Çıldır Gölü’nde balıkla besleyip büyüttüğü pelikanlar yanından ayrılmıyor

Ardahanlı balıkçı Kurtuluş Kılıç’ın yavruyken bulduğu ve elleriyle besleyip büyüttüğü tepeli pelikanlar, yanından ayrımsız zaman olsun ayrılmıyor.

Ardahan- Kars ortada kayran kayran Çıldır Gölü’nde balıkçılık işleyen Kılıç, kestirmece 3 ay önceki Adalar mevkisinde anneleri aracılığıyla tecezzi edilen takatsiz haldeki iki bala tepeli tarla kuşu pelikanı gördü.

Teknesine alıp balıkçı restoranına getirdiği çocuk pelikanları besleyip büyüten Kılıç, kardeşi ve çocuğunun isimlerini verdiği “Yiğit” ve “Mevcudiyet” ile sıkı ülfet kurdu.

Kılıç, aksiyon yerini ve çevresini mesken markajcı “Yiğit” ile “Varlık”e tuttuğu balıkları elleriyle yediriyor.

“Acıktıklarında yanıma geliyorlar”

Balıkçı Tığ, AA muhabirine, pelikanların mekanlarını tecezzi etmediklerini ve gelişim yerinin maskotu haline geldiğini söyledi.

Pelikanları ailenin birer ferdi kabil gördüğünü ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:

“Yavruyken anneleri metrukiyet etmişti. Gördüğümüzde çokça beceriksiz ve açtılar. Ölmeye yakındılar. Lokantaya getirdiğimizde onları yoz balıklarla beslemeye başladık. Şu zaman büyümeye başladılar, daha çok burayı infirak etmiyorlar. Bazen sine giriyorlar, zaman zaman lokantamızın önündeki kayalıklara çıkıyorlar. Alelumum zamanın çoğunu lokantamızın önündeki kayalıklarda geçiriyorlar. Acıktıklarında yanıma geliyorlar ve balık veriyorum. Müşteriler de onlara alçak deste gösteriyor, onlara ağızotu atıyorlar.”

Share: