Depreme Dirençli Adana İçin Sefer Haritası Belirlendi

Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, depreme mukavim aynı Adana tesis etmek için başlattığı icraat kapsamında Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi’nden bilgi insanlarıyla tıpkısı araya geldi. Karalar, “Hocalarımız deneyimlerini bizimle paylaşacaklar ve bizler dahi bu hikmet birikiminden faydalanacağız. Olasılı tıpkısı depremin yaratacağı zararları sunma aza indirmek için çalışıyoruz” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nde planlı toplantıya araştırı alanı ‘Yapı Mühendisliği’ olan ODTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Binici, ODTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yakut, Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği-Geoteknik Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Mustafa Laman ile Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratları katıldı.

“HOCALARIMIZ DENEYİMLERİNİ ADANA’YA AKTARACAKLAR”

Toplantıya katılan malumat insanlarının, binaların güçlendirilmesiyle ait İstanbul’da ve İzmir’üstelik ciddi çalışmaları olduğunu belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Hocalarımız deneyimlerini bizimle paylaşacaklar ve bizler de bu hikmet birikiminden faydalanacağız. Olasılı benzeri depremin yaratacağı zararları en aza düşürmek için çalışıyoruz. Sismik araştırma dahi yaptıracağız. Depremle ilgilendiren halkımızın bilgilenmesi amacıyla panel düzenleyeceğiz. Zer hocalarımız birlikte gelip yardım koyacaklar. Güçlendirmenin merhalesi hangi tamam? Zira güçlendirmenin lazım olduğu binalar için ekonomisi olan tıpkı proje yapılıyor. Bu projenin tıpkısı maliyeti oluyor ve yapı sahiplerinin bunu onaylaması gerekiyor. Paydaşlık sağlayıcı hocalarımıza çokça teşekkürname ediyorum” dedi.

“GÜÇLENDİRMEDE FARKLI BİNALAR İÇİN FARKLI YÖNTEMLER VAR”

Prof. Dr. Barış Binici de Adana’a izlenebilecek posta haritasına ait şunları söyledi:

“Bizim alanımız yapım mühendisliği, çatı mühendisliği. Nedeniyle o depremsellik tarafına girmeden, Adana’nın geçmişiyle, bina stokuyla değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu esnada depremde yaşanılan hasarlar var. İncelenmesi, yeniden ele alınması gereken binalar mevcut ve vatandaşın benzeri şekilde ılım noktasına getirilmesi, alışılagelen yaşamlarına döndürülmesi gerekiyor. Bunun için da çalışmaların başlatılması gerekiyor. Güçlendirmeler için farklı yöntemler bulunan. Vatandaşın evini boşaltarak yapılan güçlendirmeler var. Burada genelde perde zar ilavesi, eskimemiş öge ilavesi üzere çalışmalar var. Bunun birlikte öge güçlendirmesiyle yürüdüğümüz çalışmalar var. Bu ayrımsız tutar henüz kullanıcı dostu diyebiliriz. Farklı binalar amacıyla ayrımlı yaklaşımlar benimsenmek zorunda kalınıyor. Metrekaresine, katsayısına bağlı adına bu icraat değişiyor. Burada deprem yönetmeliği elhak gerekli yöntemi veriyor. Bu formül izleme edilip, kâin yapı irdelendikten sonradan ilişkin güçlendirme, hedef performansı sağlayıcı güçlendirme belirleniyor ve bu daha sonra proje haline gelerek uygulamaya geçiliyor.”

Share: