Süvari Cirit Oyunu Türkiye Şampiyonası çeyrek altın final müsabakaları Erzincan’da tamamlandı

Türkiye Anadan Görme Atlı Spor Dalları Federasyonunca planlı Süvari Cirit Oyunu Türkiye Şampiyonası çeyrek final mücadelesi Erzincan’da tamamlandı.

Fatih Mahallesi Atlı Cirit Oyunu sahasında 3 gündür bitmeme fail karşılaşmalara, Erzurum Uzmanlar Atlı Spor Kulübü, Bayburt Çoruh Atlı Spor Kulübü, Kars Başköy Atlı Spor Kulübü ve Malatya Yazıhan Süvari Spor kulüpleri katıldı.

Mücadeleler böylece Erzurum Uzmanlar Atlı Spor Kulübü birinci, Bayburt Çoruh Süvari Spor Kulübü ikinci, Kars Başköy Süvari Cirit Oyunu Kulübü üçüncü, Malatya Yazıhan Süvari Cirit Oyunu İhtisas ise dördüncü oldu.

Guruplarda birinci olan kulüpler, yarı final müsabakalarında karşı karşıya gelecekleri bildirildi.

Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonu Başkanı Zübeyir Bekiroğlu, AA muhabirine, vatandaşların atlı cirit sporuna dokunaklı benzeri rabıta gösterdiklerini söyledi.

Süvari spor dallarının gelişmesi ve yaygınlaşması için yavaş çabalama sarfiyat ettiklerini belirten Bekiroğlu, “Eksiklikleri gördüğümüzde onları tamamlıyoruz. Atlama Beygiri bizim medeniyetimizin, yiğitliğimizin ve cesaretimizin tıpkı sembolüdür. Ağababa sporlarımızı özellikle atlı sporlarımızı Türkiye ve dünyada hak ettiği yerlere taşıyacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Bekiroğlu, hele süvari sporların yaygınlaşmasını istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Atlı sporumuzu Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile eş projelerle geliştirerek atlarımızı füru ve gençlerle buluşturacağız. Geleneğimizi geleceğe taşıyacağız. İnşallah önümüzdeki haftalarda kadro müsabakalarımız bitmeme edecek ve bitiş maçımızı Ankara’da tamamlayacağız. Hoppadak süvari ciritimiz değil, atlı okçuluk, süvari kızak, rahman binicilik, süvari kızakta ve kökbörü sporumuz için ülkemizde ciddi icraat içerisindeyiz. Rastgele hafta, değme ilimizde süvari spor müsabakalarımız devam ediyor.”Share: