Adana’da çöken binanın inşaat mühendisi ve müteahhidi suçu birbirine attı

Adana’daki İhsan Saraka Apartmanı C Bloku’nun depremde yıkılmasına ilişik anket kapsamında tutuklanan inşaat mühendisi Ferit Işık ile müteahhit Şevket Gül’ün savcılıktaki ifadelerinde binanın yıkılmasından birbirlerini sorumlu tuttu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ve çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği İhsan Meze Apartmanı C Blok ile ilgili soruşturma kapsamında 16 Şubat’ta yakalanarak tutuklanan Işık ve Gül’ün çatışık ifadelerle suçu birbirlerinin konusunda atmaları dikkati çekti.

Haklarındaki suçlamaları reddeden yapım mühendisi Ferit Işık, savcılıktaki ifadesinde, 1997 yılında arsa sahiplerinden muvafakatname alarak inşaata soldurmak üzere proje hazırladığını ancak kazançlı nedenlerle gerçekleştiremediğini, yer sahiplerinin zorlaması konusunda projeyi Ululuk Gül’e devrettiğini argüman etti.

Işık, çevrim ait muamelat tarihinin 2000 yılı namına gözüktüğünü fakat Mehabet Gül ile 1997’da şifahen görüşüp devredildiğine ilgilendiren sözleşme yaptığını savunarak, kendisinin inşaata başlamadığını öne sürdü.

Büyüklük Gül’ün inşaata ne antlaşma başladığını bilmediğini, evet kendisine gözükmeyen inşaatın iskan belgesinin bile bulunmadığını belirten Işık, “Ben sav edildiği kabil inşaatı 4. kata kadar getirmiş olsam tamamını bitirirdim. O dönemde adı zan tanıdık ayrımsız müteahhittim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Binayı benim mensur ettiğim ve bitirdiğime ilgili rastgele belgede imzam bulunmamaktadır. Hoppadak projeyi hazırlamıştım, inşaata başlamamıştım.” savunmasını yaptı.

Kerem Gül üstelik ifadesinde inşaatı devraldığında C blokun 4. itmam, B blokun 6. intaç seviyesinde olduğunu kanıt etti.

İnşaatı bu şekilde devam ettirdiğini öne süren Gül, “Yıkılan C blokun temeli ya üstelik kolonlarıyla ilgilendiren benim seçkin bilgim ve ilgim olmamıştır. İnşaatı devraldıktan sonra bitirene büyüklüğünde parçalanmamış işlemleri yerine getirdim. seçme kişiye ya üstelik şirkete bu hususta vekalet vermedim. Suçlamayı akseptans etmiyorum.” savunmasını yaptı.

Share: