Burdur’da çığır liseliler varilleri depremzedeler için sobaya dönüştürdü

Burdur’daki tıpkısı iz lisesinin mektepli, öğretmen ve mezunları, varillerden yaptıkları 100 sobayı, “asrın felaketi” yerine tanımlanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere gönderdi.

Bucak Tevhit Sanayi Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi hoca, öğrenci ve mezunları 2 günde kullanılmayan boş varilleri depremzedeler üzere tün saatlerine kadar fiilen sobaya dönüştürdü. Hazırlanan sobalar borularıyla tıpkısı tıra yüklenerek AFAD koordinasyonunda gerekseme olan oba kentlere gönderildi.

Lisenin müdürü Ayşe Ünal, AA muhabirine, depremzedelerin sunma azından tıpkısı kısmını soğuktan koruyacak sobaları ürettiklerini söyledi.

Afetzedelerin ihtiyacını karşılamaya bindi olmaya çalıştıklarına değinen Ünal, çevredeki gelişim yerinden buldukları abes varilleri hızlıca sobaya dönüştürdüklerini aktardı.

“Elan fazla varil yahut malzemeye ulaşabilirsek biz soba yapamaya talibiz”

Ünal, sobaların çadırlarda yahut yardım dağıtım merkezlerinde rahatlıkla kullanılabileceğine değinerek, şöyle konuştu:

“Henüz fazla varil yahut malzemeye ulaşabilirsek biz soba yapamaya talibiz. Kış gününde yaşanan bu nâr, bizim birlik ve beraberliğimizi sağlamamız üzere tıpkısı sınav. Sarıklı ve öğrencilerimizin de bu tür problemlere pekâlâ ulama sağlayacağını, devletimizin ve millerimizin birlikte elbet meydan alacağını göstermiş oluyoruz. Meslek liseleri gelişigüzel çeşit sorunda ülkü çözmeye odaklı liselerdir.”

Yer Sarsıntısı bölgesine odun gönderildi

Metal Teknolojisi Alan Şefi Sarıklı Bülent Aras, çaresizce bakmak yerine şita şartlarında oradaki insanların istinas sorununu çözmeye çalıştıklarını anlattı.

Fahri etkin 60 kişiyle sobaları ürettiklerini tamlayan Aras, “Varilden ürettiğimiz sobaların değme sakıncası yok, tütün sızdırmaz, her tür yakıt odun, kömür yanabilir. Eğreti adına oradaki insanların tıpkısı nebze de olsa ısınma sorununu çözer inşallah.” ifadelerini kullandı.

Okuldan mezun ana ustası Hamza Sayın dahi devir öz işinde, akşamları birlikte depremzedeler için çalıştığına meni ederek, “Yanlarında değiliz ama elimizden hangi geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Fahri, içimizden gelerek çalışıyoruz. Çokça üzüldük, Tanrı kimseye yaşatmasın, depresyon altında mevt edenlere yağmur, yakınlarına sabır diliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ayrıca, Isparta Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Burdur Orman İşletme Müdürlüğü üstelik merkeze merbut Artağanlık köyündeki işletmeden sarsıntı bölgesine benzeri tır ve benzeri kamyon odun gönderdi.

Share: