıktık. Kar, sıkıntı, pabuç ayakta yok, üstümüzde pijama var. Saat 08.00’a kadar dışarıda şiddetli yaktık onun başında bekledik. Sonraları teyzemin evine gittik” dedi.

“Tığ bu binanın altında kalsak 25 gönül dangadak kalacağız”

Teyzesinin evinin iki eğik ahşap aynı yapı olduğunu ve içerde 25 kişiden çok olduklarını söyleyen Binici, ” Evin içindeyken şöyle düşündük; ‘Biz bu binanın altında kalsak 25 gönül fücceten kalacağız.’ Ben namaza gittiğim antlaşma ikinci yer sarsıntısı oldu. Onların kâffesi çocuklar filan yalaz ayak sarrafiye örtüsüz düşünce üstüne çıkmışlar amma ego haddinden fazla korktum. Çarşıdaydım. “Eyvah!” dedim. Zira teyzemlerin bütünü de oradalar. Vardım kim bellek üstündeler. Başı berrak alev fut dinleniyorlar. Allah’a şükürler ettim” sözlerine düz verdi.

“Haddinden Fazla çok kaybımız oldu”

Depremde bir nice yakınını kaybettiğini belirten Binici; “Bu Arada teyzemin evi yan yatmış, birden çökmemiş. Patlamış temas tarafı ama bizden can kaybı olmadı. Fakat eşimin kız kardeşi, eşimin kız kardeşinin çocukları, arkadaşlarım… Maraş’ta haddinden fazla kaybımız oldu, Göksun’üstelik birlikte oldu. Komşunun çocuğu benim yaşımda. Ben henüz buraya gelmemiştim, Göksun’daydım. Yani o ajanda bittabi anlatayım? üç katlı çatı bozgunluk altında kalmışlar. Kayırıcı torununu yüklenmek amacıyla üzerine dulda reşit. Eşini ben enkaza varmadan çıkarmışlar, o üstelik hastanede vefat etmiş. Gelini cansız, 25 yaşında gepegencecik. Onlara ben müzaheret ettim, enkazdan çıkardım ikinci zelzele olduktan sonra. Beraber dayımı dahi çıkardık çöküntü altından. Dayımın kızının görümcesi öldü dayım dertli, dayımın kızı çorlu. 2 kıvrım çatı benim boyum kadar eskimiş “açıklamasına saha verdi.

“Bundan Sonra bu yörüklerin benim başımın üzerinde yeri var”

Kendilerine apotr olan Burdur halkı için “Bu yörüklerin benim ömrüm boyunca başımın üstünde yeri var” diye onlara duyduğu minneti dile getiren İbrahim Binici; “Deminden kendimizi toparladık. Burdur Köşe’a geldik. Sıhhatli olsunlar bize haddinden fazla koruyucu oldular. Saat 07.00’bile yola çıktık biz. Kar, fırtına içindeydi Kayseri yolu, çokça kötüydü. Göksun’dan Kayseri’ye kendi arabamızla saat 1’üstelik gelebildik. Esasta Kayseri Göksun yolu iki saat. İşte hesabını siz yapın. Kayseri’den otobüse binip Antalya’ya geldik. Antalya’de iyi olsun bizim bire bir Uğurlu Köyü muhtarı var, adı İbrahim. O bizi Antalya üstelik karşıladı. Burdur’un Kenar İlçesine sadık Kızılkaya beldesine getirdi. Eş buldu bize ihtiyaçlarımızı karşıladı. Kızılkaya Şehremini koruyucu oldu. Nahiye’taki çokluk merkezindeki arkadaşlar havari oldu” dedi.

“Devletimizden inşaatlarda alavere dalavere yapan müteahhitlerin tayin edilip cezalandırılmasını istiyorum.”

Depremde tıpkısı çokça binanın yıkılmasına şahit olan Binici, “Amma öyle binalar var ki sağlıklı duruyor. Demek kim alavere dalavere yapmamış âdem. Erzin’birlikte hiçbir yapı yıkılmamış. Kişi akrabalarına bile kayırma göstermemiş şehremini. Şurası ikna etmek istiyorum. Müteahhitler suçluysa kardeşim dönme yüzü görmesin, devletimiz bildirme sakil cezayı versin.2 almanak bina yıkılmış. Cenabıhak bu hayırseverlere, devletimize, milletimize arkalama etsin” ifadelerini kullandı.

Share: