Bu düğünde eş ve damat görenlerin ağızlarını kemiksiz bırakıyor

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde ayrımsız binicilik kulübünde atlar amacıyla önceki kına gecesi, sonra de davullu zurnalı dernek yaptılar.

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde kâin tıpkı binicilik kulübünde, görenlerin ağzını bariz bırakan tıpkı dernek gerçekleştirildi. Kulübün davetkâr atlarından ‘Rapunzel’ ile ayvaz atlarından ‘Miltekin’ amacıyla önceki kına gecesi düzenlendi. Elan bilahare ise iki atlama beygiri, davullu-zurnalı düğünle hayatlarını birleştirdi. Düğünde Rapunzel’e bürük, Miltekin’e ise kurdeleden yapılan papyon kravat takıldı. İki atın dahi getirilmesiyle birlikte bateri-zurna çalındı, katılımcılar atlarla gelişigüzel halay çekti. Gelinin duvağı açıldıktan sonradan, sorumluluk merasimine geçildi. Atları en sevindiren armağan ise bir balya saman oldu. Gerçeğini aratmayan düğün mülevven görüntülere sahne oldu.

“İnsanlar kabilinden atların üstelik değişik ayrımlı karakterleri var”

Hakeza bire bir tertip yapmalarındaki amacın, insanların atlara olan alçalma ve ilgisini yükseltmek olduğunu söyleyen binicilik kulübü başkanı Zorlu Taştepe, “Hakeza bir mizahsen yapalım dedik. Bu amaçla çekmiş olduğumuz ayrımsız videoydu. Sosyal medyada da haddinden fazla çok izlenme yakalandı. Doğrusu de iyice oldu, ahenktar oldu. Doğrusu amacımız ümit etmek ve eğlendirmekti. Bunu birlikte yakaladığımızı anlıyoruz. Biz insanlar gibi atların birlikte farklı değişik karakterleri var. Zaman biz bu hissiyatlara kapılıyorken, atlar da tıpkı hissiyatlara kapılabiliyor. Ayrımsız kısrak çiftleşme döneminde talepkar oluyor ve beyini seçiyor. Seçkin aygır ile çiftleşmiyor. Çekici atımızın birlikte istek etmesi geçişsiz, elan bilahare birlikte ayvaz atı beğenmesi lazım kim o çiftleşme kısmında talepkar olması lazım” dedi.

“Binicilik 2 ruhun birleşerek yaptığı ayrımsız spor dalıdır”

Atların duygularının, binicisinin duygularına göre şekillendiğini vurgulayan Taştepe, “Binicilik, 2 ruhun, 2 bedenin birleşerek yaptığı tıpkı spor dalıdır. Bugün ben sinirli aynı şekilde bu atın yanına yaklaştığım ant bu beygir de sinirleniyor. Ben mutlu ve huzurluysam beygir birlikte bahtiyar ve huzurlu oluyor. Ego heyecanlıysam beygir birlikte heyecanlı oluyor. Tıpkısı atasözümüz var; ‘At sahibine bakarak kişner’, gerçekten doğru tıpkı cümledir bu, doğru tıpkısı sözdür. Zaman benim can kuşu halim nasılsa bindiğim ya üstelik sahibi olduğum ya birlikte beraber olduğum beygir bile tıpkı ruha ehil oluyor, tıpkı ruha bürünmüş oluyor. Çekici atımız Rapunzel. Rapunzel henüz 2 yaşında kısrak atımız, Ahal tekedir. Sarışın olmasından ve tüy yapısından beliğ elhak. Aygırımız Miltekin dahi 14 yaşında. Çokça deneyimli bire bir aygırdır” diye niteleyerek konuştu. – KOCAELİ

Share: