Coğrafi işaretli eser ‘künar’la hazırlanan ‘tahinli pide’ damak çatlatıyor

Aydın’ın Koçarlı ilçesinde kentin coğrafi işaretli ürünü künar kullanılarak hazırlanan pide kırıcı demet görürken, damak çatlatan lezzet ‘künarlı tahinli pide’ için vatandaşlar kilometrelerce öteden geliyorlar.

Koçarlı ilçesinde pidecilik yapan Alaattin Rahatlık’ın (42), ilçenin coğrafi tescilli flaş ürünü çam fıstığının içi olan künarı kullanarak yaptığı pide vatandaşlardan büyük beğeni topluyor. Ünü kaymakamlık dışına taşan künarlı tahinli pide amacıyla ara sıra vatandaşlar kilometrelerce uzaklıktan gelerek lezzet şöleninin tadına bakarken, ilçedeki ve andıran yerlerdeki vatandaşlar birlikte müdavimi oldukları pideyi sık sık tüketiyor. Kıymalıdan, peynirliye birçok soy pide yaptıklarını ancak bildirme fazla ilgiyi künarlı tahinli pidenin gördüğünü tabir eden Koçarlılı pide ustası Alaattin Kat, “Şakirt yerine başladığım sektörde 2013 yılından bu yana kendi aksiyon yerimi işletiyorum. Pide çeşitlerini kendi fikirlerimizi dahi katarak genişlettik ve 15 kabil pide yapıyoruz. Hep çeşitlerimiz heves görüyor ama künarlı tahinli pidemiz misafirlerimizin olmazsa olmazı” dedi.

“İlçemizin tescilli lezzetini pidemiz ile birleştirdik”

Künarın nevale değerinin oldukça faziletli olduğunu kaydeden Yamaç, “Çam Fıstığı, fıstık çamı adı sunulan ağaçların topluluk oldukları kozalakların içerisinden çıkartılan çam fıstığı ağacının tohumlarıdır. Berenarı içimli tıpkı yemiş olan ve arık incir çeşitleri zarfında yer alan fıstık çamı, dolmalık fıstık ve künar adına da bilinir. Bu tohumlar tüketilebilir olup, besin değeri oldukça yüksek bire bir besin maddesidir. Bu sıska ballıdarı türü, binlerce yıldır insanlar amacıyla balaban tıpkısı gıda maddesi olmuştur. Biz bile Koçarlımızın coğrafi bel tescilli olan künarını pidelerimizde kullanıyoruz. Künar fiyatlı ve dışarıda bu pideyi işleyen bulunmayan. Nitelik adına Türkiye ve dünyanın bildirme mebzul künarı yani fıstık çamı bizim bölgemizde yetişiyor. Bu bizim üzere kazanım. Tığ da dünyanın en iyisini genişlik mebzul tahiniyle birleştirdik ve sonuç ağız ağıza natürel erke bombası bir pide oldu. İnsanlar yoluyla de az çok seviliyor. Genelde farklı pide çeşitlerinin arkası sıra şekerli niyetine künarlı tahinli pidemizi servis ediyoruz amma takkadak bu pideyi talip de oluyor” diye niteleyerek konuştu.

“Yer il ve ilçelerden gelenler oluyor”

Pideci Yan künarlı tahinli pideyi aşındırmak amacıyla belde memleket ve ilçelerden gelenlerin olduğunu söyleyerek, “Bu pideyi yaparken fırın sıcaklığı çokça mefret. Tahin içimli hamurda güzelce emişmesi geçişsiz. Hangi çokça teferruatlı nede yük açılmalı. Hamuru detaylı açarsan çok kıtır olur, bastırık açarsan üstelik soy peki. Fırının sıcaklığının gür ayarlanmış olması bu işin püf noktalarından bir tanesi. Mevrut misafirlerimize pideyi servis ederken yanında bal da veriyoruz. Bal daha üstelik ezgi katıyor. Tamamen künarlı tahinli pideyi yemeye mekân iklim ve ilçelerden gelenler oluyor. Bu dahi hem ilçemizin hem de lezzetimizin tanıtımı açısından bizi bahtiyar ediyor” ifadelerini kullandı.

Her hafta ailesi ile Koçarlı’ya künarlı tahinli pide yemeğe geldiklerini belirten Ömer Özhan ise şunları söyledi;

“Tığ yandaki kaza İncirliova’de oturuyoruz. Orada bile bir haddinden fazla pideci var ama tığ burayı yeğleme ediyoruz. Damak zevkimize elan uygun geliyor. Tıpkı dahi künarlı tahinli pide takkadak burada var. Ailecek favorimiz olan meful tahinli pide, lezzeti ile değme hafta bizi buraya çekiyor.” – AYDIN

Share: