Ardahan’da Prof. Dr. Günay Narven anısına “Köken Bilimi Çalıştayı” düzenlendi

Ardahan Üniversitesinde (ARÜ) geçmiş yıllarda fariza eden Prof. Dr. Günay Narven anısına “Etimoloji Çalıştayı” düzenlendi.

ARÜ Sarıklı Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştay, müzik dinletisi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Biber, çalıştayda yaptığı konuşmada, Günay Narven ile etraflı yıllar çalıştığını, bugünde kendisini anmak üzere toplandıklarını söyledi.

Üniversite adına ekşimsi ve tıpkı o kadar da gurur komple bire bir devir yaşadıklarını tabir fail Biber, “Hakeza ayrımsız bulunmaz ve kızıl insanı andığımız amacıyla gururluyuz. Aramızda Türk dili ve köken bilimi alanında çok kıymetli insanlar bulunuyor. Zaman onları burada ağırlamaktan çekicilik ve mutluluk duyuyoruz. Yaptığımız icraat ile hocamızın ruh dünyasının naif olduğunu görüyoruz. Günay Karaağaç hocamızı üniversitemizde istihdam etmiş olmanın mutluluğunu ve gururunu hele henüz yaşadığımızı tercüman olmak istiyorum.” diyerek konuştu.

ARÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şenel de çalıştayda Karağaç’ı anmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Bu çalıştay Türkiye’nin temas alanında özellikle köken bilimi konusunda çokça emeği olan aynı hocamızı adlandırmak için hazırlandı. Dolayısıyla kendisinin uluslararası makaleleri ve kitapları zaman burada ayrımsız yol elan gündeme geldi. Bu nedenle hocamız bu alana sayımsız katkılar sağlamış biridir. Mesleğine tutkuyla ilişkin biri olan hocamızın şahsıma kattığı gelişigüzel molekül adına kendimi bahtlı hissettirdiğimi yorumlamak isterim.” ifadelerini kullandı.

Share: