Aksaray’a mevrut depremzedeler: “Devleti ve milleti bütün yanımızda hissettik”

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde evlerini kaybeden vatandaşlar yurdun ciharıyek tarafında konuk edilirken, Aksaray’ın Eskil ilçesine yerleşen depremzedeler devleti ve milleti seçkin ant yanlarında hissettiklerini söyledi.

Türkiye depremin yaralarını sarmaya devam ederken, depremin etkilediği illerde hararetli vatandaşlar yurdun dört bir tarafında konuk ediliyor. Bu misafirlerden birisi olan Kahramanmaraşlı Yokluk Eşek Dikeni, depremden sonraları torunlarıyla gelişigüzel Aksaray’ın Eskil ilçesine geldi. Yaşadıklarını anlatan Fakirlik Kenger, “Pazartesi saat 04.19 tün kötü bir şekilde sarsıntıyla uyandık. “Cenabıhak muhafaza eve giremez olduk. Üç çağ serada yattık, bala dallar falan. Cenabıhak kimsenin başına vermesin, adeta mahşeri yaşadık. Bu zamana geldik, hakeza tıpkısı özdek görmedik. Allah esirgeme binalar yıkıldı, insanlar göçük altında kaldı, canından oldu. Ağır Sıklet aynı kapsam, Tanrı kimsenin başına vermesin” dedi.

Aksaray’ın Eskil ilçesine gelirken endişeli geldiklerini belirten Kenger, “Acaba yad eller ele gidiyoruz, kuşkusuz karşılanırız diyerek amma geldik bütün candan özden. Çokça hakeza Tanrı razı olsun önemli insanlar. Neymiş kendimizi evimizde hissettirdiler bizi, hayran kaldık. Cenabıhak herkesten razı olsun. 7’den yetmişe demet bağ gösterdiler, hala da gösteriyorlar. 10 – 12 gündür buradayız, hala da evimizde hissediyoruz” diye konuştu.

“Bizler devleti rastgele zaman yanımızda gördük”

“Bizler devleti da milleti bile rastgele ant yanımızda gördük” diyen benzeri gayrı depremzede Gönüllü Bıyıklı, “Benim öz evim yıkıldı. Ebrar sitelerinde, nazik tıpkısı kötü ve kaybolma yaşadık. Sevdiklerimizi kaybettik. İki şerha yeğenimi kaybettim. Hamdü senalar olsun Rabbimize, bizler insaflı insanız. Bizler devleti seçkin devir yanımızda gördük. AFAD olsun, Kızılay olsun. Kahramanmaraş’ta keçe kentte 10 çevrim kaldık. Buraya Eskil ilçesine geleli 4 dönüş oldu. Hizmetler çok fena hâlde. Ister kaza, lüzumlu sosyal teavün vakfı gerekse önder dil cambazı lisesi hocaları bizle ilgileniyorlar. İnşallah bu maddesel zayiat evler kâffesi düzeltilir bildirme büyük acımız yetirdiğimiz canlar. Şehit olan o insanlarımızdan. Allah hepsine dolgunca mebzul yağmur eylesin, rabbim bizlere böyle acıları bire bir henüz göstermesin” şeklinde konuştu.

“Burada dershane arkadaşlarım haddinden fazla mebzul”

Depremzede kendisine Eskil’e mevrut 7’nci dershane öğrencisi 13 yaşındaki Şeyma Özkan, “Kahramanmaraş’tan geldik. Depremde uyandığımızda çokça acı tıpkı şey yaşadık. Cenabıhak kimsenin başına vermesin, anlatılmayacak kadar şiddetli. Üç gün arabada sonradan birlikte çadırda yattık. Sonraları hastalık ve hastalandıktan sonradan memleketimizi ayrılmak zorunda kaldık. Burada çok rahatız, okula gidiyoruz. Okuldan çanta ve kitapları verdiler. Cenabıhak razı olsun, Cumhurbaşkanımızı dahi devletimizi üstelik çok seviyorum. Dershane arkadaşlarım çok iyi, bizle çok mebzul ilgileniyorlar. Yerimiz sıcak, üç misil yemek veriyorlar” diye belirtti.

” Herhangi Bir ihtiyacımızı ilçe alın aldı”

Eskil İlçesindeki Kaymakamımız bizleri haddinden fazla gür karşıladı diyen depremzede Ökkeş Özkan, “Zelzele anında haddinden fazla ızdırap bir şeyler hissettik. Arkadaşlarımdan duygusal kaybı olanlar var. Cenabıhak kimseye bunu yaşatmasın. Eskil İlçesi’ndeki kaymakamımız bizi çok mebzul karşıladı. Eskil İmam Dil Cambazı Ortaokulu’nda hocalarımız bizleri çokça dolgunca karşıladı. Üç nöbet yunak aşındırmak yiyoruz, yerimiz çok ongun. Kaza ve toplumsal yardımlaşma tekmil ihtiyaçlarımızı verdi. Tıpkısı ihtiyacımız namevcut, hepsinden Cenabıhak razı olsun” dedi. – AKSARAY

Share: