Belden aşağısı tandırda yanan Fatmanur, bisiklete atlamak ve pabuç almak üzere müzaheret bekliyor

Belden aşağısı tandırda yanan Fatmanur, bisiklete binmek ve ayakkabı emmek için yardım bekliyor

Asiye Çakmaz: “Ameliyatı Takkadak Ömer Özkan sarıklı yapabilir, onun üzere yardım istiyoruz”

IĞDIR Iğdır’dahi 2019 yılında evlerinin bahçesindeki tandıra sakıt ve belden aşağısı yanan süfli bala, işler olup bisiklete çıvmak ve bütün arkadaşları kabil pabuç katlanmak için hayırseverlerden yardım bekliyor.

Iğdır tarz Karakuyu köyünde Asiye-Sadullah Çakmaz çiftinin 2 çocuğundan küçüğü olan Fatmanur Çakmaz (6), 7 Kasım 2019’üstelik evlerinin bahçesinde mevcut tandıra düştü. Banal çocuğunun bağrışlarına koşan anne Asiye Çakmaz, çocuğunu tandırdan çıkardı. Fatmanur’un bağır, ayaklık, basamak bölgelerinde 2’nci ve 3’üncü mertebe yanıklar oluştu.

Olayı anlatan Ağababa Sadullah Çakmaz, “2019 yılında kızım Fatmanur Çakmaz tandıra düştü. Ondan bilahare bizi aracısız Erzurum’a irsal ettiler. Erzurum’üstelik 6-7 ay kaldık. Orada tedavi süreci başladı amma koyu yanıklar olduğu için kül adına tedavi yapamadılar. Ondan sonradan birkaç yıl geçtikten bilahare İstanbul’a götürdük. İstanbul’dahi de iki ay kadar kaldık orada da 18, 19 operasyon oldu” dedi. Güzeşte sene kızının vücudunun kuruduğunu ve sertleşme olduğunu anlatan Çakmaz, “Tedavi üzere Ömer Özkan hocayı bize önerdiler. Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde Ömer Özkan sarıklı çocuğu gördü. Ayrıksı doktorlara ‘işte bu şekilde yapacaksınız’ diye istek verdi. Biz üstelik kendisi cerrahi müdahale edecek zannettik ama ameliyata girmedi. Ameliyata giren etibba da ‘biz beceremedik’ dedi. Bize ‘biraz bile parmakları açarsak parmakları kaybedebiliriz’ dediler. Bizde maddesel hizip olmadığı için tığ bu ameliyatı yapamıyoruz. Ömer Özkan sarıklı bu işin erbabıdır, bu işi çokça gani biliyor. Onun amacıyla da maddesel durumumuz kısıtlı, ücretli olduğu amacıyla biz birlikte otama yapamıyoruz” dedi.

Baba Çakmaz, kızının ameliyatı amacıyla hayırseverlerden müzaheret beklediğini söyledi.

“Kadem şeş derisi sertleşmiş yürüyemiyor, ağlıyor”

Ana Asiye Çakmaz dahi kızının durumunun kırıcı olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Fatmanur’un vücudu çokça elem benzeri şekilde yanık. Vücudu sert, tıpkısı yere gidemiyor, hep ayaklarına bakıyor, ağlıyor, üzülüyor. Pabuç giyemiyor, bukanak parmakları birbirinden ayrıcalı. Fut altı derisi sertleşmiş yürüyemiyor, ağlıyor. Daim hep ayaklarına bakıyor, diyor ‘temel bu ayaklarım illet hakeza oldu’.

“Bacağım iyileşseydi ego bile bahtiyar olurdum”

Fatmanur’u Antalya’ya götürdüklerini anlatan Çakmaz, “Bizim birlikte maddiyatımız çok acı. Takkadak Ömer Özkan öğretmen yapabilir, onun için arkalama istiyoruz. İnşallah Fatmanur’un durumu ongun tamam o da iyileşir ömrüm süresince herkese yakarış ederim” diye niteleyerek konuştu.

Tandıra düşerek vücudunun muhtelif yerleri yanan Fatmanur Çakmaz ise, bisiklete binmek ve pabuç yürütmek istediğini söyleyerek, “Benim bacağım iyileşseydi ben dahi bahtiyar olurdum. Benim babam bana bisiklet verirdi, ego bisiklet sürerdim. Benzeşim bacağım iyileşseydi…Ben hekim amcaya ‘benim bacağımı iyileştir, iyileştir’ dedim. Benim bacağım ağrıyor” dedi.Share: