2 bin almanak kalede restorasyon başlıyor

2 bin almanak kalede restorasyon başlıyor

30 dönümlük alanda oturmuş kale periyot yüzüne çıkma

BURSA – Bursa’da 2 bin almanak geçmişi olan tarihi kalede yenileme çalışmaları başlıyor. Kimsenin bilmediği köyün ismini acun duyacak.

Mustafakemalpaşa ilçesi Kestelek köyünde bulunan Bizans döneminden kalma 2 bin yıllık tarihi kermen ve surları başlanılacak restorasyon çalışmasıyla periyot yüzüne çıkma. 30 dönümlük alanda yerleşmiş olan kalenin batı burcu ve tarihi surları hala ayakta diğer bölümler ise ormanların içre toprak altında artmış durumda, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Hars ve Turizm Bakanlığı ve Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin kuma çalışmasıyla kalede çalışmalar 1 ay zarfında başlanacak. Yapılan çalışmayla gelişigüzel 30 dönüm alana kurulan kalede dirim alanları ve surlar gün yüzüne çıkacak, çokça kimsenin bilmediği kermen restorasyonun ardından çokça sayıda yerli ve yabancı turisti bölgeye çekmesi bekleniyor. Bu sayede çokça kimsenin tanımadığı Kestelek köyü ise herhangi bir sene haddinden fazla sayıda turiste familya sahipliği yapacak, restorasyon çalışmalarının 5-6 sene sürmesi bekleniyor.

Köylerinde 2 bin almanak kermen bulunduğunu rapor fail Kestelek köyü Muhtarı Kemal Akilane, “Köyümüzde mevcut kale 2 bin yıllık olduğu ve Bizanslılardan kaldığı söyleniyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yenileme sözü verdi. Ekipler geldi ve incelemede bulundu. 15 dönme ortamında misil yapım çalışmasına başlanıyor. Elan sonradan Firez ve Turizm Bakanlığı Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Mustafakemalpaşa Belediyesi eş himmet yaparak tarihi kaleyi bölüm yüzüne çıkartacaklar. Kale 30 dönümlük tıpkısı alanda yerleşmiş etrafı surlarla kuşatılmış burç ve surları hala ayakta, kalenin etrafı ormanlarla çevrilmiş doğası ongun benzeri saha restorasyon çalışmaları 5-6 sene sürecek yenileme bittikten sonradan köyümüz çokça sayıda turisti ağırlayacak” dedi.

Share: