Bolu’da çekinmek mucit zehirlenme vakası! Esas ve oğlu hastaneye yatırıldı

Kındıra köyünde hayvancılık işleyen tıpkı kadın ve oğlu kanlı ishal, kusma ve üzücü düşünce ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurdu.

BENZER BULGULAR TESPİT EDİLDİ

Yapılan tetkiklerde hastaneye başvuran kadında Yuva köyünde yaşanan hemolitik üremik alamet (HÜS) vakalarına benzerlikler görülürken oğlunda majör tıpkısı bulguya rastlanmadı. Temel tedbir gayeli tedavisi yapılmak için Ankara’ya gönderme edilirken, oğlunun tedavisine Bolu’üstelik bitmeme ediliyor.

SU VE YEMEKLERDEN CAMEKÂN ALINDI

Köyde uzun süredir yaylada kıpırdak avrat ve oğlunun dışında kimsede analog şikayetlerin olmadığı öğrenildi. Antrparantez, Bolu İl Keyif Müdürlüğü ile Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Kındıra köyüne anbean akarsu ve yemeklerden mostra aldı.

YUVA KÖYÜNDE NE OLMUŞTU?

Yuva köyünde temmuz ayında içme suyundan kaynaklı gaseyan ve bulantı şikayetiyle aralarında çocukların de bulunduğu 148 sevimli hastanelere başvurmuş, 142’si tedavisinin arkası sıra taburcu edilmişti. Benzeri kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin tedavisinin sürdüğü olayda, Ankara’de değişik hastanelere nakledilen bazı hastalara, hunriz ishalle ortaya çıkan, anemi ve iveğen böbrek yetmezliğiyle seyreden HÜS tanısı konulmuştu.Share: