Ağrı’da köylerde ateş parçası kadınlar depremzedeler üzere tandırda ekmek pişiriyor

Ağrı’birlikte köylerde zihayat kadınlar, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenlere yardım etmek için yaktıkları tandırlarda savuşturmak pişiriyor.

“Asrın felaketi” kendisine nitelenen ve 10 ili etkileyen depremlerin arkası sıra kentte, Il ve AFAD koordinesinde depremzedelerin yaralarının sarılmasına müteveccih yardım kampanyası devam ediyor.

Dondurucu soğukların etkisi altındaki kentte Murathan ve Fevk Ağadeve köyleri özellikle kalkmak üzere kırsaldaki kadınlar, hayırseverlerin da desteğiyle depremzedeler üzere tandırlarını yakıp aldatmak pişirmeye başladı.

Pişirildikten sonra poşetlere konulan ekmekler, yetkililere teslim edilerek zelzele bölgesine gönderiliyor.

Murathan köyünden Yadigar Tepiş, AA muhabirine, gönüllerinin depremzedelerle gelişigüzel olduğunu aktardı.

Adana’de tıpkısı binada 12. katta faal kızı, damadı ve 2 torununun bile depremlere yakalandığını fakat afiyet durumlarının iyi olduğunu söyleyen Tepiş, şöyle konuştu:

“Ağlaya ağlaya savuşturmak pişiriyorum. Birine değil, hepsine ağlıyorum. Tanrı herkesin yardımcısı olsun. Gönlümüz ve kalbimiz onlarla. Ekmeği depremzedeler için pişiriyorum. Ihtimal aynı nakıs ekmeği kızım üstelik yiyebilir. Bütünü de benim çocuklarım. Kriz altından insanlar sıhhatli çıkınca seviniyorum. Depremlerde ölenlere Allah’tan yağmur, yaralılara üstelik şifalar diliyorum.”

Gülsenem Sebep ise kışın atlatmak pişirmenin zahmetli olduğunu fakat depremzedelere yardımda çıkmak amacıyla ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Share: