Bozuk eden gizemli hastalık Bolu’nun ayrımlı bire bir köyünde henüz ortaya imdi

Bolu merkeze kapalı Kındıra köyünde Yuva köyünde yaşanan benzer şikayetlerle hastaneye başvuran esas ve oğlu tedavi altına alındı. Alınan bilgiye bakarak merkeze kapalı Kındıra köyünün yaylasında hayvancılık fail tıpkı eş ve oğlu kanlı ishal, gaseyan ve dokunaklı beyin ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurdu.

VAKALARDA BENZERLİK GÖRÜLDÜ

Yapılan tetkiklerde hastaneye başvuran kadında Yuva köyünde yaşanan hemolitik üremik nişanlık (HÜS) vakalarına benzerlikler görülürken oğlunda yetişkin tıpkı bulguya rastlanmadı. Temel hazırlık gayeli tedavisi geçmek amacıyla Ankara’ya gönderme edilirken oğlunun tedavisine Bolu’de bitmeme ediliyor.

UZUN SÜREDİR YAYLADA YAŞIYORLARDI

Köyde detaylı süredir yaylada kıpırdak karı ve oğlunun dışında kimsede analog şikayetlerin olmadığı öğrenildi. Ayrıca Bolu İl Esenlik Müdürlüğü ile Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri Kındıra köyüne giderek su ve yemeklerden numune aldı.

148 KİŞİ HASTANEYE BAŞVURMUŞTU

Yuva köyünde temmuz ayında içmece suyundan kaynaklı kusma ve bulantı şikayetiyle aralarında çocukların da bulunduğu 148 birey hastanelere başvurmuş, 142’si tedavisinin arkası sıra taburcu edilmişti. Ayrımsız kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin tedavisinin sürdüğü olayda Ankara’üstelik türlü hastanelere nakledilen bazen hastalara kanlı ishalle ortaya sâdır, anemi ve iveğen böbrek yetmezliğiyle seyreden HÜS tanısı konulmuştu.Share: