Burdur Tecim Borsası Başkanı Gündüzalp: “Üreticiyi Üretimde Tutamıyoruz. Ulusal Benzin Konseyi’nin Aynı İşlevi Kalmadı, Hoppadak Adı Var”

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur Ticaret Borsası Ömer Faruk Gündüzalp, “Siz girdi maliyetlerini kontrol edemeyip takkadak üreticinin çıktısını kontrol ettiğiniz benzeri ortamda yani süt fiyatını, Azık Komitesiyle sabitlediğiniz aynı ortamda üreticiyi üretimde tutamıyorsunuz. Üreticiyi üretimde tutmanın yolu üreticiye para kazandırmaktır. Şu anda Ulusal Süt Konseyi’nin benzeri işlevi kalmadı. Sadece adı var. Ona işin sekretaryasını yaptırıyorlar” dedi.

Burdur Ticaret Borsası Ömer Faruk Gündüzalp, Burdur Veteriner Hekimler Odası’nın 16. Basit Genel Kurulunda ekincilik ve hayvancılık sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“USK’NIN GIDA KOMİTESİ’NİN KABUL ETMEDİĞİ BİR FİYATI AÇIKLAMA ŞANSI YOK”

Üreticiyi üretimde tutmanın yolunun üreticiye para vermek olduğunu tamlayan Burdur Ticaret Borsası Ömer Faruk Gündüzalp şunları söyledi:

“Tarım ve hayvancılık sektörünün desteğe ihtiyacı var. Desteğe bire bir itirazımız bulunmayan. Ama siz girdi maliyetlerini taharri edemeyip vakit kaybetmeden üreticinin çıktısını taharri ettiğiniz benzeri ortamda yani benzin fiyatını, Gıda Komitesiyle sabitlediğiniz bir ortamda üreticiyi üretimde tutamıyorsunuz. Üreticiyi üretimde tutmanın yolu; üreticiye dünyalık kazandırmaktır. Şu anda Ulusal Benzin Konseyi’nin benzeri işlevi kalmadı, yemeden içmeden adı var. Ona işin sekretaryasını yaptırıyorlar. Besin Komitesinden mevrut fiyatı Ulusal Süt Konseyine açıklattırarak bütün toplar Millî Süt Konseyi’nin üstünde. Amma Besin Komitesi’nin akseptans etmediği bir fiyatı açıklama şansı yok. Kim güzeşte hafta Cuma haset Millî Benzen Konseyi’nin yaptığı toplantıda Türkiye’den ender ilklerden biri yaşandı. Uran grubu açıklanan fiyata birlikte açıklanış şekline üstelik teşrih koydu. Ama ne yazık ki üzülerek söylüyorum. Üretici birliklerimiz oradaki alabileceği 20,30 kuruşu Bakanlığı ikna ettim diyerek imzaladı. Bu şartlarda, bu sektörde hangi yetiştirici birliklerimiz ne birlikte sanayicimiz üreticisini bulamaz. Sanayici bunun farkına vardı. Birlikler bibi bunun farkına varmadı. Yaklaşık 2 yıl önceki Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Şekil Birliği Başkanı Kamil Özcan, Millî Benzin Konseyi’nden ricat ederken ki söylediği teessürat hala devam ediyor. Bu neyi gösteriyor; önce Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Eşkal Birliği Başkanı, Millî Süt Konseyi’nden istifa ediyor, deklerasyon yayınlıyor ve o maddeler hala devam ediyorsa biz bir rüşvet boyu öğün almadık.

“ENFLASYONU BENZIN, ALDATMAK VE DERI FİYATINA ENDEKSLEYEREK GIDA ENFLASYONU DÜŞMEZ”

Benim mecmu veteriner hekimlerden ve buradaki katılımcılardan isteğim, bu derdimizi alelhusus Bakanlığa anlatın. Besin Komitesi, enflasyonu yemeden içmeden süt, aldatmak ve cilt fiyatına endeksleyerek bu ülkede besin enflasyonunu düşüremez. Azık enflasyonunu hafifletmek amacıyla bizim ilk üreticinin girdi maliyetlerini düşürmemiz geçişsiz. Bu konuda tek ceht harcama etmeden bu saydığım üç ürünü icabında sınırlı dışından dış alım sopasını göstererek icabında ayrıksı faktörler kullanılarak engelleyerek tığ üreticiyi üretimden kaçırıyoruz. Bunun vebalini de bedelini dahi hep bu arada öderiz.”

Share: