Baraj kapakları kapatıldı sular altında geçmiş kalacak köylerde patırtı başladı

Baraj kapakları kapatıldı sular altında önceki kalacak köylerde gürültü başladı

ARTVİN Yusufeli Barajının kapakları kapatıldı, önce sular altında kalacak olan Yeniköy ve Irmakyanı köylerinde hicret telaşı başladı. Toprak halkı ömürlerini sürdürdükleri evlerini elleriyle sökerek yani hayat alanlarına götürdü.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlanan ve Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla kapakları mülga Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı akarsu tutmaya başladı. Baraj gövdesine mail olan Yeniköy ve Irmakyanı köyleri geçmiş sular altında kalırken, 3 çevrim süresince sularla kaplanması bekleniyor. Köy sakinleri sıkıntı zarfında sonuç hazırlıklarını tamamlarken, hayatlarını sürdürdükleri evlerini özlük elleriyle söktüler. Bazen evinin çatısını, penceresini sökerken bazen ise ahırını söküp eskimemiş yerleşim alanlarına taşıdı. Üzüntü ve çalım süresince olduklarını anlatım fail mıntıka halkı, eksiklerin tamamlanıp bir an evvel yani hayatlarına yutmak istiyorlar.

“Hüzünlüyüz ömrümüz burada geçti”

Yeniköy sakinlerinden Mustafa Gören, “56 yıldır bu köyde yaşıyorum. İlk sular altında bizim köy kalacak. Hüzünlüyüz ömrümüz buralarda geçti. Amma yapacak tıpkısı husus yok, devletimize karşı gelemeyiz” dedi.

“Hatıralarımız sular altında kalacak”

Fikret Yılmaz ise, Yeniköy ve Irmakyanı köyü önce sular altında kalacak. Hatıralarımız burada, burada zade burada büyümüşüz ayrılmak zorunda kalıyoruz. Şuanda evimizin ahırımızın enkazlarını sökmeye çalışıyoruz çokça duyguluyuz” sözlerine yer verdi

“Devletimiz sağlıklı olsun”

Çocukluğumuz, gençliğimiz, emeğimiz bütünü su altında kalıyor diyen Fikri Özal ise, “bağımlı hüzünlüyüz kederliyiz yapacakta aynı madde bulunmayan devletimiz salim olsun diyelim” ifadelerini kullandı.

Share: